Vitamín A, retinol, retinal – vyznáte se v nich?

Vitamín A, retinol, retinal – vyznáte se v nich?

Retinoidy alias vitamín A: retinol, retinal, retinyl palmitát, retinyl retinoate… Vyznejte se v nich!

Retinoidy, to je termín zastřešující veškeré zevně aplikované látky, které jsou od vitamínu A odvozené. Jedná se tedy o poměrně velkou skupinu látek, v níž nemusí být vždy snadné se zorientovat.

Retinoidy jsou jedním z nejpopulárnějších látek, které pomáhají vaší pokožce vypadat mladší. Pocházejí z vitaminu A a jsou tu od počátku 70. let. Retinoidy byly nejprve předepisovány k léčbě akné. Nyní jsou využívány i k boji proti stárnutí pokožky, lupénce a dalším kožním onemocněním. 

Retinol se nachází v mnoha produktech, které nevyžadují lékařský předpis. Retinoly jsou mnohem slabší než retinoidy. Pokud není vitamin A uveden jako jedna z ingrediencí a produkt není balen v neprůhledné lahvičce, nemusí to, co kupujete, být tak účinné. Retinoidy ani retinoly by neměly užívat kojící nebo těhotné ženy.

Jak retinoidy fungují?

Retinoidy odlupují horní vrstvu kožních buněk jako extra silná houba na mytí. Dávají impulz vašemu tělu, aby tvořilo více kolagenu a bílkovin ve vaší pokožce. Díky tomu je pokožka pružná a pevná. Což následně znamená méně vrásek.

Jak správně retinoidy používat?

Možná jste si všimli, že retinol se dostává do stále většího počtu produktů v péči o pleť. Zpočátku byl jen v nočních krémech a sérech, ale v poslední době se objevuje téměř ve všem, od přípravků na čištění pleti až po opalovací krémy. Problém je v tom, že retinol by se nikdy neměl používat během dne, což některé kosmetické společnosti ignorují.

A jak retinoidy používat? V noci naneste malé množství (přibližně velikosti hrášku) na celý obličej a vetřete do pleti. Použití většího množství může způsobit svědění, zarudnutí nebo vysušení pokožky. Značka Medik8 nabízí pro omlazení pleti široké spektrum produktů s různou intenzitou retinolu: Retinol 3TR, Intelligent Retinol 3TR, Intelligent Retinol 6TR, Intelligent Retinol 10TR, Intelligent Retinol Eye TR. Super silné noční sérum proti vráskám Crystal Retinal od Medik8 obsahuje retinaldehyd, který je ještě účinnější než klasický retinol. Stárnoucí pleť díky němu získá mladistvou pevnost, pružnost a jas.

Nikdy nenanášejte retinoidy na den!

Retinoidy se na slunci rozpadají. Vitamín A není zcela fotostabilní. Proto byste si je měli nanášet v noci, než jdete spát. Používání retinoidů nijak nezvyšuje riziko spálení pokožky. Je však důležité vždy používat opalovací krém Dermaheal SPF 50 - ať už používáte produkty obsahující retinoidy nebo ne. Naprostou výjimkou je r-Retinoate – sérum aktivující mládí od Medik8. Obsahuje fotostabilní retinyl retinoate, což znamená, že na světle nepodléhá degradaci jako ostatní retinoidy. Díky tomu je možné r-Retinoate používat nejen večer, jak je u produktů s vitamínem A zvykem, ale také ráno. Doplňte ho o r-Retinoate Day & Night Eye Serum pro oblast očního okolí. Na noc zařaďte do své péče r-Retinoate Intense, intenzivní krém aktivující mládí.

Jaké druhy retinoidů existují?

Retinoidy se k nám dostávají ve formě krémů, gelů nebo jako tekutá séra. Gely jsou obvykle silnější než krémy, pěny a séra. Obvykle se předepisují na akné. Krémy jsou dobrou volbou pro stárnoucí pokožku. Retinoidy mohou mít různé intenzity: 0,025 %, 0,05 % a 0,1 %. Silnější intenzita v produktech funguje účinněji, ale má více vedlejších účinků. Vyzkoušet můžete 28denní kúru Monoderma A15 ve formě ampulek. Obsah jedné ampulky se nanáší na pleť výhradně na noc a funguje skvěle na omlazení pleti a v redukci akné.

Jsou retinoidy bezpečné?

Retinol je užitečná, osvědčená a oblíbená přísada mnoha kosmetických produktů. Myslete však na to, že tyto produkty můžete aplikovat výhradně na noc!

Kromě možných krátkodobých vedlejších účinků jsou retinoidy pro většinu lidí bezpečné. Nebyly však dosud testovány na těhotných ženách. 

Je třeba vzít v úvahu to, že retinol, stejně jako všechny deriváty vitaminu A, se z výše uvedených důvodů nedoporučuje těhotným nebo kojícím ženám. To zahrnuje všechny produkty péče o pleť, dokonce i séra a noční krémy. A rozhodně se to týká i opalovacích krémů.

Pro období těhotenství a kojení pro vás máme dokonalou alternativu retinolu od značky Medik8. Sérum Bakuchiol Peptides využijete, když nemůžete používat retinolová séra či krémy s obsahem vitamínu A, protože je vaše pleť příliš citlivá, nebo se vitamínu A musíte vyhýbat kvůli těhotenství a kojení. 

Jaký je rozdíl mezi Retinem-A a retinolem?

Obojí jsou retinoidy, jsou vyrobeny z vitamínu A a podporují rychlejší obměnu kožních buněk. Jsou to jedny z nejosvědčenějších, nejúčinnějších a nejefektivnějších možností léčby kožních problémů od akné po známky stárnutí. Zabraňují hromadění odumřelých buněk v pórech a podporují růst zdravých buněk. Mezi občasné nežádoucí účinky patří počáteční suchost, zarudnutí, podráždění a loupání pokožky a také zvýšení citlivosti pokožky na slunce.

Přírodní versus syntetické retinoidy

Existují přírodní a syntetické retinoidy. Přírodní retinoidy pocházejí přímo z vitaminu A. Syntetické retinoidy jsou vyrobeny člověkem. Syntetické retinoidy nejsou tak silné, díky tomu však tolik nedráždí pleť. To také znamená, že intenzita fungování nemusí být stejná.

Fungují retinoidy na vrásky?

Retinol se přidává do krémů, které působí na vaši pokožku. Zvyšuje množství kolagenu, které vaše tělo vytváří, vypíná pleť, omezuje vznik jemných linek a vrásek. Sjednocuje také barevný tón pleti a eliminuje pigmentové skvrny.

Retinoidy také stimulují krevní cévy, které dodávají pokožce zdravou růžovou barvu. Pomáhají k blednutí stařeckých a pigmentových skvrn. 

Použití produktu na bázi retinolu může způsobit, že vrchní vrstva pokožky bude suchá a šupinatá. Nejlepší je nanést krém či sérum na noc a následující ráno aplikovat hydratační krém s SPF.

Jaké jsou vedlejší efekty retinoidů?

Je normální, že retinoidy mohou v některých případech způsobit suchou pokožku, zarudnutí, svědění nebo mírné loupání kůže. Ale tyto vedlejší účinky obvykle po chvíli vymizí. Odborníci doporučuji, abyste je zpočátku užívali pouze každou druhou noc nebo nejprve jen jednou týdně, než je začnete používat pravidelně každou noc. Případné prvotní reakce by měly po chvíli vymizet. 

Vše potřebuje svůj čas, nečekejte výsledky ihned!

Když začnete používat produkty obsahující retinoidy, buďte trpěliví, neočekávejte výsledky do druhého dne! Může trvat až 3 měsíce, než uvidíte změny. Nejlepší výsledky se dostaví za 6 měsíců až rok. Je důležité mít trpělivost. 

Starší články:
Kolagen a vaše tělo: co musíte vědět
Omlazení pleti16.3.2021

Kolagen a vaše tělo: co musíte vědět

Jak funguje kolagen v těle a kde ho vzít? Působí kolagen proti vráskám?

Vitamín C na pleť přináší řadu benefitů!
Omlazení pleti8.3.2021

Vitamín C na pleť přináší řadu benefitů!

Jaké jsou nejčastější benefity vitamínu C aplikovaného na pleť? 

Jak se zbavit vrásek? 7 překvapivých způsobů
Omlazení pleti24.2.2021

Jak se zbavit vrásek? 7 překvapivých způsobů

Že je vhodné proti vráskám zakročit preventivně a chránit se před škodlivými slunečnými paprsky, které jsou až z 80 % příčinou předčasného stárnutí pleti, to asi víte. Znáte ale i tyto taktiky?

Benefity vitamínu C pro vaši pokožku
Omlazení pleti7.12.2020

Benefity vitamínu C pro vaši pokožku

Vitamín C má na pleť i celý organismus řadu benefitů. O mnoha z nich jste přitom možná ještě ani neslyšeli! 

Vyzmizíkujte nechtěné negativní projevy nadměrného opalování na vaší pokožce
Omlazení pleti13.7.2020

Vyzmizíkujte nechtěné negativní projevy nadměrného opalování na vaší pokožce

Ke zvýšené produkci melaninu, díky kterému je naše pokožka hezky „bronzová“, přispívá UV záření vnikající do kůže. Jenže, opalování má na naši pokožku a celkově organismus několik negativních vlivů. Stejné UV záření, které spouští produkci melaninu, způsobuje vyšší výskyt volných radikálů v našem těle, což následně může vést ke vzniku zánětů, oslabení imunitního systému a poškození proteinů kolagen a elastin, díky kterým je naše pleť hydratovaná a vypnutá.