Poznejte hlavní rozdíly mezi mužským a ženským plešatěním

Poznejte hlavní rozdíly mezi mužským a ženským plešatěním

Že muži a ženy neztrácejí vlasy stejně, to je vcelku známo. Jaké jsou nicméně hlavní rozdíly mezi plešatěním mužů a žen?

Mnoho let se obecně věřilo, že plešatění je čistě mužský problém a o plešatění dámském se téměř nehovořilo. Nicméně v současnosti je již evidentní, že zhruba 40% osob, které trpí ztrátou vlasů, jsou právě ženy. Plešatění u mužů i žen má mnoho společného, ale najdeme mezi nimi také velké rozdíly.

Pánské i dámské plešatění dle daného, definovaného vzoru (v angličtině Male pattern baldness, případně Female pattern baldness) má obojí své prameny v genetice. Ano, tyto predispozice vedoucí ke ztrátě vlasů je možné zdědit od svých předků. Ale pozor, tuto genetickou informaci nezískává jedinec od své matky, jak se dříve předpokládalo. Významnou roli hrají oba totiž rodiče.

U mužů zapříčiňuje ztrátu vlasů z 80% dědičnost a je předávána geneticky. U žen je genetika faktorem jen z 30% procent a na ztrátě vlasů se ve větší míře podílí další faktory.

Testosteron za to nemůže

Až donedávna vědci věřili, že androgenní alopecii, tedy mužské a ženské plešatění, způsobuje převaha mužského pohlavního hormonu testosteronu, který se u žen běžně vyskytuje jen ve stopovém množství. Další výzkumy však prokázaly, že viníkem plešatění není testosteron jako takový, ale jeho derivát, dihydrotestosteron (DHT). Když se DHT sváže s jistými receptory ve vlasových váčcích na skalpu, dochází k jejich postupnému zmenšování.

V průběhu času toto zmenšování způsobuje, že vlasové vlákno je stále kratší a jemnější než dříve. Může se snadno stát, že vlasové váčky, které produkovaly velké, silné a pigmentem zbarvené vlasové vlákno, začnou produkovat vlákno užší a kratší. Nakonec se vlasy zkrátí a ztenčí na pouhé jemné šedivé chmýří, až nastane situace, kdy vlasové vlákno kompletně přestane z folikulu vyrůstat.

Zatímco je tato reakce na DHT téměř vždy přítomna u pánského plešatění, u ženského plešatění někdy chybí. Což vědce stále přesvědčuje o tom, že k objasnění tohoto fenoménu je třeba provést ještě mnoho výzkumů.

Vlasová mezoterapie vám dokáže vrátit bujnou hřívu Vlasová mezoterapie vám dokáže vrátit bujnou hřívu Termín mezoterapie se poslední dobou skloňuje v mnoha různých spojeních. Jednak je to účinný způsob omlazení (ale o tom až příště), jednak možnost, jak podpořit růst vlasů na hlavě. Což se může hodit, protože se ztrátou vlasů během svého života mají alespoň jednou zkušenost dva ze tří mužů a o něco menší počet žen.

Čím se tedy liší?

Nejvýznamnějším rozdílem mezi pánským a dámských plešatěním v případě androgenní alopecie jsou však jejich symptomy a také postup v čase.

U mužů začíná plešatění u přední linie vlasů nad čelem. Ústup vlasů v oblasti koutů způsobuje, že se vlasová linie posouvá dozadu a začíná se formovat do tvaru písmene M. Jak se vlasy zjemňují, zkracují a ztenčují, dochází ke zvýšení ztráty vlasů na temeni, což posléze vede k tomu, že na hlavě zůstanou pouze vlasy ve tvaru písmene U, vedoucí takzvaně „od ucha k uchu“, zezadu kolem hlavy. Pokud nedochází k léčbě tohoto stavu, ztráta vlasů se může rozšířit i nad ušima a vlastně na celou oblast skalpu. Na druhou stranu, u žen k tomuto typu ústupu vlasů dochází jen velmi zřídka.

Dámy to ale nemají o moc lehčí. Ty postihuje ztráta vlasů nejčastěji v centrální části hlavy, na tzv. pěšince. Přední linie vlasů nad čelem tak většinou zůstává zachována. Stav se může rozšířit i na celé temeno. Nebývá ovšem časté, že by se ztráta vlasů rozšířila na celou hlavu.

Rozdělení na tyto „vzory“ podle pohlaví není ovšem definitivní. Ústup vlasů po vzoru mužském mohou zažívat i ženy. Naopak mužům mohou vlasy ustupovat po vzoru ženského plešatění. A velmi zřídka je možné, že se u ženy nebo muže rozvinou naráz oba typy plešatění.

Pelo Baum sérum Pelo Baum sérum Zastavte konečně vypadávání vlasů a získejte opět husté vlasy, po kterých toužíte. Peptidy, přírodní výtažky a vitamíny v séru Pelo Baum společně s technologií nanokapslí udržují vlasovou část hlavy zdravou a vlasům poskytují dostatek klíčových živin. Vlasy díky tomu přestávají vypadávat, šedivět, a naopak začínají opětovně růst v té nejlepší kvalitě. 2 200 Kč

Pelo Baum šampon Pelo Baum šampon Bojujte proti vypadávání vlasů již během jejich mytí! Revitalizační šampon Pelo Baum posílí vaše vlasy i pokožku hlavy, a vlasům zároveň dodává objem a lesk. Zajistí to koktejl peptidů, vitamínů a přírodních výtažků. Výsledkem jsou krásné a zdravé vlasy, u nichž se nemusíte obávat žádného stylingu. 530 Kč

Pelo Baum kondicionér Pelo Baum kondicionér Dodejte lesk a sílu suchým vlasům. Už nemusíte mít strach z rozčesávání mokrých vlasů, s kondicionérem Pelo Baum se nebudou cuchat a hřeben či kartáč jimi krásně projede. Dopřejte svým vlasům kvalitní výživu, kterou pro skvělý vzhled potřebují. 470 Kč

Starší články:
Poporodní padání vlasů? Žádný stres!
Péče o vlasy12.10.2015

Poporodní padání vlasů? Žádný stres!

V těhotenství jste si zvykla na krásné vlasy, ale po porodu si naříkáte, že z vaší bujné hřívy nic nezbylo? Nebojte se nic. Víme, co vám pomůže.

Ze stresu nebo kvůli hormonům? Padání vlasů lze zamezit
Péče o vlasy11.10.2015

Ze stresu nebo kvůli hormonům? Padání vlasů lze zamezit

Jakkoliv se stále hovoří spíše o pánském plešatění, tento problém obtěžuje ve stejné míře i ženy. A přitom právě pro ženu bývá ztráta vlasů jedním z faktorů určující její sebevědomí a celkovou spokojenost se životem. To přece není málo! Pojďme se tedy zaměřit na tento problém, i když se o něm moc nemluví.

Typy plešatění: Když se s problémem už narodíte aneb vrozená hypotrichóza
Péče o vlasy2.10.2015

Typy plešatění: Když se s problémem už narodíte aneb vrozená hypotrichóza

Termín hypotrichóza používají dermatologové pro popis stavu, kdy nevyrůstají žádné vlasy. Na rozdíl od alopecie, která popisuje stav, kdy vlasy vypadávají (nebo vypadaly) z míst, kde původně rostly, hypotrichóza se vztahuje na oblasti kůže, kde vlasy ani ochlupení nikdy nerostly. Jedince postihuje od narození a většinou se s ní musí vypořádávat po celý život.

Proč jsou po létě vaše vlasy unavené a zničené?
Péče o vlasy9.9.2015

Proč jsou po létě vaše vlasy unavené a zničené?

Léto je sice super, samé koupání, teplíčko a slunce. Ale pro vaše vlasy toto letní období velký kamarád není!

Nejezte tato jídla, vypadají vám po nich totiž vlasy
Péče o vlasy17.8.2015

Nejezte tato jídla, vypadají vám po nich totiž vlasy

Na plešatění má vliv hodně faktorů. Jedním z nich je i strava. Jaká jídla bohaté kštici opravdu nesvědčí? Tady je seznam těch nejhorších. Spojení sice není 100% prokázané, ale i tak je dobré mít aspoň povědomí, ne?