Hyperpigmentace

Hyperpigmentace

Hyperpigmentace je problém starý stejně jako lidstvo samo. Počátky její léčby byly zaznamenány již ve starověku, ve vyspělých zemích jako byly Čína, Řecko a Egypt, ačkoliv jejich léčebné procedury velké úspěchy nezaznamenávaly.

Co to vlastně hyperpigmetace je?

Jedná se o zvýšení počtu pigmentu v kůži, tedy barviva, které vytvářejí jednotlivé buňky v těle. Toto barvivo může dvě rozdílné barvy v závislosti na tom, kdo ho vyprodukovává. Pokud je barva hnědočerná, jedná se o melanin, který je tvořen v buňkách kůže. Na rozdíl od toho, hnědorezavá barva značí hemosiderin, který vzniká v hemoglobinu. Melanin je dobře známý díky opalování.
 

Kde barviva nejčastěji nalezneme?

Hemosiderin můžeme najít například nad kotníky, kde se nachází díky nedostatku žil v dané oblasti. Právě na tomto místě může položit základ bércového vředu. Dále ho nalezneme v takzvané purpuře, která se na kůži projevuje drobnými poraněními, jako jsou modřiny.
 
Melanin se klasicky vyskytuje v pihách, jinak známých jako névy. Tyto névy máme na našem tělu buď od narození, nebo se mohou postupem času objevovat nové, třeba působením slunce na naší pokožku. U tohoto typu pigmentace je třeba si dávat pozor, zda se pigmentace nemění, například zda se nezvětšuje či nemokvá, protože všechny tyto skvrny jsou potencionálně rakovinotvorné, a proto je třeba každou změnu zaznamenat a pihu popřípadě nechat odstranit.
 

Z jakých důvodů hyperpigmentace vzniká?

Těchto důvodů je několik. Mezi ty nejznámější patří těhotenství. V této době nám na pokožce může vzniknout takzvané chaosma, což jsou hnědé skvrny hlavně na obličeji a dále dochází ke ztmavnutí například pih či bradavek těhotné ženy.
 
Stáří je další z důvodů pigmentových skvrn. Všichni tyto skvrny známe pod pojmem stařecké skvrny či také jaterní skvrny, které vznikají díky nedostatečné funkci jater ve vysokém věku.
I díky antikoncepci se pigmentace v obličeji může zhoršit. Díky působení hormonů, které antikoncepce obsahuje, se můžou objevit hnědé skvrny na tvářích či na čele.
 
Existuje mnoho dalších důvodů vzniku hyperpigmentace mezi něž patří například časté opalování v soláriu, používání určitých druhů kolínské, vnitřních choroby, chemický peeling či odstraňování chloupků laserem.
 

Dá se hyperpigmentace nějak uspokojivě léčit?

Určitě existují některé léčby, nicméně nikde se nedá zaručit naprosto dokonalý výsledek, který zaručí spokojenost. Používá se několik přípravků, mezi nimiž nalezneme například fenol, peroxid vodíku, tretinoin či kyselina alazeinová. Vše patří mezi zevní léčbu. Tam můžeme zařadit i bělení pomocí depigmentačních krémů, které zabraňují vzniků nové pigmentace. Je třeba se nejenom během léčby, ale nejlépe pořád vyhýbat slunečnímu záření a vyvarovat se všem látkám, které u vás hyperpigmentaci způsobily, samozřejmě pouze v případě, že je známe.

Některé projevy hyperpigmentace lze odstranit i chirurgicky, to se dělá nejenom z estetických důvodů, ale také ze zdravotních. Hyperpigmentace totiž může způsobit rakovinu, které se dá vyříznutím zabránit. Některé typy pigmentových skvrn lze odstranit i laserem, nicméně zde je léčba náročnější, protože je třeba jí skoro se stoprocentní pravděpodobností každý rok, nejlépe na podzim, opakovat.
Doporučujeme každý rok zkontrolovat svojí pigmentaci u dermatologa. Dnes už jsou přístroje, které poznají, zda je skvrna nebezpečná či se jedná o klasickou pihu. Tato návštěva vás nestojí v podstatě nic, ale může vám zachránit život.
 
Prevence je v tomto případě velice důležitá!

S článkem souvisí tyto výrobky:

Monoderma C10
Čistý vitamín C 10% (Kyselina L-askorbová), který velmi dobře působí proti pigmentaci pleti a omlazuje
V těhotenství a při kojení
550 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Strašák jménem Strie
Problémy s pletí24.6.2011

Strašák jménem Strie

Strie jsou něco, čeho se bojí skoro každá žena, a to také oprávněně. Postihují totiž až 90 % žen, takže je velmi malá pravděpodobnost, že se jim vyhnete. To není strašení, to je prostě fakt. Nicméně jsou určité způsoby, jak strie omezit, či jak docílit toho, aby se vůbec neobjevily.

Rady pro suchou pokožku
Problémy s pletí2.6.2011

Rady pro suchou pokožku

Suchá pokožka je velmi nepříjemná a jen velmi těžko se proti ní bojuje. Nikdy se jí totiž nezbavíte napořád, ale musíte se o ni starat pořád, aby se nevysoušela. Základem je, abyste vy měla dostatek hydratace.

Co dělat s citlivou pokožkou
Problémy s pletí30.11.1999

Co dělat s citlivou pokožkou

Citlivá pokožka, a to nejenom na obličeji, je častým problémem mnoha žen. Příznaků citlivé pokožky je mnoho. Může vás svědit, pálit, je rudá anebo se napíná. Každopádně všechny tyto příznaky jsou velmi nepříjemné, a proto je třeba proti citlivosti pleti bojovat všemi možnými prostředky, které se dají použít.