Jaký má chiralita význam v kosmetice?

Jaký má chiralita význam v kosmetice?

Téma chirality se zabývá problematikou dostat z látek co nejvyšší aktivitu bez nežádoucího podráždění. Chirální molekula má svou zrcadlovou formu, levou a pravou. Fenomén chirality je důležitý v oblasti složení účinných kosmetických produktů, a pokud jí budete rozumět, už vás žádné složení krému neoklame.

Dvě rukavice vypadají úplně stejně, přesto je nemožné navléci si pravou ruku do levé rukavice. Představte si, že vaše levá ruka znázorňuje biologický pleťový receptor a krabice plná rukavic znázorňuje krabici plnou aktivních látek. Pokud se na pravou ruku navlékne pravá rukavice, spustí se žádaná aktivita látek. Nicméně, jelikož pouze polovina rukavic v krabici sedí na pravou ruku, ve skutečnosti je v ní pouze polovina aktivních látek, přestože se krabice zdá být plná.

Nyní si představte, že mluvíme o kyselině mléčné. Tato molekula kyseliny má dvě formy. Jedna je biologicky aktivní a druhá inaktivní.

Pokud výrobce uvádí, že produkt obsahuje 1 % kyseliny mléčné a ve složení je "DL-mléčná kyselina", pak víme, že stejně jako v krabici plné rukavic, složka obsažená v produktu není očištěna tak, aby obsahovala pouze svou aktivní formu, což je v případě kyseliny mléčné L-forma. Takže pokud se bavíme o účincích na pleť, v podstatě tento produkt obsahuje pouze 0,5 % kyseliny mléčné.

V některých případech jsou aktivní dokonce obě formy molekuly, avšak jedna forma je mnohem méně dráždivější než ta druhá, jako například u kyseliny mandlové, kde L-forma je mnohem jemnější. Písmenka "D" a "L" označují pravou (D) a levou (L) část molekuly. Bohužel, každá molekula je jiná a někdy je L-forma ta aktivní a jindy zase D-forma. Neexistuje žádné přesné pravidlo, který izomer bychom měli v kosmetice hledat.

 

Medik8 rozumí chirálitě a vždy používá tu správnou formu složek, bez ohledu na výrobní náklady. Je důležité si uvědomit, že chirálně správné složení kosmetiky zvyšuje její účinnost až desetkrát.

Starší články:
Tajemství čištění pleti s L-mandlovou kyselinou
Studie a odborné články23.4.2014

Tajemství čištění pleti s L-mandlovou kyselinou

Jak již mnozí z vás víte, firma Medik8 vyrábí excelentní řadu efektivních přípravků na čištění pleti, ať už ve formě pěny, krému nebo gelu. Jednou z klíčových aktivních složek použitých ve většině těchto čističů je L-mandlová kyselina - chirálně správná forma kyseliny mandlové. Její schopnosti jsou nevídané.

Speciální tipy a triky o vitamínech na pleť Monoderma - přímo od výrobce
Studie a odborné články15.4.2014

Speciální tipy a triky o vitamínech na pleť Monoderma - přímo od výrobce

Přečtěte si poučné rady italského výrobce vitamínovových sér Monoderma A15, C10 a E5 o těchto želé ampulkách obsahujících čistý vitamín na pleť. Věděli jste například, že C10 dokáže léčit melasmu v těhotenství a E5 je vhodný pro kojence? Nebo to, že A15 se nemá aplikovat přes den a E5 funguje jako prevence proti striím na prsou? A víte jak se dají navzájem účinně kombinovat? Více vitamínů, více života pro vaši pleť.

Akné v dospělosti: 11 otázek pro dermatoložku MUDr. Ivanu Plecháčovou
Studie a odborné články8.4.2014

Akné v dospělosti: 11 otázek pro dermatoložku MUDr. Ivanu Plecháčovou

Akné je bolavý a traumatizující zážitek, který nás provází především v období pubertálních let. Není však žádnou výjimkou, že stejně osypaný obličej pupínky má i vyzrálá žena mezi 25 a 40 lety. Toto chronické kožní onemocnění může navíc nemile překvapit nejen na obličeji, ale také na zádech, hrudníku, šíji či jiných částech těla. Svému majiteli většinou nepřináší pouze starosti a finanční náklady na léčbu, ale často také psychickou újmu. Proč mají akné i dospělí a jaká je jeho příčina?

7 důvodů proč zkusit White Balance Click
Studie a odborné články4.4.2014

7 důvodů proč zkusit White Balance Click

Podívejte se, jak je možné, že bělící sérum od Medik8 nejenom léčí hyperpigmentaci, ale pomáhá také předcházet budoucím tmavým skvrnám.

Podrobný seznam a popis látek, účinných proti akné
Studie a odborné články12.3.2014

Podrobný seznam a popis látek, účinných proti akné

Pokud vás trápí akné, je důležité abyste měli přehled v látkách vhodných pro toto onemocnění. Kosmetické přípravky sice uvádějí své složení, ale pokud nejste chemickým odborníkem, pravděpodobně z něj moc nevyčtete. Připravili jsme pro Vás proto seznam účinných látek a jejich podrboný popis, díky kterému už budete umět rozlišit reklamní trik od skutečně funkčních výrobků. Prvním krokem k úspěchu je totiž vzdělání se v dané oblasti.