Káva - v malém množství lék, ve větším jed!

Káva - v malém množství lék, ve větším jed!

Kofein je dvojsečná zbraň. Pro většinu lidí nepředstavuje žádné větší riziko. Zrychluje srdeční rytmus, stimuluje centrální nervovou soustavu, tvorbu žaludečních kyselin a působí močopudně.

Přínosy pro zdraví

Již dva šálky kávy denně snižují u žen riziko *DEPRESE* o 20%

Zlepšuje sportovní *VÝKONY A VYTRVALOST*. Kofein totiž zřejmě zlepšuje schopnost organismu spalovat tuky a přetvářet je v energii.

Zahání *MIGRÉNU*. Přestože u citlivějších lidí kofein migrénu vyvolává, jinde může pomoci. Když už migrénou trpíte, může vám pár šálku kávy od bolesti ulevit. Kofein totiž velice účinně stahuje naběhlé cévy v mozku a ne nadarmo bývá součástí léků na bolest hlavy.

Pomáhá udržet *CUKROVKU* pod kontrolou. Finský výzkum, jehož se zúčastnilo 14 000 lidí, ukázal, že u lidí co vypijí 3-4 šálky denně, dochází ke snížení rizika cukrovky 2. typu o 28 %. Vědci usuzují, že zatím stojí antioxidanty – polyfenoly, obsažené v kávě, které pomáhají uvolňovat inzulin.

*ZLEPŠUJE PAMĚŤ A DUŠEVNÍ SCHOPNOSTI*. Výzkum prokázal, že starší osoby, které pijí kávu, jsou bystřejší, lépe jim funguje paměť a lépe argumentují. Celoživotní pití kávy navíc souvisí s nižším rizikem rozvoje Alzheimerovy choroby.

Kdo by měl kávu omezit? 

  • Máte-li žaludeční vředy, vysoký krevní tlak či osteoporózu, případně se léčíte se srdcem. Na pozoru by se měli mít i těhotné či kojící ženy. Kávu by měli omezit i lidé se sklonem k migrénám.
  • V případě, že se nechcete stát kofeinistou, člověkem závislým na kávě, nepijte víc než 3-4 šálky denně a nepijte jich ve večerních hodinách, protože můžete dostat úzkosti, chronickou nepsavost, podrážděnost, zrychlený tep, třes a budete chodit často močit.
Starší články:
SUPERFOOD - VLAŠSKÝ OŘECH
Zdravý život26.5.2020

SUPERFOOD - VLAŠSKÝ OŘECH

Všimli jste si někdy, že půlky jader vlašských ořechů vypadají jako mozek? Není to jen tak náhodou! Tato potravina je pro váš mozek skutečně skvělá, je totiž výborným zdrojem serotoninu a neurotransmiterů.

Proč jíst BIO produkty?
Zdravý život19.5.2020

Proč jíst BIO produkty?

Byli jste někdy v lese sbírat borůvky? Jestliže ano, určitě víte, jakou fantastickou chuť mají ve srovnání s těmi, které nakupujeme v supermarketech.

Je kuchyňská sůl škodlivá? A může zapříčiňovat zavodnění?
Zdravý život6.5.2020

Je kuchyňská sůl škodlivá? A může zapříčiňovat zavodnění?

Lidé, kteří konzumují větší množství soli a především té obyčejné, denaturované, trpí mnohdy nejrůznějšími zdravotními problémy.

Špína a znečištění ničí vaši pleť. Dopřávat byste jí proto měli pravidelnou detoxikaci
Zdravý život19.11.2019

Špína a znečištění ničí vaši pleť. Dopřávat byste jí proto měli pravidelnou detoxikaci

Život ve městech a průmyslových zónách pleti vůbec nesvědčí kvůli znečištěnému životnímu ovzduší. Pleť ale mohou poškozovat i běžné nečistoty jako prach. Ani na venkově tedy není vaše pokožka v bezpečí. Co pro její ochranu můžete udělat?

Kozinec blanitý čili astralagus je elixír dlouhověkosti
Zdravý život16.11.2018

Kozinec blanitý čili astralagus je elixír dlouhověkosti

Podporuje imunitní systém a na organismus má nejeden pozitivní účinek. Jeho hlavní efekt nicméně souvisí s telomery a enzymem telomeráza, tedy stárnutím na buněčné úrovni.