Androgeny

Mužské pohlavní hormony

Jakkoliv se o androgenech tvrdí, že jsou to mužské pohlavní hormony, nenechte se zmást, produkuje je totiž jak mužský, tak ženský organismus, jen v rozdílném množství. V ženském těle androgeny ovlivňují více než 200 důležitých dějů a jsou v něm přítomné dokonce ve vyšších dávkách než estrogeny.

Více typů androgenů

Mezi hlavní androgeny patří testosteron a androstenedion. Vyšší hladiny se jich samozřejmě nachází u mužů a mají vliv na jejich rysy a ovlivňují také reprodukční aktivitu. Mezi další androgeny patří dihydrotestosteron (DHT), který je příčinou mužského plešatění, dehydroepiandrosteron (DHEA) a DHEA sulfát (DHEA-S).

Hlavní rolí je syntéza estrogenů

V ženském organismu je hlavní rolí androgenů jejich přeměna na ženské pohlavní hormony estrogeny. Produkují je vaječníky, nadledvinky a tukové buňky. Produkce může být nadměná nebo podprůměrná, nedostatek či nadbytek androgenů je běžnou dámskou hormonální poruchou.

Androgeny mají v ženském organismu vliv na to, kdy začne puberta a stimulují růst tělesného ochlupení. Vedle toho lékaři věří, že ovlivňují fungování mnoha orgánů a tkání. Jsou také nezbytné pro syntézu estrogenů a hrají klíčovou roli v prevenci osteoporózy.