Benzoyl peroxid

Látka využívaná pro boj proti akné

Pro akné jsou typické zanícené pupínky obsahující kožní maz, bakterie a odumřelé kožní buňky, cílem péče o aknózní pleť by proto mělo být pročištění vřídků, jejich vysušení a podpora regenerace pleti, a přesně takto na pleť působí benzoyl peroxid. Po aplikaci přímo na jednotlivé projevy akné pročišťuje jejich obsah, a tím podporuje zdraví pleti.

Bojuje proti akné přímo v pleti

Benzoyl peroxid působí při topické aplikaci antisepticky. Propionibacterium acnes, bakterie mající za následek rozvoj akné, žijí na pleti a v ní, benzoyl peroxid nicméně dokáže dramaticky snížit jejich množství.

Vedle toho na pleti působí oxidačně, což znamená, že po aplikaci umožní vstup kyslíku do kožních pórů. Dojde tak k uvolnění obsahu póru, stejně jako jeho stěn, což napomůže extrakci nežádoucích látek a jeho hloubkovému pročištění. Současně působí protizánětlivě, snižuje zarudnutí a otoky spojené s akné.

Účinný je benzoyl peroxid při pravidelném používání, v takovém případě redukuje všechny typy akné včetně zanícených vřídků a černých teček. Jako takové nicméně akné neléčí, pouze odstraňuje jeho symptomy tím, že snižuje množství bakterií na pleti. Po přerušení jeho užívání se může akné na pleť opět vrátit.

Různé koncentrace proti akné

Benzoyl peroxid je dostupný v mnoha typech kosmetických produktů, v mýdlech, krémech, gelech, čistících tonicích nebo napuštěných polštářcích. Určeny mohou být na větší plochy kůže, jako je obličej, ramena či záda, nebo na cílenou aplikaci přímo na jednotlivé zanícené pupínky, jejichž hojení urychlují. Koncentrace v produktech se pohybuje mezi 2,5 %, 5 % až 10 %.

Čím vyšší je koncentrace benzoyl peroxidu, tím vyšší je riziko podráždění pleti po aplikaci. Mezi vedlejší účinky patří především zvýšená suchost pleti, svědění a pálení. Jak si ale pleť na aplikaci benzoyl peroxidu zvykne, tyto nežádoucí účinky začnou ustupovat.