Citronový olej

Olej získávaný lisováním slupek citrónu

Citronový olej je jedním z olejů s nejsilnější mikrobiální aktivitou ze všech esenciálních olejů. Po tisíce let se využívá v Ajurvédské medicíně pro terapii řady zdravotních komplikací, povzbuzuje a pročišťuje. Může dodat energii, podpořit metabolismus, zlepšit náladu a vyčistit pleť, ale i různé povrchy.  

Oblíbené po tisíciletí

Domovem citrusovníků je Asie, pro jejich výjimečné účinky a léčbu infekčních onemocnění je využívali Egypťané a Římané. Na oblibě získali ve středověku a především novověku, kdy je začali coby lék proti kurdějím využívat angličtí námořníci.

Citrusový olej se získává z lisování citrusových slupek za studena. Slupky obsahují olejové mazové (siličné) žlázy. Po extrakci není olej příliš viskózní a má bledou, zeleno-žlutou barvu a ostrou, svěží vůni, která je připisována obsahu Limonenu.

Mimořádně široké spektrum použití

Jeho chemické složení propůjčuje tomuto oleji vlastnosti, které jej činí vhodným k využití v kosmetice, aromaterapii, masážích a dokonce čistících prostředcích. Působí protizánětlivě, adstringentně, analgeticky, stimulačně, antimikrobiálně, proti houbovým onemocněním, antioxidačně, antisepticky, zjemňuje a energizuje. Jeho hlavními složkami jsou Limonene, α-Pinene, Camphene, β-Pinene, Sabinene, Myrcene, α-Terpinene, Linalool, β -bisabolene, trans-α-Bergamotene, Nerol a Neral.

Co všechno dokáže?

  • Při topické aplikaci podporuje krevní oběh, redukovat může i celulitidu či bolesti spojené s artrózou. Díky adstringentnímu působení obnovuje unavenou a povolenou pleť, kterou navíc zpevňuje. Pleti propůjčuje zdravý a zjemněný vzhled.
  • Při aplikaci na vlasy působí jako tonikum, které posiluje vlasy a dodává jim zdravý vzhled. Redukuje také přítomnost lupů a vlasy zanechává lesklé, bez mastného vzhledu.
  • V případě aromaterapie může ulevit od symptomů nachlazení či chřipky, ulevit při depresích a stresu, dodat vám může také energii.
  • Citrónový olej lze také využít jako základ pro čistící produkty, při smíchání s vodou jej lze používat na dlaždice v koupelně, okna, dřevěný nábytek a kovové povrchy, z nichž odstraňuje plíseň a dodává jim lesk.