Draslík

Prvek z řady alkalický kovů a důležitý stopový prvek pro organismus

Draslík je nejdůležitější z alkalických prvků v těle. Snižuje vysoký krevní tlak, působí jako přírodní diuretikum, jeho dostatečné množství v organismu je klíčové pro správné fungování kardiovaskulární soustavy, fungování svalů a pro rovnováhu kyselin v těle. Napomáhá také regeneraci tkání po poraněních a ulevuje od projevů alergií. Podílí se také na rozkladu glukózy a je nezbytný pro přeměnu glukózy v energii.

Draslík je vhodné dodávat tělu navíc

Nejvíce draslíku najdeme v těle ve svalech, mozku, nervech, ale i v pokožce a sliznicích žaludku a střev, a také v játrech a ledvinách. Mezi jeho největší zdroje patří banány, tomatová šťáva, obilné klíčky a hroznové víno.

Draslík je vhodné tělu dodávat i skrze potravinové doplňky, protože dochází k jeho úbytku v přirozené výživě, a to zejména kvůli konzumaci rafinovaných cukrů a smažených jídel, dále po konzumaci diuretik, aspirinu, tablet na hubnutí či kortizonu.

Mrtvice kvůli draslíku

Je-li v organismu draslíku nedostatek, dochází ke zvýšení krevního tlaku a poškození srdce. Například mrtvice u mladých osob nebývá často zapříčiněna krevní sraženinou, ale právě deficitem draslíku.

V organismu je ovšem draslík možné zachovat pouze, je-li přítomný i horčík. Draslík se vylučuje i pocením, což má za následek často únavu. Proto je vhodné při velkém fyzickém výkonu posvačit banán či rozinky. Dále obsah draslíku v organismu snižuje také konzumace alkoholu a kávy.

Při neodstateku draslíku je možné pozorovat nadměrnou únavu, bolestivou nadmutost, nespavost, nízkou hladinu cukru v krvi, úbytek svalů.