Erytém

Začervenání pleti či sliznic

Erytém je stav pleti, který charakterizuje její začervenání či vyrážku. Erytému existuje mnoho typů včetně fotoseznitivity, multiformní erytém nebo erytému nodosum. Fotosenzitivita je způsobena reakcí kůže na sluneční světlo a má tendenci objevit se, když infekce či některý z léků zvýší citlivost kůže na ultrafialové záření.

Multiformní erytém zase charakterizují vystupující skrvny či jiné léze na pleti. Obvykle bývá způsoben reakcí na užívané léky, infekce (zejména virus herpes simplex) nebo onemocnění.

Důvodů je bezpočet!

Erytém nosodum je formou erytému, který doprovází jemné bulky, obvykle na nohách pod koleny, a způsobují ho taktéž různé medikamenty či nemoci. Konkrétní příčiny vzniku erytému ovšem vědě dosud známé nejsou, obecně ale platí, že se jedná o zranění kůže, infekci nebo zánět: na vině může být masáž, léčba elektrickým proudem, užívání léků proti akné, alergie, nadměrné cvičení, spálení pleti sluncem, syndrom kožního ozáření, toxicita rtuti, puchýřky, ale i vytrhávání chloupků voskem či pinzetou. To vše může způsobit rozšíření krevních kapilár, a tím pádem zarudnutí. Erytém je také běžným vedlejším účinkem radioterapie, kdy je kůže vystavena ionizujícímu záření.

Jak poznat erytém? Zatlačíte-li na postiženou část prstem, místo na chvíli zbělá. Postižená oblast zároveň nevykazuje žádnou změnu teploty, protože je výsledkem rozšíření kapilár ukrytých v hlubších vrstvách kůže.