Esenciální mastné kyseliny

Typ tuků klíčový pro zdraví organismu, které si ale organismus nedokáže sám syntetizovat

Organismus si dokáže sám vytvořit většinu tuků, které pro své fungování potřebuje, ze stravy. Nicméně, dvě esenciální mastné kyseliny, a to kyselinu linolovou a alfa-linolenovou syntetizovat nedokáže a je třeba je získat přímo ze stravy. Tyto základní tuky jsou nezbytné pro normální fungování všech tkání v těle.

Nedostatek těchto mastných kyselin vede k řadě negativních projevů a poruch, především jater, ledvin, snížení růstu, zhoršení obranyschopnosti, depresím a nadměrné suchosti pleti.

Dostatečný příjem mastných kyselin má naopak pozitivní dopad:

  • Prevence aterosklerózy
  • Snížení rizika srdečních onemocnění a infarktu
  • Úleva od symptomů spojených s ulcerativní kolitidou, menstruačními bolestmi a bolestmi kloubů
  • Omega-3 mastné kyseliny jsou navíc spojovány se sníženým výskytem rakoviny prsu

Důležité je nicméně nejen konzumovat těchto mastných kyselin dostatek, ale také ve správném poměru, který by se měl pohybovat v rozmezí 1:2 až 1:4 (omega-6 ku omega-3). Kyseliny totiž v organismu soupeří o využití a nadměrný příjem omega-6 mastných kyselin může inhibovat využití omega-3 kyselin.

Omega-6 nenasycené mastné kyseliny

„Omega-6“ se získávají z kyseliny linolové a nachází se v listové zelenině, semínkách, ořeších, obilninách a rostlinných olejích (kukuřičný, slunečnicový, sezamový, sójový, bavlníkový). Kyselina gama-linolenová (GLA) se nevyskytuje tak hojně, působí ale výrazně protizánětlivě. Jejími hlavními zdroji jsou vzácné oleje (konopný, černorybízový, brutnákový) a v organismu se syntetizuje z kyseliny linolové.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Pro každého člověka životně nezbytné zajistit každodenní dostatečný příjem omega-3. Na rozdíl od omega-6 jejich příjem ale vždy dostatečný není a často je třeba plánováním jejich dostatek zajistit. Uplatňují se ve formování buněčných membrán, zlepšují cirkulaci kyslíku a jeho využití.

Hlavní omega-3 kyselinou je kyselina alfa-linoleová (ALA), která se v organismu mění na eikosapentaenovou kyselinu (EPA) a dokosahexaenovou kyselinu (DHA). To činí ALA esenciální mastnou kyselinou. Jejími hlavními zdroji jsou zelenina (například dýně), luštěniny, ořechy, semínka a ovoce, zejména lněné semínko, vlašské ořechy a oleje z těchto semen. Dobrým zdrojem esenciálních mastných kyselin jsou i tučné mořské ryby (tuňák, losos, treska, makrela, sardinka).