Fibroblasty

Typ buněk zodpovědný za tvorbu extracelulárního matrixu a kolagenu

Extracelulární matrix (mezibuněčná hmota) a kolagen tvoří strukturální oporu tkání u savců, účastní se také regenerace poškozených tkání. Fibroblasty jsou proto nejvíce se vyskytujícími se buňkami v pojivových tkáních.

Dvě formy těchto buněk

Vedle podoby fibroblastů se tyto buňky vyskytují i ve formě fibrocytů. Fibroblasty jsou aktivovanou formou buněk, oproti tomu fibrocyty jsou buňky v méně aktivní formě, která je nicméně také důležitá, a to pro udržování tkání zdravých a jejich metabolismus. Vzhled fibroblastů se různí podle toho, kde se vyskytují a jaká je jejich funkce.

Dermální fibroblasty

Vzhledem k péči o pleť jsou nejdůležitější dermální fibroblasty vyskytující se v kůži. Nejen, že vytváří mezibuněčnou hmotu dermis, ale také komunikují mezi sebou a s dalšími buňkami. Dermální fibroblasty se liší podle toho, kde v kůži se vyskytují, především v papilární a retikulární vrstvě, třetí typ fibroblastů je spojován s vývojem vlasových folikul a folikul tělesného ochlupení.

Papilární vrstva dermis obsahuje dermální papily podporující a zajišťující fungování epidermis, především tím, že do pokožky přivádí rozpustné živiny. Retikulární vrstva utváří hranici mezi dermis a podkožím.