Folikulární keratóza

Hrubší, začervenalé pupínky na pleti

Folikulární keratóza je zcela neškodný stav kůže. Jeho charakteristickým znakem jsou suché, zhrublé lokality na pleti a drobné pupínky, které se nejčastěji objevují na zadní straně paží, stehnech, hýždích či lících. Pupínky nesvědí, nebolí a nejsou nijak nebezpečné.

Normální projev pleti

Folikulární keratóza je dokonce považována za běžný stav obvyklý u normální pleti, proto neexistuje příliš způsobů, jak se jí zbavit nebo působit preventivně proti jejímu vzniku. Pleti s folikulární keratózou nicméně prospívá hydratace, lepší vzhled pleti podporují také topicky aplikované produkty stimulující exfoliaci pleti a obnovu kožních buněk. Pozitivní je, že zhruba kolem třicátého roku věku většinou sama vymizí.

Nejčastěji se folikulární keratóza objevuje u malých děti, není však výjimkou, že se pupínky „vyrazí“ kdykoliv během života. Mezi hlavní projevy patří zarudlé pupínky, a kromě toho i hrubší, suchá pleť v celé lokalitě, kde se pupínky objevují. Suchý vzduch projevy zhoršuje, a pleť ještě více vysušuje.

Vzniká kvůli keratinu

Folikulární keratóza vzniká v důsledku nahromadění keratinu. Ten za normálních okolností chrání pleť před toxiny a infekcí. Pokud se však nahromadí v ústí folikul chloupků, může jej totálně ucpat, a právě tak vznikají na pleti vyvýšené pupínky. Příčiny jeho hromadění nejsou známé, podíl může mít jako u řady kožních stavů genetika, vnější prostředí a zdravotní stav pleti.

Jak se pupínků zbavit?

Podpořte vlastní exfoliaci pleti, k čemuž poslouží krémy či čistící gely s obsahem AHA a BHA kyselin, spolehnout se můžete i na retinolové sérum urychlující formování nových kožních buněk. Retinol a retinoidy také brání ucpávání kožních pórů. Vedle toho nicméně nezapomeňte na hydrataci. Volte ale takové produkty, které póry neucpou. Na obalu proto hledejte označení nekomedogenní.