Ginsenosidy

Přírodní látky vyskytující se v ženšenu s mnoha pozitivními vlivy na lidský organismus

Ginsenosidy či panaxosidy je třída steroidních glykosidů spadající do kategorie triterpenických saponinů. Vyskytují se téměř výhradně v rostlině ženšenu (panax ženšenu), který se dlouhodobě využívá v tradiční medicíně. Ginsenosidy vykazují řadu účinků na lidský organismus.

Listy a kořeny ženšenu

Ginsenosidy mohou být izolovány z různých částí rostliny, obvykle typicky z kořene ženšenu. Nejvíce ginsenosidů se nicméně může vyskytovat v listech. V různých druzích ženšenu se vyskytují různé typy ginsenosidů, jejich množství je zase závislé na vnějších podmínkách.

Ginsenosidy působí na nervovou soustavu, protože pozitivně působí na množství neurotransmiteru acetylcholinu, jehož nedostatek hraje roli v rozvoji demence a Alzheimerově chorobě. Díky svému vlivu na acetylcholin podporuje paměť a zlepšuje schopnost učení.

Antioxidace

Díky svým antioxidačním účinkům podporuje ochranu nervových buněk. Co se týče kardiovaskulární soustavy, gingenosidy vykazují pozitivní vliv při hypertenzi. Brání také shlukování krevních destiček, čímž podporuje prevenci onemocnění srdce a cév. Ginsenosidy pozitivně ovlivňují taktéž hladinu krevního cukru. Vedle toho podporují fungování imunitního systému, působí protizánětlivě a antialergicky, podporují fungování jater a detoxikaci organismu.

Protože mají gingenosidy podobný účinek jako estrogeny, tedy působí fytoestrogenně, mohou zlepšovat stavy spojené s menopauzou, tedy únavu, nespavost či návaly horka. Pozitivně působí také v případě erektilní dysfunkce. Ginsenosidy působí navíc adaptogenně, zkoumá se také protirakovinný účinek ginsenosidů.

S článkem souvisí tyto výrobky:

C-TETRA LUXE
Sérum C-TETRA v ještě účinnější verzi, to je C-TETRA LUXE. Zpomaluje proces stárnutí pleti, rozjasňuje
100% vegan
V těhotenství a při kojení
1 850 Kč
Skladem - ihned posíláme