Griffonia

Griffonia simplicifolia je africký keř a zdroj látky 5-HTP, která se využívá jako přírodní antidepresivum

Západoafrický keř Griffonia simplicifolia je největším zdrojem látky 5-HTP, která tvoří až 20% váhy jeho semen. Právě díky obsahu této látky 5-HTP je extrakt z Griffonia simplicifolia oblíbenou součástí doplňků stravy podporující hubnutí, lepší spánek a využívá se i jako alternativa k běžným, lékaři předepisovaným antidepresivům.

Serotonin pro dobrou náladu

Aminokyselina 5-hydroxytryptofan má pozoruhodný účinek – je stavební složkou serotoninu, neurotransmiteru ovlivňujícího chuť k jídlu i náladu. Extrakt z Griffonie stimuluje produkci serotoninu a následně navyšuje jeho účinek na organismus. 

Asi 80% serotoninu produkovaného v organismu využívá tělo na regulaci pohybů střev, zbytek je syntetizován v centrální nervové soustavě, kde je jeho část využita pro pozastavení produkce dopaminu. Tento neurotransmiter přímo ovlivňuje chuť k jídlu, kterou zvyšuje. Když je jeho vyplavování v těle potlačeno, dochází ke snížení chuti k jídlu. Díky tomu se často Griffonia využívá pro potlačení chuti k jídlu v doplňcích stravy na hubnutí.

"Přírodní antidepresivum"

Serotonin může mít vedle toho za následek povznesení, zvýšení sebevědomí a celkové zlepšení životního pocitu. Jeli 5-HTP zkonzumován, aby došlo k navýšení syntézy serotoninu, také tyto pocity vzrůstají. Extrakt z Griffonia simplicifolia proto bývá často užíván coby alternativa k antidepresivům na lékařský předpis. Mezi jeho další účinky, podobně jako u běžných antidepresiv, se řadí úleva od nespavosti, zlepšení stavu poruch nálad (deprese, úzkosti) a dokonce stavu ADHD. Serotonin může napomoci ulevit i od chronických bolestí a migrén.

Vzhledem k tomu, že aminokyselina 5-HTP se v organismu přirozeně vyskytuje, jsou v případě extraktu z Griffonie popsány výrazně snížené vedlejší účinky než v případě syntetických medikamentů. Mezi vedlejší účinky, které se mohou objevit, patří závratě.