Inulin

Probiotická vláknina

Inulin se jako škrob vyskytuje v mnoha druzích ovoce, zeleniny a rostlin, například v pšenici, cibuli, banánech, pórku, artyčocích a chřestu. Nejčastěji se ale pro medicinské a kosmetické využití získává z máčení kořene čekanky v horké vodě.

Zlepšuje chuť jídel a reguluje cukr

Inulin se využívá při vysoké hladině krevních tuků včetně cholesterolu a triglyceridů. Podporuje tak hubnutí, působí proti zácpě a jako potravinové aditivum zlepšuje chuť jídel.

V žaludku se netráví ani neabsorbuje, putuje rovnou do střev, kde jej bakterie využívají pro svůj růst. Inulin podporuje růst speciálního druhu bakterií, které jsou spjaty se zkvalitněním funkce střev i zlepšením celkového zdraví organismu. Navíc snižuje schopnost organismu utvářet některé typy tuků.

Mezi hlavní pozitivní účinky inulinu patří vliv na tělesnou hmotnost, cholesterol a hladinu krevního cukru.

Hubnutí

Inulin může podpořit hubnutí při zachování zásad zdravého stravování a středně aktivním životním stylu. Ve střevech stimuluje růst „přátelských“ bakterií, díky nimž lze skrze střevní stěnu lépe absorbovat důležité živiny do krevního oběhu.

Diabetes

Užívání inulinu vyvolává lepší reakci na zkonzumovaný cukr, snižuje hladinu krevního cukru a zvyšuje antioxidační potenciál potravin.

  • Hlavní přirozené zdroje inulinu jsou banány, chřest, pórek, česnek a čekanka, jeho hladinu je však možné zvýšit i užíváním doplňků stravy s jeho obsahem.