Kůže

Největší lidský orgán

Kůže (cutis) pokrývá zevní povrch těla. Odděluje vnější a vnitřní prostředí, a organismus tím pádem chrání před mechanickými, chemickými, tepelnými vlivy a různými druhy infekcí. Její tloušťka na různých místech těla kolísá mezi 1 a 4 milimetry.

Prostřednictvím cév zapojených do krevního oběhu a potním žlázám reguluje kůže tělesnou teplotu. Je zásobním orgánem tuků, nervů i vody, navíc skrze ni organismus vylučuje pot a je schopen vstřebávat různé látky.

V kůži sídlí rozmanitá síť čidel přenášející do organismu informace o vnějším prostředím, je centrem četných nervových zakončení reagující na dotyk, změny teploty a další podněty (například bolest).

Kůži samozřejmě postihují nejrůznějších poruchy. Porucha vyprazdňování mazových žláz vede často k jejich ucpávání a druhotné infekci. Při poruše rohovění se neodlupují zrohovatělé buňky, kůže šupinatí a rudne. Při poruše prokrvení kůže nebo zhoršením hojení vznikají různé vředy. Poškození kůže bývá také projevem onemocnění vnitřních orgánů. Kůži postihuje i zhoubné bujení. 

Kůže se skládá ze tří základních částí, pokožky, škáry a podkožního vaziva.