Léčba akné

Možností, jak léčit akné, je vícero a liší se podle typu konkrétního akné

Akné existuje mnoho typů, a podle těchto typů je třeba u konkrétního jedince stanovit konkrétní léčbu. Ačkoliv má akné původ vždy ve stejném procesu –  v hormonální nerovnováze, která stimuluje produkci kožního mazu, ne vždy reaguje na různé typy léčby stejně.

Většinu příčin akné lze zařadit do třech následujících hlavních kategorií:

Komedonální akné

Tento lehký druh akné zahrnuje černé póry a klasické pupínky s „bílou hlavičkou“. Vznikají kvůli kožního mazu, který společně s odumřelými kožními buňkami ucpává póry v pleti. Nejčastěji komedonální akné vzniká na čele, nose a bradě.

Zánětlivé akné

Tato podoba akné vzniká, když pod klasickým „pupínkem“ (s černou či bílou „hlavičkou“) dojde k začervenání a zánětu.

Cystické akné

Nejzávažnější forma akné se rozvíjí jako výsledek infekce v oblasti, která je akné postižená. Cystické akné často postihuje celé rodiny. Jedná se o velmi bolestivý stav, u kterého může dojít k permanentnímu zjizvení pokožky.

Typ léčby akné, který je pro konkrétního jedince účinný, je závislý jak na druhu akné, tak na dalších faktorech, které rozvoj akné způsobují.

Léčba lehkého až středního komedonálního akné a zánětlivého akné

Mnoho případů lehkého komedonálního akné se objevuje u teenagerů a mladých dospělých, a většinou je možné léčit je tradičními topicky aplikovanými krémy a gely. Nejčastější složkou těchto produktů je retinol, díky jehož obsahu dochází k uvolnění ucpaných pórů. Dermatologové v rámci léčby také kombinují topické retinoly a orální antibiotika, které ničí bakterie způsobující zánět v okolí ucpaných pórů.

Lehké až střední komedonální akné mohou spouštět externí faktory jako například používání gelů na vlasy či make-upu.

Léčba hormonálního akné

Mnoho případů zánětlivého akné je povahou „hormonální“. Objevují se u mladistvých dívek a žen a spouští je hormonální výkyvy, ke kterým dochází například v rámci menstruačního cyklu. Těmto ženám pak většinou dermatolog doporučí vhodnou orální antikoncepci, která proti hormonálním výkyvům bojuje, a případně další medikaci.

Léčba závažného zánětlivého akné nebo cystického akné

Když akné nereaguje na topickou aplikaci retinolu ani orálně podávaná antibiotika, má pacient dvě další možnosti na výběr: lék isotretinoin nebo některou z odborných procedur jako je terapie laserem či světlem, které sníží zánět a redukují bakterie způsobující akné.

Isotretinoin je extrémně účinnou léčbou akné, která dokáže minimalizovat i jeho závažné projevy, jež nereagují na jiné typy léčby. Jeho podávání však s sebou nese i určitá rizika včetně rozvoje ulcerativní kolitidy, poškození jater, zdeformování kostí, deprese a další.

Alternativou isotretinoinu je terapie laserem či světelnými paprsky.