Disperzní částice emulzí a lyosolů
Tenzidy jsou čisticí molekuly s polaritou. Jejich hlavička je hydrofilní, její konec je nepolární a hydrofobní. Když se do vody přidá dostatek tenzidů a je dosaženo kritické koncentrace micel, začnou se tenzidy sdružovat do shluků zvaných micely.
Olejové vnitřní prostředí
Společně tenzidy utváří kouli, kdy hlavičky směřují ven a nepolární zakončení dovnitř. Hydrofobní ocásky jsou chráněny před vodním prostředím vně koule. Vnitřní část koule v sobě zadržuje jakoukoliv látku na bázi oleje.
Když přijdou tenzidy do kontaktu s kůží, začnou reagovat s v tucích rozpustnými molekulami na obličeji, jako jsou nečistoty, make-up nebo kožní maz. Do svého vnitřního hydrofilního prostředí začnou pak tyto látky natahovat. Nečistoty se díky tomu lépe dostanou z kůže, kterou lze lépe omýt nebo třeba odlíčit. Plet je pak vyčištěná a osvěžená.
Micelární voda na odlíčení
V micelární vodě nejsou micely pevně propojené, mohou se snadno přeskupovat. Jakmile micelární vodu nalijeme na vatový tamponek, hlavičky vstoupí do tamponku a lipofilní ocásky vykukují z tamponku ven. Na povrchu tamponku se utváří vrstva, která k sobě stahuje olejovité látky, tedy nečistoty, kožní maz i make-up. Tímto mechanismem micelární vody odličují a čistí pleť.