Muira puama

Exotická rostlina, která se využívá coby přírodní afrodiziakum

Ptychopetalum olacoides neboli muira purama, českým názvem voňatec vejčitý je drobný stromek původem z Amazonie. Jeho drobné bílé kvítky mají vůni připomínající jasmín, nejvíce benefitů má ale jeho kořen a kůra. V tradiční brazilské medicíně se čaj z nich využívá po staletí jako sexuální stimulant a silné afrodiziakum, o němž se věří, že podporuje sexuální potenci, zlepšení erekce a obnovuje libido.

Jak působí na zlepšení erekce?

Corpus cavernosum je houbovitá oblast v penisu, která během erekce zadržuje krev. Muira puama by tuto oblast měla uvolňovat, díky čemuž se do ní může dostat větší množství krve a výsledkem může být silnější a pevnější erekce. Předpokládá se také, že muira puama blokuje enzymy, které rozšiřují krevní cévy, což ještě více podporuje průtok krve genitáliemi.

Účinek muira puama se snažil vyvrátil či potvrdit známý francouzský sexuolog prof. Dr. Jacques Waynberg. Ten zkoumal 262 mužů se sníženým libidem a problémy s erekcí, kterým podával každý den po dobu dvou týdnů extrakt z muira puama. Více než 60% respondentů poté popsalo zvýšení libida a více než polovina pak schopnost dosažení či zlepšení erekce.

Zdroj: Waynberg, J. Aphrodisiacs: Contributions to the Clinical Validation of the Traditional Use of Ptychopetalum guyanna. Presented at the First International Congress on Ethnopharmacology, Strasbourg, France, June 5–9, 1990