Niacin

Vitamín B3

Dostatek niacinu je důležitý pro celkové zdraví organismu. Při léčebných terapiích je možné niacin využívat ve vyšším množství pro snižování vysokých hladin cholesterolu. Snižuje také riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Jako doplněk stravy

Jako součást terapie vysokého cholesterolu má niacin prokázanou účinnost: zvyšuje hladinu „hodného“ HDL cholesterolu a snižuje triglyceridy stejně nebo dokonce lépe než mnoho léků na předpis. Mírně také snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu. Často se pro kontrolu hladiny krevního cholesterolu předepisuje spolu v kombinaci se statiny.

Takto efektivní je však niacin pouze v případě užívání vyšších dávek, které s sebou zase nesou riziko poškození jater, gastrointestinálních problémů nebo rozvoje intolerance na lepek. Proto jeho užívání za účelem snižování hladiny cholesterolu vždy konzultujte s lékařem.

Pro zdravé tepny a srdce

Niacin má i další benefity. Redukuje aterosklerózu (kornatění tepen), u pacientů, kteří prodělali srdeční infarkt, snižuje riziko opakování infarktu. Podle dalších studií napomáhá snižovat riziko výskytu Alzheimerovy choroby, kataraktu, osteoartrózy a diabetu I. typu.

Lze získat niacin ze stravy?

Přírodně se niacin vyskytuje v mnoho jídle včetně zelené zeleniny, masa, ryb, drůbeže a vajec.

Do kosmetiky

V poslední době se niacin stává oblíbenou součástí kosmetických produktů zaměřených na omlazení pleti a boj proti akné. V kosmetických produktech se niacin zpravidla nachází ve formě niacinamidu (nikotinamidu).

Ten je nezbytný pro správný metabolismus tuků a cukrů v organismu a pro zachování zdraví buněk. U niacinamidu jako součásti kosmetických přípravků je důležité, že je na světle i v teple stabilní.