Nové typy pleti

V Americe vymyslela dermatoložka Leslie Baumann tzv. nové typy pleti

Ve své knize Řešení pro typy pleti (The Skin Type Solution) rozděluje pleť na suchou či mastnou, citlivou nebo odolnou, s nestejnoměrným barevným tónem nebo bez hyperpigmentace a náchylnou k vráskám či pevnou. Kombinací těchto čtyř základních kategorií po dvou možnostech vzniká šestnáct rozdílných typů pleti s rozdílnými potřebami.

1. Suchá, citlivá, s nestejnoměrným barevným tónem a pevná

Pro tento typ suché pleti je charakteristický vracející se zánět v kůži a nestejnoměrný barevný tón s tmavšími skvrnami. Jako první je třeba redukovat suchost pleti a zánět, posléze je možné redukovat pigmentaci. Vhodná jsou i ošetření laserem či fototerapie (ošetření světelným paprskem).

2. Suchá, citlivá, bez hyperpigmentace a pevná

Suchost je dominujícím znakem tohoto typu, objevují se zánětu v kůži. Vrásky ani tmavé skvrny nejsou přítomné. Do stravy je vhodné zařadit kyselinu linolovou a omega-3-mastné kyseliny

3. Suchá, citlivá, s nestejnoměrným barevným tónem a náchylná k vráskám

Tato pleť má sklony ke vzniku vrásek, vracejícím se zánětům, tmavým skvrnám. Je třeba působit proti vráskám a hyperpigmentaci, aniž by však došlo ke zhoršení zánětu nebo zvýšení suchosti pleti

4. Suchá, citlivá, se stejnoměrným barevným tónem a náchylná k vráskám

Suchost pleti a záněty jsou pro tento typ pleti typické. Pleť je nicméně barevně sjednocená, má však sklon ke vzniku vrásek. Je vhodné zařadit produkty, které podpoří hydrolipidovou kožní bariéru, produkty obsahující retinol, antioxidanty a protizánětlivé látky

5. Mastná, citlivá, s nestejnoměrným barevným tónem a pevná

Tento typ pleti trápí záněty a tmavší skvrny na pleti. Je však méně náchylný k rozvoji vrásek oproti ostatním typům pleti, protože zvýšená pigmentace pleť chrání před stárnutím, stejně jako antioxidanty, které se přirozeně vyskytují v kožním mazu (sebum).

6. Mastná, citlivá, se stejnoměrným barevným tónem a pevná

Pro tento typ pleti je typický mastný vzhled a záněty. Vrásky se objevují méně díky kožnímu mazu bohatém na antioxidanty, které pleť chrání. S věkem se tento typ pleti stává méně problematický a méně náročným na péči.

7. Mastná, citlivá, s nestejnoměrným barevným tónem a náchylná k vráskám

Záněty v kůži, tmavé skvrny a tendence k vráskám, takový je tento typ pleti. Přirozené oleje poskytují sice ochranu díky antioxidantům, nicméně pro tento zranitelný typ pleti je to málo. Pro spokojenost a zdravý vzhled je s tímto typem pleti třeba dodržovat důsledně pravidelnou péči.

8. Mastná, citlivá, se stejnoměrným barevným tónem a náchylná k vráskám

Pleť je náchylná k zánětům a známkám stárnutí. Vysoké hladiny antioxidantů v kožním mazu mohou působit proti předčasnému stárnutí pleti, ale je vhodné do pravidelné péče zařadit také produkty s jejich obsahem, obsahem retinolů a protizánětlivých ingrediencí.

9. Mastná, odolná, s nestejnoměrným barevným tónem a pevná

Tento typ pleti je méně náchylný ke vzniku vrásek a podráždění než ostatní typy. Je nicméně třeba používat denně přípravky s SPF ochranou, aby se předešlo dalšími rozvoji hyperpigmentace. Tato pleť potřebuje produkty s vyšší koncentrací aktivních látek, které vyrovnají její barevný tón.

10. Mastná, odolná, se stejnoměrným barevným tónem a pevná

Tento typ pleti produkuje adekvátní či nadměrné množství kožného mazu, který obsahuje vitamín E, látku s potenciálem působit proti stárnutí. Tón pleti je stejnoměrný, pleť je méně náchylná k rozvoji známek stárnutí. Tento typ pleti nemusí nutně potřebovat každodenní hydrataci.

11. Mastná, odolná, s nestejnoměrným barevným tónem a náchylná k vráskám

Pro tento typ pleti je typický nerovný barevný tón pleti a tendence ke vzniku vrásek. Ačkoliv sebum (kožní maz) působí preventivně proti předčasnému stárnutí pleti, tento typ pleti by měl do své denné péče zařadit přípravky s obsahem antioxidantů, stejně jako do stravy. Produkty by měly mít vyšší koncentraci aktivních látek.

12. Mastná, odolná, se stejnoměrným barevným tónem a náchylná k vráskám

Ačkoliv je tento typ pleti náchylný k rozvoji vrásek, vrásky se objevují v menší míře než v případě suché pleti díky přítomnosti ochranného kožního mazu bohatého na antioxidanty. Tento typ pleti potřebuje silné látky jako je retinol nebo hydroxykyseliny, aby se viditelnost vrásek snížila.

13. Suchá, odolná, s nestejnoměrným barevným tónem a pevná

Suchost pleti a nestejnoměrná pigmentace jsou hlavní charakteristikou tohoto typu pleti. Záněty se objevují zřídka, stejně jako vrásky. Do denní péče by mělo patřit používání produktů s minimálně SPF 30, hydratační přípravky a látky zesvětlující pigmentaci.

14. Suchá, odolná, se stejnoměrným barevným tónem a pevná

Suchost pleti je základní charakteristikou tohoto typu. Pleť je barevně vyrovnaná a takřka bez vrásek. Do péče by měly patřit produkty podporující exfoliaci, hydratační produkty a přípravky na denní použití s minimálně SPF 15. Vyhýbat je vhodné se čistítícím přípravkům na bázi mýdla.

15. Suchá, odolná, s nestejnoměrným barevným tónem a náchylná k vráskám

Suchost pleti, nerovný barevný tón a náchylnost k vráskám jsou hlavní znaky tohoto typu pleti. Pro nejlepší péči je vhodné zahrnout přípravky s SPF, antioxidanty, retinol, hydratační přípravky, AHA kyseliny a bělící látky.

16. Suchá, odolná, se stejnoměrným barevným tónem a náchylná k vráskám

Pro tento tón pleti je typická barevná vyrovnanost, větší náchylnost k rozvoji suchosti a vrásek. Péče by měla zahrnovat antioxidanty, SPF 15 a retinol na noc. Dobrý životní styl a konzumace antioxidantů kvalitu pleti zlepší.