Panax ginseng

Ženšen korejský, léčivá rostlina asijského původu

Asijský ženšen je jednou z nejvíce hodnocených rostlin v tradiční orientální medicíně, podle níž podporuje zdraví, celkovou tělesnou vitalitu, dokáže prodloužit život a zlepšit symptomy mnoha onemocnění včetně depresí, diabetu, únavu, zánětů, závratí, plicních komplikací, zvracení a vředů.

Asijský zázvor se v tradiční medicíně využívá více než 5000 let. Jeho označení „panax“ pochází z řeckého výrazu panacea, tedy všehojící, „ginseng“ odkazuje k „zázraku světa“. Oba termíny naznačují, jak neobvyklé lékařské vlastnosti rostlina má. V posledních dekádách získala na oblibě i v západní civilizaci.

Pozitivní účinky ženšenu korejského

Poslední farmakologické výzkumy asijského ženšenu naznačují široké spektrum účinků. Vliv má na fungování centrální nervové soustavy, endokrinní a adrenokortikální soustavy, metabolismus vnitřních orgánů. Působí také na krevní tlak a snižuje hladinu krevního cukru, buněčné stárnutí a nádorové bujení.

Panax ginseng pravděpodobně ulevuje od stresu a navyšuje libido. V případě srdeční příhody prodlužuje dobu přežití. Protože chrání varlata před poškozením 2,3,7,8-tetrachloro-di-benzo-di-p-dioxinem, napomáhá jejich ochraně před rakovinou.

Využít jej lze i coby součást léčby anémie, rakoviny, depresí, cukrovky, hypertenze, insomnie, nemoci z ozáření a chronických onemocnění.

Coby stimulant může prodloužit vytrvalost, uvolnit nervovou soustavu, podpořit mentální bystrost, snižovat hladinu cholesterolu, navýšit chuť k jídlu a dodat energii.

Neobjasněný mechanismus

Aktivní látky v ženšenu ginsenosidy patří do skupiny steroidových saponinů, které působí na širokou škálu tkání a vyvolávají mnoho farmakologických reakcí. Velká část mechanismů jejich aktivit nicméně stále není objasněna. Druhů ginsenosidů je v panax ginsengu 29 (v ostatních druzích ženšenu jich je zhruba osm až devět) a každý jeden zástupce vyvolává celou řadu účinků, shrnout jejich komplexní působení na lidský organismus je tedy velkým úkolem, který současná medicína a farmakologie není schopna pojmout.

Asijský ženšen se navíc podle některých výzkumů může chovat jako adaptogen, který prodlužuje život tím, že působí proti virovým infekcím. Zvrátit podle některých výzkumů může i negativní účinky chemoterapie a dalších typů onkologické léčby.

Ženšen stimuluje, ale zároveň uvolňuje nervový systém, přičemž navyšuje kapilární cirkulaci v mozku. V kombinaci s ginkgo biloba podporuje paměť, koncentraci a myšlení.

Užívání panax ginseng konzultuje s lékařem v případě:

  • Těhotenství a kojení
  • Diabetu
  • Vysokého krevního tlaku
  • Užívání některých léků (anti-koagulanty, diuretika, léky na cukrovku, léky na srdeční onemocnění, stimulanty nervového systému, léky využívané pro hormonální terapii) 

S článkem souvisí tyto výrobky:

C-TETRA LUXE
Sérum C-TETRA v ještě účinnější verzi, to je C-TETRA LUXE. Zpomaluje proces stárnutí pleti, rozjasňuje
100% vegan
V těhotenství a při kojení
1 850 Kč
Skladem - ihned posíláme