Telomery

Koncové části lidských buněk, které ovlivňují, jak buňky, a tím pádem celý organismus stárne

Označení telomer vzniklo z řeckých výrazů telos (konec) a meros (část), jedná se tedy o koncové části, které nacházejí na každém vlákně DNA a chrání naše chromozomy (podobně jako například plastové čepičky na konci tkaniček od bot brání jejich roztřepení). Bez telomerů by došlo k poškození vláken DNA.

Jaká je role DNA?

DNA utváří veškeré buňky v lidském organismu. Jedná se o genetickou informaci, která činí člověka tím, kým je. Každý orgán lidského organismu tvoří buňky. Právě proto jsou telomery nezbytné pro zachování zdraví.

Lidské buňky se doplňují vlastní replikací a děje se tak neustále po celý život. Telomery se při každém zdvojení zkracují, nicméně důležitá DNA zůstává neporušená. Pokud se ovšem telomery zkrátí až na úroveň, kdy již nemohou vykonávat správně svoji funkci, buňky začínají stárnout a přestávají správně fungovat. Z toho důvodu telomery vlastně odpočítávají každé buňce čas.

Co způsobuje zkracování?

Jak stárneme se telomery přirozeně zkracují, zkracovat je nicméně může i stres, kouření, obezita, nedostatek cvičení či nevyvážená strava. Zkrácené telomery se pojí s předčasným stárnutím buněk.

Jejich zkracování se podílí na všech aspektech stárnutí na buněčné úrovni. Délka telomerů reprezentuje biologický věk, v protikladu k chronologickému věku.

Mnoho vědecký studií z toho důvodu dnes vidí silné propojení mezi zkrácenými telomery a buněčným stárnutím. Zejména například imunitní systém je, co se týče zkracování telomerů, velmi citlivý. Za následek má také řídnutí kostí u žen.

Roli hraje dědičnost

Charakter telomerů je dědičný, získáváme jej od svých rodičů. Je nicméně jedno, jak dlouhé jsou telomery při narození, u každého jedince se v průběhu života zkracují. A krátké telomery mají na organismus negativní efekt. Jejich zkracování je hlavní příčinou rozkladu buněk způsobeného věkem.

Když se telomery zkrátí až příliš, buňky se nemohou již dále reprodukovat, což má za následek degeneraci nebo dokonce odumírání tkáně. Některé buňky ovlivňuje zkracování telomerů více než jiné, vedle imunitního systému jsou to buňky kůže a vlasů, protože se reprodukují častěji než jiné typy buněk.

Záchrana je telomeráza

Enzym zvaný telomeráza můze zpomalit, zastavit nebo dokonce zvrátit zkracování telomerů! Množství telomerázy se ale v lidském organismu s věkem snižuje. Vystavení buněk telomeráze zpomaluje stárnutí buněk a umožňuje jim se nadále reprodukovat. Právě proto je telomeráza cestou, jak zpomalit buněčné stárnutí. Vyžaduje to však ještě další vědecká zkoumání.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Doprava zdarma
Light of life
Zpomalte stárnutí organismu s exkluzivním výživovým doplňkem vyvinutý na základě studie oceněné
4 690 Kč
Skladem - ihned posíláme