UPF

Ultraviolet Protection Factor (ochranný faktor před ultrafialovým zářením), označení oblečení, které chrání před ultrafialovým zářením

Oblečení, které chrání před slunečním zářením, se vyrábí z látky, jež nepropouští (nebo jen částečně) ultrafialové záření, navíc může obsahovat také látky, které působí proti UV záření, aby bylo toto oblečení ještě funkčnější.

Kromě této speciální látky je pro oblečení s UPF specifický design, který nejvíce vyhovuvuje potřebě chránit pleť. Časté jsou díky tomu u tohoto typu oblečení dlouhé rukávy, roláky a dlouhé nohavice, oblíbeném jsou však i sukně a šaty.

Charakteristický materiál

Pro látky a textilie, které se pro tento typ oblečení využívají, je typická vysoká hustota tkaniny, vláknitá struktura a tmavý odstín. Nejčastěji se používají těžká přírodní vlákna jako bavlna, len a konopná vlákna nebo lehká syntetická vlákna jako polyester, nylon, polypropylen a elastan, ále pak přírodní či syntetický modrý denim, kepr a plátno. Jejich negativem nicméně zůstává zadržování tepla způsobené tmavým odstínem nebo tloušťkou látky.

Toto ochranné oblečení se logicky nosí nejčastěji v létě a vlhkém počasí, kdy svítí slunce. Právě proto jsou někdy tyto textilie vybaveny také větráním, odvádí vlhkost a působí antibakteriálně, aby byla zajištěno co nejpohodlnější nošení a prodyšnost oblečení.

Podobně jako SPF

UPF (Ultraviolet Protection Factor, Ochranný faktor před ultrafialovým zářením) ukazuje poměr, za jak dlouho dojde ke spálení kůže bez ochrany a s ochranou, podobně jako je tomu u SPF u opalovacích krémů. Standartní letní oblečení má UPF 6, speciální ochranné oblečení pak typicky UPF 30, což značí, že látkou projde pouze jedna ze třiceti jednotek ultrafialového záření.

Průkopníkem v tomto je odvětí je slunná Autrálie, kde se moderním vývojem tohoto oblečení zaobírají již od roku 1996 (jednalo se výrobce plavek), po Austrálii navázala Velká Británie (1998) a USA (2001). Snahy o ochranu pleti oblečením však samozřejmě zahají hluboko do minulosti.

Stupně ochrany

  • UPF 15 – 24 – dobrá ochrana, kdy je blokováno 93,3 až 95,9% UV záření
  • UPF 25 – 39 – velmi dobrá ochrana, kdy je blokováno 96 až 97,4 % UV záření
  • UPF 40 – 50+ - výborná ochrana, kdy je blokováno 97,5 až 98+ % UV záření