Vitamín D

V tucích rozpustný vitamín, který se přirozeně vyskytuje jen v málo potravinových zdrojích, pro zdraví člověka je přitom nezbytný

Vitamín D ze slunce

Vitamín D můžeme přijímat ze stravy, byť z omezeného množství zdrojů, v podobě doplňků stravy, nebo si jej může lidský organismus utvářet endogenně po osvícení ultrafialovým zářením v kůži. Vitamín D, ať už je získaný prostřednictvím stravy, slunečního záření nebo doplňků stravy, je nicméně biologicky neaktivní a pro využití organismem musí nejprve dvakrát hydroxylovat, aby byl aktivován.

Vitamín D: význam

Pro tělo je nicméně vitamín D velmi důležitý. Napomáhá vstřebávání vápníku ve střevech, díky čemuž umožňuje správnou mineralizaci kostí. Nezbytný je také pro růst a zdraví kostí. Bez jeho dostatku mohou být kosti lámavé a křehké. Společně s vápníkem napomáhá ochraně seniorů před osteoporózou.Vedle vlivu na buněčný růst, dělení, diferenciaci a apoptózu buněk snižuje vitamín D v těle zánětlivé procesy a podporuje neuromuskulární a imunitní systém.

V čem je vitamín D?

Mezi hlavní potravinové zdroje vitamínu D patří tučné mořské ryby, jako je tuňák, losos či makrela, či přímo rybí tuk. Menší množství vitamínu D se nachází v hovězích játrech, sýrech a vaječných žloutcích, v omezeném množství se vyskytuje také v některých typech hub.

Vitamín D: zdroj

Vzhledem k často nedostatečnému příjmu vitamínu D ze stravy bývá proto jeho největším zdrojem ultrafialové záření, respektive UVB paprsky, které pronikají nechráněnou pletí a přeměňují kožní 7-dehydrocholesterol na provitamín D3, který se následně stává vitamínem D3. Množství syntetizovaného vitamínu D ovlivňuje roční období, denní doba, počasí, stejně jako lokalita nebo množství melaninu v kůži.

Vitamín D: nedostatek

Nedostatek vitamínu D se běžně vyskytuje v populaci, především u seniorů, veganů, vegatariánů a osob s laktózovou intolerancí. Mezi hlavní znaky jeho nedostatku patří křivice a osteomalacie, demineralizace kostí, pro níž je typický úbytek kostní hmoty, deformace kostí a náchylnost k jejich poškození.

Rizika spojená s nedostatkem vitamínu D

  • Osteoporóza
  • Osteomalacie
  • Křivice
  • Rakovina (především střeva, prostaty, prsu)

Nejčastěji hledáte: vitamín d zdroje, vitamín d zdroj, vitamín d pro děti, vitamín d nedostatek, vitamín d potraviny, v čem je vitamín d, vitamín d předávkování, vitamín d pro miminka, vitamín d slunce, vitamín d tablety, vitamín d ze slunce, vitamín d kde se nachází, vitamín d imunita, vitamín d doplněk stravy, vitamín d význam, vitamín d recenze, vitamín d přírodní, vitamín d rozpustnost, vitamín d kapsle, vitamín d výskyt, vitamín d ve stravě, vitamín d těhotenství, vitamín d rybí olej, vitamín d přírodní zdroje, vitamín d pro těhotné, vitamín d hodnoty v krvi, vitamín d funkce, vitamín d zajímavosti, vitamín d vstřebatelnost, vitamín d v těhotenství, vitamín d v kapkách, vitamín d v čem je obsažen, vitamín d únava, vitamín d tresčí játra, vitamín d rozpustný v tucích, vitamín d rakovina, vitamín d projevy nedostatku, vitamín d omega 3, vitamín d olej, vitamín d obsahuje, vitamín d na pleť, vitamín d na imunitu, vitamín d na co je dobrý, vitamín d kde je obsažen