Vitánie spavá

Bylina s mnoha zdravotními benefity

Withánie spavá, známá také Ashwagandha, patří mezi velmi blahodárně působící byliny. Klasifikována je jako adaptogen, což znamená, že lidskému organismu napomáhá vypořádat se se stresem. Podporuje také celou řadu procesů v organismu a fungování mozku. Napomáhá organismu v boji s úzkostmi a depresemi.

Ajurvédský poklad

Withánie spavá je jednou z nejdůležitějších bylin v Ajurvédě, alternativní medicíně indického kontinentu. V ní se využívá již déle než tři tisíce let pro úlevu od stresu, navýšení energie a zlepšení soustředění.  "Ashwagandha" v indickém sanskrtu znamená „pach koně“, toto označení se tedy vztahuje jak k jejímu specifickému odéru, tak tomu, nakolik dokáže posílit. Její botanický název je withánie spavá, je ale známá i pod pojmenováními indický ženšen či zimní třešeň.

Withánie spavá je drobný keř se žlutými kvítky, jehož domovem je Indie a Severní Afrika. Extrakt z kořene withánie nebo jejích listů má na lidský organismus mnoho zdravotních účinků. Ty jsou pravděpodobně dány vysokým obsahem aktivních látek withanolidů, o nichž se předpokládá, že působí proti zánětlivým procesům v organismu a inhibují růst tumorů.

Možný účinek proti rakovině

U withanie se předpokládá, že snižuje hladinu krevního cukru, protože navyšuje vyplavování inzulinu a zlepšuje inzulinovou senzitivitu v buňkách svalů. Takto withánie působí nejen u cukrovkářů, ale i zdravých osob. Podle některých zdrojů napomáhá withánie navodit apoptózu čili programovanou buněčnou smrt nádorových buněk. Brání také růstu nových nádorových buněk. Jedním ze způsobů, jak tak činí, je generování reaktivních druhů kyslíku, které jsou toxické pro nádorové buňky, nikoliv však pro normální tělesné buňky. Dalším z mechanismů je snížení rezistence nádorových buněk vůči apoptóze.

Withánie spavá může snižovat hladinu „stresového hormonu“ kortizolu. Vyplavují jej žlázy s vnitřní sekrecí jako reakci na stresovou situaci nebo v momentě, kdy se hladina krevního cukru přiblíží ke kriticky nízké hladině. V některých případech může dojít k chronickému nárůstu hladiny kortizolu, což může mít za následek dlouhodobé zvýšení hladiny krevního cukru a ukládání tuku v oblasti břicha. Proto je jeho dlouhodobě vysoká hladina pro lidský organismus nebezpečná.

Podpoří při stresu

Užíváním withánie spavé stimulujete odolnost organismu vůči stresu a pozitivní vliv má její užívání u osob se stresovými a úzkostnými poruchami. Obdobně pozitivně může působit také v případě depresí.

U mužů pak může withánie spavá navýšit hladinu mužských pohlavních hormonů a zlepšit stav reprodukční soustavy. Navyšuje také počet spermií a jejich pohyblivost, stejně jako hladiny testosteronu.

Působí také proti zánětlivým procesům v organismu díky tomu, že podporuje aktivitu buněk imunitního systému, které bojují proti infekcím a umožňují organismu zachovat si zdraví. Snižuje zánětlivé markery, jako je například C-reaktivní protein (CRP), který bývá spjat se zvýšeným rizikem rozvoje srdečně-cévních onemocnění. Zdraví kardiovaskulární soustavy podporuje withánie i tím, že reguluje hladinu cholesterolu a triglyceridů.

Svým antioxidačním působením podporuje withánie spavá zdraví a aktivitu mozku a napomáhá ochraně nervových buněk před poškozením volnými radikály