Železo

Druhý nejrozšířenější kov na Zemi a důležitý stopový prvek pro lidský organismus

Železo má mnohostranné využití, zejména ve slitinách, důležité jsou i jeho sloučeniny. V organismu se podílí na transportu kyslíku k buňkám, a je proto klíčové pro život velké části organismů na Zemi.

Hemoglobin a železo

Pro fungování lidského organismu je dostatek železa nutný. V organismu se nachází v hemoglobinu, červeném krevním barvivu v červených krvinkách. Ty zajišťují transport kyslíku z plic do ostatních částí organismu. Je také důležitou komponentou imunitního systému.

Zvýšit dávky železa by měly těhotné a kojící ženy, stejně tak jako děti a dospívající, protože spotřeba železa během vývoje roste. A samozřejmostí je doplnění železa při velké ztrátě krve.

Je vám zima? Máte málo železa

Mezi hlavní příznaky nedostatku železa patří snížená pozornost a koncentrace, zimovřivost.

Železo v potravinách

Železo lze ze stravy získat konzumací ovoce (zejména peckovice jako švestky, třešně, meruňky) a zeleniny (hlavně tmavě zelená zelenina), ořechů a semen a luštěnin. Velkou zásobárnou železa je pak maso a zejména vnitřnosti.

Nejčastěji hledáte: vitamíny železo, vitamín železo, hemoglobin železo, vitamíny železo pro děti, vitamín železo v potravinách, vitamíny železo pro těhotné, spirulina železo, minerály obsahující železo, chlorella železo, hemoglobin a železo