Zinek

Lehce tavitelný kov a důležitý stopový prvek pro organismus, zejména pro jeho vývoj

Již od dob starověku nalezl zinek své využití jako součást slitin, dodnes jej také využíváme při výrobě barviv.

Pro správné fungování a vývoj lidského organismu je nezbytný. Má vliv na tvorbu nukleových kyselin a bílkovin, hraje roli při vytváření inzulínu. Důležitý je zejména pro vývoj a zdravé fungování reprodukční soustavy a pro hojení ran či popálenin.

Lépe z živočišných než rostlinných zdrojů

V malém množství se zinek vyskytuje v množství potravin, zejména v mase, játrech, mléčných výrobcích, vejcích a luštěninách, přičemž z živočišných zdrojů se zinek vstřebává do těla lépe než z rostlinných.

Zinek v těhotenství

Doplňovat zinek je nutné zejména při některých nemocech jako je cystická fibróza, popáleniny či poškození jater alkoholem. V těhotenství a kojení se potřeba zinku zvyšuje.

Předávkování problémy v podstatě nepůsobí

Nedostatek zinku u dětí se projevuje zpomalením růstu, v těžších případech pak opožděním pohlavního vývoje a celkového malého vzrůstu. Vznikat mohou také kožní problémy (záněty, vyrážky) nebo může dojít k vypadávání vlasů.

Nadměrné užívání zinku může ovlivnit vstřebávání železa a mědi, jinak lze ovšem říci, že rizika z plynoucí z předávkování zinkem jsou velmi malá.

Selen a zinek

V kombinaci se selenem je zinek osvědčeným pomocníkem pro krásnou a zdravou pleť, nehty a vlasy.

Nejčastěji hledáte: selen a zinek, vitamíny zinek, selen + zinek účinky, selen zinek vitamin e, vitamíny selen zinek, selen zinek potraviny, selen a zinek v těhotenství, selen a zinek pri kojeni, selen a zinek na vlasy, akné zinek