10 nekonvenčních (ale vědeckých) tipů, jak odolávat stresu

10 nekonvenčních (ale vědeckých) tipů, jak odolávat stresu

Většina z nás je v této chaotické a nejisté době dost vystresovaná. Existuje mnoho skvělých tipů na snížení stresu, ale v případě, že vám tradiční techniky nefungují, zkuste neobvykle jednoduché, ale vědecké techniky.

Jak zvládat stres?

Dobrou zprávou je, že můžeme zaujmout vědecký přístup ke snížení hladiny stresu. Vědci objevili některé jednoduché (ale překvapivě účinné) návyky, které můžeme implementovat ke zmírnění stresu.

7 minut cvičení denně

Všichni víme, že pravidelné cvičení je klíčem k lepšímu fyzickému a duševnímu zdraví, ale cvičení je často na konci našeho seznamu priorit, zvláště když jsme ve stresovém modu. Trik je v tom, že není zapotřebí cvičit hodinu každý den, nebo třikrát týdně, stačí každý den jen 7 minut, ale zato s vysokou intenzitou. 

Sedmiminutový cvičební program byl vyvinut trenérem a fyziologem cvičení z Institutu lidské výkonnosti v Orlandu na Floridě. Cílem bylo přijít s cestou pro zaneprázdněné lidi, aby získali výhody celotělového cvičení za pouhých sedm minut. Tento 7minutový program na posílení celého těla a snížení stresu může vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=FKJstVC2mF4

skoje

Skákaní na trampolíně po dobu 10 minut denně

Pokud jste někdy skákali na trampolíně jako děti, pak víte, jak je to skvělé a jak vám to zlepšilo náladu. Nejen to, trampolína vám pomůže i spálit kalorie. V případě, že nemáte velký prostor pro velkou venkovní trampolínu, můžete si zakoupit trampolínu v průměru cca 1,2 metru, která má sklápěcí nožičky a kterou po cvičení můžete opřít o stěnu. My máme dobrou zkušenost s trampolínou značky: Bellicon, odkaz a video zde: https://www.bellicon.com/us_en

Kloktání

Tento tip může znít divně, ale pravidelné kloktání s vodou může stimulovat bloudivý nerv, a tím pomoci zlepšit vaši paměť, snížit krevní tlak i pomoci se záněty v těle související s nadměrným stresem. Kloktání vám pomůže se trochu zklidnit, kvalitněji si odpočinout a lépe zregenerovat. Podobně působí i pravidelné mytí obličeje studenou vodou.

Světelná terapie

Světelná terapie v podobě pobytu na sluníčku, nebo využití světelných boxů – nabízené v některých lázních, může pomoci zvýšit náladu. Dr. Raymond Lam, výzkumník z oddělení fyziatrie na University of British Columbia hovoří o tom, jak světelná terapie může zvýšit produkci dobrých neurotransmiterů v mozku, které nám pomáhají cítit se lépe. V ČR není tak běžné využití různých světelných zařízení. Proto nezapomínejte pobývat denně na sluníčku 20- 30 minut.

Štěstí maximalizované na 14 stupňů

Být na čerstvém vzduchu je léčení pro všechny. Trávit více času venku může být přesně to, co potřebujete, abyste se cítili méně vystresovaní. Ideální teplota zvyšující náladu je považována za 14 °C, takže se nebojte s přicházejícím podzimem a nižšími teploty pobývat venku na čerstvém vzduchu. Cíl je nejméně 20 minut každý den.

Více se usmívejte

Už jste se někdy zkoušeli usmívat během důležitého telefonického rozhovoru? Úsměv může pozitivně ovlivnit to, jak se prezentujete a jak vás lidi vnímají a když se budete častěji usmívat, pomůže vám to cítit se lépe. Studie Michiganské státní univerzity zjistila, že lidé, kteří se při cvičení pozitivního myšlení usmívali, měli celkově lepší náladu. Můžete si například 5 minut denně představovat, že sedíte na pláži na své vysněné dovolené. Takovéto denní snění u kterého se usmíváte, vám může zlepšit náladu na celý den.

skoje

Plánujte dovolenou

I když dovolená v nějakém bližším čase ještě u vás není reálná, tak i jen její plánování vám může pomoci zmírnit úroveň stresu. Zajímavá studie publikovaná v časopise Aplikovaný výzkum o kvalitě života (Applied Research in Quality of Life) zjistila, že i pouhý akt plánování dovolené byl schopen navýšit pocit štěstí a vzrušení. Takže začněte plánovat svou příští dovolenou, i když na ní nebudete moci odejít ještě dalších pár měsíců. Je dobré se mít vždy na něco těšit.

Sdílejte každý večer tři pozitivní věci z vašeho dne 

Když si sednete na večeři po dlouhém dni, podělte se o tři pozitivní věci ze svého dne. Nebo, pokud si nemůžete vzpomenout na tři, vyberte si alespoň jednu! Mluvit o dobrých, i když malých věcech, které se vám udály v ten den, může pomoci zvýšit pocit štěstí a pomůže vám cítit se méně vystresovaní. Zkuste si pozitivní věci zapisovat.

Přijměte své stárnutí 

Společnost vnímá stárnutí jako něco nepříjemného, nechtěného.  Avšak existují studie, které skutečně zjistily, že můžeme být šťastnější, jak stárneme. Může to být tím, že máme více zkušeností a jen tak něco nás v životě nevykolejí, a že právě zkušenosti nám pomáhají být ve větší psychické rovnováze. Bez ohledu na to, jaký máte důvod, zkuste přijmout proces stárnutí a ocenit, co stárnutí může udělat pro vás. Jezte zdravě, zůstaňte aktivní a věnujte čas péči o sebe. Stárněte s elegancí a zůstaňte zdraví. Starý nemusí nutně znamenat smutný a nemocný. 

skoje

Vitamíny a bylinky pro duševní vyrovnanost

A za Medaprex ještě doporučujeme zvážit užívání doplňku stravy Good Mood ANNA BRANDEJS, který obsahuje 3 byliny a 11 vitamínů, které pomáhají udržet zdravý stav nervového systému a potlačovat únavu. Produkt je možné zakoupit zde: www.medaprex.cz.

Sečteno a podtrženo

I když se vám zdá, že snížení vašeho stresu zatím neumíte ovlivnit, existuje skutečně mnoho jednoduchých technik, které můžete vyzkoušet, abyste hladiny stresu postupně pomalu snižovali. Začněte tím, že zahrnete tyto vědecké tipy do své rutiny a nechte se v dobrém překvapit. Věříme, že se brzy začnete cítit klidnější a ve větší harmonii. 

Starší články:
Co je to stres a proč nám škodí
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS10.11.2020

Co je to stres a proč nám škodí

Stres je odpověď na nadměrné zatěžující fyzické, emoční nebo intelektuální požadavky. Tělo je dobře vybaveno k řešení krátkých zátěžových epizod, ale dlouhodobá, byť mírná hladina stresu nad obvyklou normu může být pro duševní a fyzické zdraví značně škodlivá.

SUPERFOOD - KURKUMA
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS24.6.2020

SUPERFOOD - KURKUMA

Kurkuma není jen základní složkou kořenící směsi kari, ale i velký pomocník v boji se záněty.

Jak na krásné vlasy?
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS24.6.2020

Jak na krásné vlasy?

Problémy s vlasy řeší spousta žen i mužů. V tomto článku vám poradíme, jak získat kypré, husté a lesklé vlasy a jak potížím s vlasy předejít. Dozvíte se také o bylinkách, které přispějí ke zlepšení kvality vašich vlasů, o sérech k zevnímu použití a injekčních preparátech

Jak správně vybrat kolagen a který je nejlepší pro pleť?
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS27.5.2020

Jak správně vybrat kolagen a který je nejlepší pro pleť?

V kolagenovém šílenství, aby se člověk vyznal. Proto se v časopise Luxury guide zeptali té nejpovolanější – odbornice a vývojářky potravinových doplňků Anny Brandejs.

Proč užívat kurkumin? A co je vlastně zánět?
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS12.5.2020

Proč užívat kurkumin? A co je vlastně zánět?

Kurkumin je úžasná látka, která se nachází v oddenku kurkumy. Je to především skvělý antioxidant a fantastický doplněk stravy pro podporu toho, aby zánět jako obranná a opravná reakce těla na infekci, nebo mechanické či chemické dráždění, proběhl správně a nepřerostl do vleklého zánětu trvajícího měsíce až roky.