Co je to stres a proč nám škodí

Co je to stres a proč nám škodí

Stres je odpověď na nadměrné zatěžující fyzické, emoční nebo intelektuální požadavky. Tělo je dobře vybaveno k řešení krátkých zátěžových epizod, ale dlouhodobá, byť mírná hladina stresu nad obvyklou normu může být pro duševní a fyzické zdraví značně škodlivá.

Jaké jsou příčiny stresu? 

Stres mohou vyvolávat nejrůznější krizové situace: rodinné neshody, finanční problémy, traumatizující události, pracovní tlaky, nefungující vztahy, plnění pracovních termínů, péče o rodinu, řešení neočekávaných problémů.

Co se děje v těle během stresu? A proč stres škodí?

Pod stresem se organismus v podstatě připravuje na hrozící nebezpečí. Nadledvinky – malé žlázy na horních pólech ledvin – uvolní adrenalin a ostatní tzv. stresové hormony, které zajišťují prudký vzestup energie a síly umožňující uniknout nebezpečí, nebo se postavit nepříteli. Tato odpověď „bojuj nebo uteč“ je přirozená a zdravá reakce. Problémy mohou nastat, když stres přetrvává. Během delší doby totiž trvale zvýšené hladiny stresových hormonů vyčerpají všechny rezervy energie a výživy a způsobují celkové vyčerpání.

Vzrůstá krevní tlak a hladina cholesterolu, která může poškodit srdeční a mozkové cévy, žaludeční sekrece je příliš kyselá, klesá hladina pohlavních hormonů a mozek začne hladovět po glukóze (která je jeho jediným zdrojem energie), a to naruší duševní vyrovnanost. Tento stav klade další požadavky na imunitní systém, který se může oslabit tak, že nedokáže zajistit dostatečnou obranu proti infekcím a jiným nemocem. 

Pokud proto nezačneme snižovat nahromaděné hladiny stresu, pak v průběhu času si stres začne vybírat svou daň a může vést k chronickým zdravotním stavům. 

Jaké jsou příznaky stresu? 

V případě že máte dlouhodobě některé z těchto příznaků, jste pravděpodobně pod dlouhodobým stresem, který si možná ani neuvědomujete:

  • únava, nespavost, nebo neschopnost soustředění
  • nervozita, neklid
  • ztráta chuti k jídlu, nutkání na zvracení, průjem, zácpa
  • bolest hlavy
  • ztráta zájmu o sex
  • podráždění, zloba, rozčilování se, apatie nebo pesimismus

Jak zvládat stres?

Na zvládaní stresu existuje mnoho technik, například sport, meditace, dobrá strava. Některé nutriční látky jsou nezbytné pro přirozenou schopnost organismu stres zvládat. Zvažte například užívání doplňku stravy Good Mood ANNA BRANDEJS, který  obsahuje 11 vitamínů a 3 extrakty z bylin, které pomáhají udržet nervový i imunitní systém v normální činnosti  a přispívají i ke snížení únavy a vyčerpání. 

Starší články:
SUPERFOOD - KURKUMA
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS24.6.2020

SUPERFOOD - KURKUMA

Kurkuma není jen základní složkou kořenící směsi kari, ale i velký pomocník v boji se záněty.

Jak na krásné vlasy?
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS24.6.2020

Jak na krásné vlasy?

Problémy s vlasy řeší spousta žen i mužů. V tomto článku vám poradíme, jak získat kypré, husté a lesklé vlasy a jak potížím s vlasy předejít. Dozvíte se také o bylinkách, které přispějí ke zlepšení kvality vašich vlasů, o sérech k zevnímu použití a injekčních preparátech

Jak správně vybrat kolagen a který je nejlepší pro pleť?
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS27.5.2020

Jak správně vybrat kolagen a který je nejlepší pro pleť?

V kolagenovém šílenství, aby se člověk vyznal. Proto se v časopise Luxury guide zeptali té nejpovolanější – odbornice a vývojářky potravinových doplňků Anny Brandejs.

Proč užívat kurkumin? A co je vlastně zánět?
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS12.5.2020

Proč užívat kurkumin? A co je vlastně zánět?

Kurkumin je úžasná látka, která se nachází v oddenku kurkumy. Je to především skvělý antioxidant a fantastický doplněk stravy pro podporu toho, aby zánět jako obranná a opravná reakce těla na infekci, nebo mechanické či chemické dráždění, proběhl správně a nepřerostl do vleklého zánětu trvajícího měsíce až roky.

Pořádně to opepři!
Doplňky stravy ANNA BRANDEJS11.5.2020

Pořádně to opepři!

Černý pepř umí nejen ochutit jídlo, ale navíc obsahuje i látku piperin, která je zdraví prospěšná.