Jak pečovat o pleť v zimě: Hlavní je hydratovat a chránit před sluníčkem
Protože pokud máte pocit, že v zimě sluníčko nehrozí, jste na omylu. Zejména pokud vyrazíte kamkoliv na hory do vyšších nadmořských výšek, slunce pálí násobně více. Hydratace je zase důležitá kvůli chladnému počasí a větru, které pleť vysušují.
Zima je pro pleť náročná, proto běžná péče o pleť nemusí být vždy dostačující. Proto byste měli svoji standartní péči lehce pozměnit. Čím je větší zima, tím je pleť sušší. Rozdíl mezi teplotou venku a suchým, teplým vzduchem uvnitř navíc pleť zbavuje přirozené vlhkosti a umožňuje její nadměrný výpar. Na pleti se pak mohou objevit mastné či naopak suché flíčky.
Jak pečovat o pleť v zimě?
Změňte proto čištění pleti. Čištění pleti je samozřejmě základ péče. V zimě, kdy je ale pleť nejsušší, je vhodné nahradit váš tradiční produkt na čištění pleti produktem s krémovitou konzistencí nebo s obsahem nekomedonního oleje, který neucpává póry. Takový produkt dokáže pleť zbavit nečistot a make-upu, ale zároveň ji po čištění zanechává zjemněnou a nepřesušenou.
CREAM CLEANSE Čištění suché či citlivé pleti bývá často komplikované, pleť působí napnutě nebo je podrážděná. CREAM CLEANSE odstraní každodenní nečistoty i make-up šetrně, pleť zklidní díky rostliným saponinům a bambuckému máslu. Hydrataci pleti zajistí kakaové máslo, pomerančový olej a glycerin. Díky novému složení s CREAM CLEANSE nyní snadno odlíčíte i oční okolí. 720 Kč
V nejmrazivějším počasí ráno pleť pročistěte tonikem, které ji osvěží, ale nezbaví důležité lipidové vrstvy, která v pleti zanechává hydrataci a brání vypaření vlhkosti. Večer je nicméně pleť nutné čistit důkladněji.
Volte lehkou exfoliaci. Pokud je povrch pleti suchý a hrubý, může to být znakem, že se pleť musí zbavit odumřelých kožních buněk, které brání vstupu vlhkosti do pleti. Pokud preferujete fyzikální peeling, buďte opatrní. Drobné abrazivní částečky mohou podráždit pleť a učinit ji citlivější vůči výkyvům počasí. Vsaďte proto na hydroxykyseliny, které můžete používat i každodenně a které podporují exfoliaci pleti, aniž by ji dráždily.
Noční šichta pro vaši pleť! Zejména v zimě může být dobrý nápad investovat do bohatého nočního krému, který během noci udělá "těžkou práci" na vaší pleti a maximálně ji vyživí a hydratuje.
Dopřejte si výživu. Pleti byste měli v zimním období dopřát i řádnou výživu zevnitř. Vsaďte na antioxidanty z čerstvého ovoce a zeleniny a dostatek omega-3 mastných kyselin. Postarají se o to vedle ovoce a zeleniny také ořechy a semínka. Důležitý je i vitamín C, a to jak zevnitř, tak topicky.
C-TETRA SERUM Antioxidační sérum s vitamínem C a vitamínem E C-TETRA pleť chrání před stárnutím a redukuje jeho viditelné projevy, jako jsou vrásky, jemné linky, povolení kontur nebo nadměrná pigmentace. Redukuje také začervenání pokožky, sjednocuje její barevný tón a zlepšuje její strukturu. Ideální je též coby součást protivráskové filozofie CSA. 936 Kč
Pořídit si můžete také ochranný krém přímo určený pro podporu namáhané pleti, který je vhodný aplikovat na pleť předtím, než vyrazíte do mrazivého zimního počasí.
ULTIMATE RECOVERY Intenzivní regenerační a hydratační krém uleví suché a poškozené pokožce od podráždění i pnutí. Ať jste se pořádně spálili na slunci, podstoupili náročnou kosmetickou proceduru jako chemický peeling, nebo máte jen velmi citlivou pleť, ULTIMATE RECOVERY pomůže vaši pokožku dostat zpět do formy! 1 220 Kč
Proč byste měli i v zimě používat opalovací krém?
Zima sice není zrovna období, kdy by se člověk domníval, že je třeba chránit pleť před sluníčkem. Ale pravda to je. Protože i v zimě slunko svítí a na pleti může působením volných radikálů a nadměrnou stimulací melanocytů dojít ke vzniku projevů stárnutí pleti, tedy třeba hyperpigmentace či jemných linek a vrásek. Nezapomeňte, že vliv slunečních paprsků na pleť se v životě sčítá!
Jestli stále potřebujete důvody, proč chránit před UV pleť i v zimě, tady je máte:
Váš kožní plášť je oslabený
Pleť je v zimě sušší, čímž se snižují její vlastní obranné mechanismy, a je tedy náchylnější k poškození vnějšími stresory, včetně slunečního záření. Chladné a zároveň suché počasí totiž zhoršuje funkci kožní bariéry. Nejsvrchnější vrstva pleti, Stratum Corneum, je přitom zodpovědná za ochranu před ultrafialovým zářením a volnými radikály. Aplikace opalovacího krému se proto bude hodit!
A hodí se samozřejmě také kožní bariéru podpořit. Jak? Přečtěte si to v našem článku:
Ulevte své citlivé pleti. Řešením je posílení ochranné kožní bariéry Ochranná kožní bariéra, kožní plášť, kožní film či hydrolipidová vrstva – několik označení téhož – svrchní vrstvy pleti, která chrání pleť před negativními vlivy prostředí. V její ochraně hraje roli doslova klíčovou!
Nahoře to pálí víc!
Pokud jste vášniví lyžaři, nebo jen konzumenti Aperolu na svahu, platí jedno pravidlo: čím vyšší nadmořská výška, tím více jste vystaveni UV záření. Každých 300 výškových metrů se zvyšuje intenzita sluneční radiace až o 10 %!
Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je? Pokud se řadíte k milovníkům zimních sportů, zbystřete! Škodlivému ultrafialovému záření jste totiž na svahu vystaveni násobně více, než když například jdete ve městě na nákup, a to i za předpokladu, že vám na cestu svítí sluníčko. Jak je to možné?
Paprsky se navíc odráží
Bělostný sníh je krásný, zejména pokud na něj dopadají sluneční paprsky. Jenže právě ty se od něj také krásně odráží, čímž pleť vystavují až o 36 % vyššímu množství radiace. Další důvod, proč je aplikace produktu s SPF ochranou v zimě dobrý nápad!
Nezapomínejte na UVA
Také pokud zůstáváte v normálních výškách byste si ale na záření měli dát pozor. Pravděpodobnost, že vás sluníčko sežehne, je sice nízká, nicméně vaší pleti neškodí zdaleka jen UVB paprsky, které jsou příčinou typického letního zarudnutí po dni u vody.
Na zemský povrch totiž ze spektra ultrafialového záření dopadají také UVA paprsky, které utváří dokonce na 95 % veškerého ultrafialového záření dopadajícího na zem. Pro pleť jsou přitom stejně škodlivé! Prostupují hluboko do kůže, kde způsobují její fotostárnutí a poškozují DNA, což může v nejzávažnějších případech vést až k rakovině kůže. UVA záření navíc prochází na rozdíl od UVB přes sklo, spálit vás proto může i v autě nebo dokonce v letadle. Sáhněte proto po širokospektrální ochraně chránící před UVA a UVB spektrem.
Zabraňte povolení pleti v obličeji
Mezi projevy stárnutí pleti nepatří jen jemné linky a vrásky či nadměrná pigmentace, v důsledku úbytku kolagenu a elastinu dochází také k povolování pleti. Nevýrazněji je tento projev viditelný na konturách sanic.
Kyselina hyaluronová je pro pleť klíčová. Zjistěte, kde se v organismu bere a jak konkrétně pleti pomáhá
Kyselina hyaluronová je jako magické zaklínadlo, o němž slýcháváme ve spojení s klouby, kůží, ale i anti-agingem a plastickou chirurgií. Jaké jsou její role v těle a proč je tak důležité mít jí (nejen) v pleti dostatek?
Prodlužování řas je třeba zvážit. Seznamte se s pozitivy i negativy
Uvažujete o umělých řasách? V tom případě se začtěte do dnešního článku zaměřeného na pozitiva a negativa prodlužování řas.
Nejlepší předsevzetí pro rok 2018, které dodržíte: Dokonalá oční péče
Leden je měsícem nových předsevzetí. Co kdybyste si pro tentokrát nedávali složitá předsevzetí typu „zhubnu“ či „přestanu kouřit“, ale zvolili něco mnohem, mnohem příjemnějšího.
Retinol je proti stárnutí kůže to nejlepší. Víte ale, co je to retinizace?
Retinol má své místo ve slovníku kosmetického nadšence i odborníka už pěknou řádku let. Nyní se ale objevil nový termín, retinizace (z anglického retinization). Víte, o co se jedná? Vzpomeňte si na něj, až budete v ruce držet sérum proti vráskám s retinolem.