Jak vypadat mladě? Zkuste to tentokrát přes stravu

Jak vypadat mladě? Zkuste to tentokrát přes stravu

Některá jídla totiž vyloženě podporují mladistvý vzhled pleti. Vybrali jsme několik nejfunkčnějších (asi nemusíme zdůrazňovat, že nejlépe je konzumovat je v biokvalitě), které napomáhají přírodní detoxikaci organismu, přičemž zároveň dodávají základní živiny potřebné k tomu, aby pleť prospívala.

Živočišné omega-3-tuky

Omega-3-tuky napomáhají správnému metabolismu lipidů v pleti a působí jako prevence dehydratace buněk. Buňky kůže proto zůstávají silné a plné vláhy a na pleti se neobjevují vrásky a jemné linky. Naopak, již přítomné jemné linky se vyrovnávají.

Omega-3-tuky jsou ty, které vám i v lednici zůstanou stále kapalné.

Nedostatek mastných kyselin se může projevit mnoha různými způsoby. Mezi nejběžnější patří problémy s pletí jako ekzém nebo popraskané paty. Omega-3-tuky mají také protizánětlivé účinky, dokáží proto zklidnit podráždění pleti. Ideálním zdrojem těchto tuků jsou sardinky, ančovičky a vlastně všechny tučné mořské ryby. Anebo klasický rybí olej!

Zelenina

Ideálně čerstvá, organická a lokální! Čerstvá zeleninová šťáva je pro pleť jako elixír. Vaše pleť a celý organismus z ní dostane obří dávku vitamínů. Vhodné je konzumovat zeleninu bohatou na vitamíny C, A a B-komplex. Ty podporují cirkulaci krve v těle a přivádí tak do buněk kůže kyslík. A okysličená pleť rovná se mladistvě vypadající pleť. Dopřávejte si také dostatek mrkve. Vysoký obsah vitamínu A nejen podporuje ostříží zrak, ale také brání dehydrataci pleti, což opět vede k vyrovnání jemných linek. Je skvělým pomocníkem v boji proti akné, protože napomáhá detoxikaci jater.

Fermentovaná jídla

Ještě lepší než zelenina je fermetovaná zelenina. Obsahuje totiž ty samé živiny, ale navíc ji bakterie přemění doslova na superpotravinu, která podporuje vznik přátelských bakterií ve střevě a napomáhá trávení. Tyto střevní bakterie vysílají signály do celého těla a dokonce reagují i s organismy v pokožce. Studie prokazují vliv probiotik na redukci kožních ekzémů a dalších obtíží. Co je ale ještě důležitější, konzumace probiotik působí jako prevence dehydratace a podporuje v pleti tvorbu kolagenu. Což, jak dobře víme, vede k pevné a vypnuté pleti bez vrásek a jemných linek. Takže připíjíme na zdraví kefírem!

Pokrmy s obsahem sóji

Tofu a další pokrmy ze sóji jako fazolky edamame nebo sójové mléko napomáhají zachování kolagenu v pleti díky svému vysokému obsahu isoflavonoidů. Studie publikovaná v Žurnálu Americké vysoké školy pro výživu popisuje vliv isoflavonoidů na vznik vrásek. Myši, které dostávaly stravu bohatou na isoflavonoidy a byly vystaveny ultrafialovému záření, měly méně vrásek a vyhlazenější kůži než myši, které byly pouze vystaveny UV záření, ale již nedostávaly isoflavonoidy. Vědci věří, že jsou to právě isoflavonoidy, které brání rozpadu kolagenu v pleti.

Kakao

Jakkoliv se říká, že čokoláda zhoršuje akné, určitě to neplatí pro všechny typy čokolád. Zejména ty s vysokým obsahem kakaa mohou pleti naopak pomoci! Kakao obsahuje flavonoid epikatechin (obsahuje ho i čaj a červené víno), který zvyšuje prokrvení pleti, přičemž dochází k jejímu výraznějšímu zásobení kyslíkem a vitamíny, což jsou opět faktory, které určují zdraví pokožky.

Libové hovězí

I pořádná flákota může vaší pleti udělat dobře. Třeba taková svíčková je skvělým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin. A kvalitní bílkoviny napomáhají budování kolagenu v pleti. Dopřejte si 50 – 100 gramů libového hovězího masa dvakrát až třikrát týdně a uvidíte, jak se vaše pleť vypne. Zdrojů kvalitních bílkovin je kromě hovězího mnohem více, třeba kuřecí, vejce, fazolky či ryby. Ty si dopřejte v ostatní dny.

Starší články:
Dopřejte své pleti restart po náročném létě
Omlazení pleti14.9.2015

Dopřejte své pleti restart po náročném létě

Jak jsme psali v našem Magazínu krásy dříve, léto je pro vaši pleť velmi náročné, jakkoliv si nápor sluníčka a tepla užíváte naplno a nezdá se vám, že by snad měl škodit. Ale bohužel, škodí.

Chemický peeling může působit jako prevence rakoviny kůže
Omlazení pleti31.8.2015

Chemický peeling může působit jako prevence rakoviny kůže

O chemickém peelingu už jsme v našem Magazínu krásy psali. Nyní se ovšem zaměříme na jeden konkrétní, a to peeling na bázi kyseliny trichloroctové neboli TCA peeling. Pojďme si představit, k čemu se používá, jak se používá a jaké budete mít při jeho použití pocity!

Jestli si myslíte, že jemné linky či rýhy a vrásky jsou to samé, jste na omylu!
Omlazení pleti24.8.2015

Jestli si myslíte, že jemné linky či rýhy a vrásky jsou to samé, jste na omylu!

Pravděpodobně už jste se nejednou potkali se spojením vrásky a jemné linky (nebo případně vrásky a jemné rýhy), zejména ve spojení s omlazením a anti-ageingem. Nicméně víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Nebo co je způsobuje? A především, zda existuje vůči nim nějaká prevence?

Mýty o retinolech: díl první
Omlazení pleti19.8.2015

Mýty o retinolech: díl první

O retinoidech či retinolech koluje spousta mýtů a polopravd. Protože si my v Medaprexu myslíme, že není třeba se jich úplně bát, jen je potřeba mít je řádně zmapované, rozhodli jsme se těmto bludům učinit přítrž!

Spálili jste na slunci? Pomůže vám vitamín E! Na jaké další problémy funguje?
Omlazení pleti7.8.2015

Spálili jste na slunci? Pomůže vám vitamín E! Na jaké další problémy funguje?

Vitamín E alias Tokoferol je účinný antioxidant, který má na pleť a celý organismus až zázračné účinky, zvládne omlazení i pomoc při rozličných problémech. Tak proč ho ještě nepoužíváte?