Trápí vás padání vlasů? Vyzkoušejte kolagen

Trápí vás padání vlasů? Vyzkoušejte kolagen

Kolagen je aminokyselina, o níž se všeobecně ví, že působí blahodárně na kvalitu pleti i zdraví kloubů. Věděli jste ale, že může podpořit růst a omezit padání vlasů?

Kolagen je nejhojněji se vyskytující bílkovina v těle. Tato aminokyselina s dlouhým řetězcem se skládá ze čtyř samostatných aminokyselin, a to prolinu, glycinu, argininu a hydroxyprolinu.

Kolagen na klouby především

Nezastupitelnou roli hraje v obnově tělesných buněk a je zodpovědný za sílu a pružnost kloubů, šlach, vazů a kostí, důležitý je pro správné fungování a zdraví očí, kůže, vnitřních orgánů, ale i pro nehty a také vlasy.

Schopnost organismu produkovat kolagen se ale snižuje a asi od dovršení třicátého roku věku jej v těle postupně ubývá. Výsledkem jsou vrásky, šedivění vlasů a oslabení kloubů, kostí i dalších tkání v těle.

Jak souvisí kolagen s šedivěním vlasů?

Jeho dostatečná hladina v těle napomáhá zachovat kvalitní strukturu vlasových folikul. Právě ve vlasových folikulách je produkován pigment, který určuje barvu vlasů. Nejsou-li folikuly adekvátně vyživené a zdravé, objevují se šediny a vypadávání vlasů.

Vitamín C důležitý pro syntézu kolagenu

Abyste „dorovnali“ ubývající množství kolagenu, měli byste jej pravidelně zařadit do stravy, třeba v podobě pořádného vývaru z hovězího masa a kostí, nebo v podobě doplňků stravy. Myslet byste ovšem měli na to, že konzumace kolagenu automaticky nenavýší obsah kolagenu v těle, ale podpoří jeho produkci. K tomu, aby jeho syntéza probíhala tak, jak má, je ale vedle kolagenu nutná i dostatečná hladina vitamínu C.

Pokud tedy zvolíte cestu potravinovou, nezapomeňte si k vývaru dát i sklenici vody s citronem nebo třeba brokolici, karotku či červené ovoce, které vitamínu C obsahují velké množství. V případě doplňků stravy s kolagenem byste si měli prostudovat složení a ujistit se, že vedle kolagenu obsahují i „céčko“, jako v případě DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic, v němž navíc najdete i kyselinu hyaluronovou.

Volné radikály mohou poškodit vlasy

Kolagen podporuje zdraví a hustotu vlasů na dvou frontách – stimuluje jak jejich růst, tak regeneraci. V organismu působí antioxidačně a inhibuje produkci volných radikálů. Jejich syntéza probíhá v těle zcela přirozeně a je výsledkem rozličných metabolických procesů.

Jsou nicméně mimo jiné zodpovědné za poškozování vlasových folikul, což může vést až k vypadávání vlasů. Dostatek kolagenu ve vlasové části hlavy naopak posiluje vlasové folikuly a zlepšuje růst vlasů. Kolagen navíc přidává vlasům i na objemu, protože zvětšuje průměr každého jednotlivého vlasu.

Kolagen také zlepšuje stav roztřepených konečků, které posiluje, a vhodný je proti lámavým, křehkým vlasům.

Jak na šedivé vlasy?

Pokud chcete včas zakročit proti vzniku šedin, vedle kolagenu byste se měli zaměřit i na příjem dalších živin, především vitamínů B5, B12, C, E a kyseliny listové.

Co dalšího kolagen dokáže?

Podpoří zdraví srdce a cév

Zlepšuje krevní oběh tím, že posiluje krevní cévy a propůjčuje jim pružnost. Podporou krevního oběhu se zlepšuje i transport živin krví, a tím pádem i zdraví pleti. Pozitivní vliv na cévy a žíly se podepisuje i na zdraví kardiovaskulární soustavy.

Stimuluje regeneraci pleti

Podporuje hojení pleti, protože napomáhá regeneraci a obnově pojivových tkání. Výsledkem jsou silnější svaly, zdravá kůže a klouby. Posiluje také klouby, svaly, chrupavky a vazy. Stimuluje regeneraci svalové hmoty a nejen sportovcům napomáhá urychlit hojení poranění.

Úleva od artrózy

Ulevit může i od negativních symptomů artrózy, zánětlivého onemocnění postihujícího klouby. Artróza omezuje pohyb a způsobuje bolesti kloubů v rukou, pažích, ramenou, kolen i kyčlí. Užívání kolagenu přitom může tyto bolesti redukovat. Příjem kolagenu může dokonce navýšit opětovný růst kloubních chrupavek.

Poradí si s celulitidou

Kolagen může zlepšit vzhled celulitidy, která vzniká, když tuková tkáň vystupuje skrz strukturu kůže až do jejích vrchních vrstev, a na jejím povrchu se pak objevují typické ďolíčky. Protože doplňky stravy s kolagenem obnovuje jeho hladinu v těle, napomáhá regeneraci struktur, které jsou příčinou celulitidy, a zpevnění pleti.

Kolagen proti vráskám

Užívat můžete kolagen proti vráskám. Ty se objevují v lokalitách, kde se kůže nejvíce pravidelně pohybuje, tedy v oblasti kloubů, rtů nebo na čele a v okolí očí. Vrásky, jemné linky a další nedostatky stárnoucí pleti těží z příjmu kolagenu nejvíce, opět díky podpoře regeneračních procesů v kůži, kterou kolagen zpevňuje.

Pro lepší trávení

Kolagen zlepšuje také trávení a podporuje zdraví trávicího traktu. I zde stimuluje regeneraci, konkrétně výstelek střev a dalších orgánů, čímž zlepšuje absorpci živin, a ve střevě také omezuje zánětlivé procesy. 

Starší články:
Vypadávání vlasů napomohou zvrátit peptidy mědi. Znáte je?
Péče o vlasy30.11.2017

Vypadávání vlasů napomohou zvrátit peptidy mědi. Znáte je?

Jak jejich název napovídá, peptidy mědi obsahují měď. Dále pak tři propojené aminokyseliny, které utváří peptid. V lidském organismu se přirozeně vyskytují, zejména v tělesných tekutinách jako je krevní plazma. Se stárnutím organismu se nicméně jejich množství snižuje.

Zamezíte vypadávání vlasů a získáte hustou kštici, když se oholíte nebo ostříháte na krátko?
Péče o vlasy20.10.2017

Zamezíte vypadávání vlasů a získáte hustou kštici, když se oholíte nebo ostříháte na krátko?

Několikrát opakovaná mantra kadeřníků a kadeřnic má vážné trhliny…

Je vypadávání vlasů u žen jiné než u mužů? Alespoň z psychologického hlediska určitě
Péče o vlasy11.8.2017

Je vypadávání vlasů u žen jiné než u mužů? Alespoň z psychologického hlediska určitě

Vypadávání vlasů u žen nebývá tak často v hledáčku médií ani kosmetických firem jako vypadávání vlasů u mužů. Problém je to přitom stejně, ne-li více palčivý. Jaké jsou největší rozdíly v projevech nadměrného vypadání vlasů u mužů a žen a jsou rozdílná i řešení těchto problémů?

Během těhotenství a zejména po porodu mnoha ženám padají vlasy. Mohou za to většinou hormony
Péče o vlasy5.5.2017

Během těhotenství a zejména po porodu mnoha ženám padají vlasy. Mohou za to většinou hormony

Těhotenství a porod jsou důležitými milníky v životě ženy. Tělo ženy prochází mnoha změnami. Velký vliv má „požehnaný stav“ také na kvalitu vlasů.

Vypadávají vám hodně vlasy? Pozor na cukrovku
Péče o vlasy14.3.2017

Vypadávají vám hodně vlasy? Pozor na cukrovku

Vypadávání vlasů může mít mnoho příčin. Pokud jste v poslední době zaregistrovali zvýšené množství vlasů na hřebenu či kartáči, dejte si pozor na diabetes.