Vše, co potřebujete vědět o parabenech v kosmetice

Vše, co potřebujete vědět o parabenech v kosmetice

Všude pořád slyšíme, že bychom si měli vybírat kosmetiku, která neobsahuje parabeny, ale co vlastně ty parabeny jsou? Pojďme se problematice podívat pořádně na zoubek.

Co je to paraben?

Parabeny jsou skupina konzervačních látek, které se používají ve farmacii, potravinářství, ale také v kosmetice. Na obalech potravin či kosmetických výrobků jsou označeny velkým písmenem E a následujícím trojčíslím např. E214, E126 atd. Aniž bychom to věděli, s parabeny naše tělo přichází do styku denně. Můžeme je najít v některých šamponech, odličovadlech, sprchových gelech, krémech nebo např. v lécích. Mnohé studie a úvahy se pozastavují nad faktem, kolik konzervačních látek je člověk schopen do svého těla vetřít v podobě kosmetiky nebo spořádat v potravinách. 
 

Proč se parabeny v kosmetice objevují?

Parabeny jsou látky, které mají antibakteriální účinky. Tato vlastnost zaručuje, že výrobek nepodléhá po delší dobu kazivosti. Výrobci kosmetiky proto s oblibou parabeny používají, aby prodloužili trvanlivost svých kosmetických výrobků a dokázali, tak prodat více kusů a vydělat více peněz.
 

Proč mohou být parabeny nebezpečné?

Bylo prokázáno, že parabeny mají stejné vlastnosti a tedy i podobné chování jako ženský hormon estrogen. Tyto látky tedy mohou ovlivňovat některé procesy v těle spojené s hormonální aktivitou a nerovnováhou a tím mohou přispět ke vzniku zdravotních problémů. Žádná studie však přímou závadnost parabenů neprokázala. 
 

Jsou ženy parabeny více ohroženy než muži?

Ženy nejsou nijak více náchylné na možné nežádoucí projevy parabenů. Problém spočívá spíše v kumulaci parabenů v těle. Něžná pohlaví více pečují o svou hygienu i krásu, a proto mnohdy používají mnohonásobně více kosmetických přípravků než muži. Z tohoto důvodu poté nashromáždí se svém těle větší množství parabenů a proto je riziko u žen vyšší než u mužů.
 

Jak poznám, že je kosmetika bez parabenů?

Klíčem k úspěchu je etiketa. Možná nesnášíte ženy, které stráví hodiny v drogerii čtením etiket a účinků kosmetický přípravků, ale i toto není občas od věci. Stačí rychle prolítnout etiketu přípravku. Pokud se parabeny objevují v horní části výčtu složení přípravku znamená to, že produkt je jich plný. Pokud jsou však na konci seznamu přípravek jich obsahuje méně. Nejlepší je však samozřejmě kupovat přípravky s nápis „Neobsahuje parabeny“.
 

Je kosmetika bez parabenů méně účinná?

Jak již bylo řečeno, parabeny působí na trvanlivost produktu nikoliv na účinnost. Proto si klidně můžete koupit kosmetiku bez parabenů. Rozhodně nebude méně účinná než ta s parabeny.
 
Kosmetika bez parabenů
Starší články:
Hyperpigmentace - Pihy, kam se podívám
Problémy s pletí1.1.2013

Hyperpigmentace - Pihy, kam se podívám

Pihy má každý, někdo jich má více a někdo zase méně. Důležité ale je tyto shluky pigmentu pravidelně kontrolovat. Zda se jejich tvar, velikost a barva nějak nemění. Z pih a mateřských znamének totiž může vzniknout ...

Jak léčit jizvy
Problémy s pletí15.8.2012

Jak léčit jizvy

Přesto, že existuje několik druhů jizev, příčina všech je stejná. Jizvy vznikají hlubokým zásahem do kůže v podobě poranění, operačního zákroku, plastické operace, popáleniny, akné, oparu, neštovic a dalších běžných i méně běžných příčin. Hojení jizvy je poměrně náročný proces, který vyžaduje dodržování a pravidelnost a trvá až 6 měsíců. Při hlubokých jizvách či hojení kůže po rozsáhlých poraněních může léčba trvat i déle a je potřeba začít co nejdříve.

Jak pečovat o pleť s rozšířenými žilkami?
Problémy s pletí1.4.2012

Jak pečovat o pleť s rozšířenými žilkami?

Rozšířené žilky neboli odborně kuperóza se může projevit již v mládí. Nejčastější a nejviditelnější je jejich výskyt na obličeji, můžeme je ale pozorovat také na těle. Dá se s nimi účinně bojovat?

Jak chránit pokožku před mrazem?
Problémy s pletí8.2.2012

Jak chránit pokožku před mrazem?

Jak se zdá z venkovních teplot, letošní zima dorazila teprve před několika dny a chvíli s námi vydrží. Venku je sice místy slunečné, ale ukrutně mrazivé počasí. V mrazu nejvíce trpí naše pleť, rty, ruce ale také vlasy. Jak pečovat o pokožku těchto částí těla při mínusových teplotách? Poradí náš článek.

Jak na účinné odstranění jizev
Problémy s pletí7.11.2011

Jak na účinné odstranění jizev

Jizvy vznikají po zásahu či poranění kůže do škáry a hlouběji. Mezi časté příčiny vzniku patří běžná operace, plastická operace, císařský řez při porodu, popáleniny, akné, opar, neštovice a další. Jizvu nejlépe ovlivňujeme při jejím hojení. Je hned několik způsobů, jak pomoci hojení tedy zmizení jizvy, které můžete zvolit.