Jak na účinné odstranění jizev

Jak na účinné odstranění jizev

Jizvy vznikají po zásahu či poranění kůže do škáry a hlouběji. Mezi časté příčiny vzniku patří běžná operace, plastická operace, císařský řez při porodu, popáleniny, akné, opar, neštovice a další. Jizvu nejlépe ovlivňujeme při jejím hojení. Je hned několik způsobů, jak pomoci hojení tedy zmizení jizvy, které můžete zvolit.

Metody hojení a odstranění jizev

Jizvy dělíme na atrofické (vpadlé), hypertrofické (nad úrovní kůže) a keloidy (fialové ztvrdlé hrboly). Cílem hojení je dosáhnout stavu, kdy je jizva esteticky přijatelná a poškozená kůže opět funkční. Nejlepší je s hojením a odstraněním jizev začít do jednoho roku od jejich vzniku.
 

Vyříznutí jizvy a sešití okrajů rány
Tento postup je nevhodný pro keloidní jizvy a přichází v úvahu až ve chvíli, pokud jste vyzkoušela všechny možnosti hojení jizvy a stále nejste spokojená. Zákrok by měl doporučit lékař. Mějte však na paměti, že operace způsobí další jizvu, která se musí zahojit. 

Korekce biostimulačním laserem
Podporuje hojení a zároveň desinfikuje ránu. Doporučuje se zejména tehdy, když je jizva červená. Pro účinnost tohoto ošetření je třeba několik opakování.

Ošetření depigmentačním laserem
Vede k úpravě barevného vzhledu jizvy.Jizvy po plastice prsou - například zvětšení

Dermabraze
Je odstranění vrchní vrstvy pokožky chirurgickou frézou. Často se používá pro jizvy a nedokonalosti tváře. 

Laserová dermabraze
Odstranění vrchní vrstvy pokožky laserem.
Jednotlivé zákroky jsou relativně drahé. Například jedno kolo dermabraze stojí asi 2 500 Kč, jeden zákrok laserem stojí asi 1 500 Kč. Ve většině případů bude potřeba jednotlivá ošetření opakovat. A tím náklady rostou. 
 

Tlaková masáž
Masáž můžete provádět sami již po několika týdnech, když je rána bezpečně zacelená a zahojená. Masírujte jizvu a okolí jizvy pomocí jemných stisků, které prokrvují narušenou oblast a tím pomáhají k obnově pružnosti pokožky. Tlačte prstem na jednotlivá místa jizvy několik sekund. Po jizvě nepřejíždíte, pouze bodově stlačujete. Tuto masáž je dobré provádět tak často, jak to jen jde.

Hojivá mast či gel
S aplikací masti lze začít ve chvíli, kdy je jizva zacelená. Můžete si vybrat mast přírodní s výtažky bylin či tu, která vznikla v laboratořích odborníků. Léčba mastí vyžaduje dlouhodobou pravidelnou péči a trpělivost. Léčba pomocí silikonového gelu na vyhlazení jizev je však účinnější.
 
Hojivá náplast
Náplasti na odstranění jizev lze začít používat ve chvíli, kdy je jizva uzavřená bez stehů a strupů. Díky působení hojivé náplasti se jizvy stávají hladší. Náplast působí prostřednictvím kombinace okluze (uzavření jizvu před expozicí vzduchu), hydratace, zvýšené teploty pokožky a kontinuálního lehkého tlaku. První pozitivní výsledky náplastí New Gel+ je možné pozorovat již během 3 až 7 týdnů. Nejlepších výsledků je dosaženo po 3 měsících.
 
O metodě léčby svých jizev se poraďte s odborníkem, tedy lékařem v případě větších jizev či zkušenou kosmetičkou v případě menších jizev např. po akné.
 

Jak pečovat o zjizvenou kůži?

Je velmi důležité pečovat o zjizvenou tkáň hned od začátku. Když ji budete udržovat jemnou a vláčnou, budete mít větší šanci, že jizva zůstane hladká, pružná, odolná a mnohem méně zřetelná. Dodržujte čtyři základní pravidla.
 
Nevystavujte kůži extrémním teplotám po dobu alespoň šesti měsíců až jednoho roku. Negativní vliv na jizvu způsobují pobyt v sauně, chlad, pobyt na slunci (UV záření).
 
Při pobytu venku kůži chraňte opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem
 
Vyhýbejte se nošení těsných šatů nebo oděvů, které se mohou třít o zjizvenou kůži. Tkáň jizvy je mnohem citlivější a může reagovat zčervenáním a ztvrdnutím. 
 
Dávejte pozor, abyste si znovu neporanili jizvovou tkáň. Čerstvé jizvy se mohou lehce otevřít při sportování či cvičení. Kůže, která je opakovaně poškozená, se nemůže regenerovat tak dobře jako zdravá kůže.
Relativně hladké jizvy v oblasti tváře, krku nebo výstřihu můžete dočasně zakrýt speciálním líčením.

S článkem souvisí tyto výrobky:

New Gel+ Béžová náplast ve tvaru kotvy (2 ks)
100% silikonová gelová náplast určená pro hojení jizev, která se aplikuje přímo na jizvu. Tento typ
100% vegan
V těhotenství a při kojení
1 840 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Strie v těhotenství
Problémy s pletí2.11.2011

Strie v těhotenství

Strie jsou jednou z nejobávanějších kožních problémů nastávajících maminek. Jejich vznik a množství často ovlivňují dědičné faktory a kvalita péče o kritické partie v průběhu těhotenství. Strie vznikají nejčastěji v závěru devítiměsíčního období, kdy se kůže nejvíce napíná a roztahuje. Proti striím neexistuje stoprocentně účinná prevence, ale obecně platí rada - mazat, mazat, mazat. Když už se strie objeví, nepropadejte panice, dá se proti nim bojovat i s nimi žít.

Tipy pro suchou pokožku
Problémy s pletí12.9.2011

Tipy pro suchou pokožku

Suchá pokožka trápí spoustu lidí, ale my vám poradíme, jak si s ní poradit. Je velmi těžké se suché pokožky zbavit natrvalo, ale pokud budete dodržovat naše rady pořád, vaše pokožka se vám odmění svojí krásou a hebkostí. Velmi také záleží na tom, jak moc suchou pokožku máte, existují totiž tři varianty. Tou nejvíce rozšířenou je ta nejmírnější forma.

Nevěřte všemu, co se říká o akné
Problémy s pletí28.7.2011

Nevěřte všemu, co se říká o akné

Akné je jistě velmi nepříjemné kožní onemocnění, spousta věcí, co se o něm říká je pravda, ale také o něm koluje spousta fám. Některé z těchto kachen pravidelně vydávají za pravdu i časopisy, takže jim také spousta lidí věří. Je velmi těžké rozlišit fakta a mýty, protože jsou nám předsouvané určité informace ze zdrojů, kterým věříme.

Akné - Co vás čeká u dermatologa
Problémy s pletí27.7.2011

Akné - Co vás čeká u dermatologa

Pokud máte těžší formu akné a už si s ním opravdu neumíte poradit sami, čeká vás pravděpodobně návštěva u dermatologa – kožního lékaře. Než lékař zahájí cílenou léčbu vašeho kožního onemocnění, potřebuje vědět určité věci. Nejprve vám položí spoustu otázek a poté proběhne vyšetření.

Hyperpigmentace
Problémy s pletí8.7.2011

Hyperpigmentace

Hyperpigmentace je problém starý stejně jako lidstvo samo. Počátky její léčby byly zaznamenány již ve starověku, ve vyspělých zemích jako byly Čína, Řecko a Egypt, ačkoliv jejich léčebné procedury velké úspěchy nezaznamenávaly.