Bystrá mysl, zdravé srdce a dobrý zrak, to vše podpoří resveratrol

Bystrá mysl, zdravé srdce a dobrý zrak, to vše podpoří resveratrol

Resveratrol je nejčastěji k dostání v podobě doplňků stravy. Na „západě“ je velmi oblíbený, a to díky jeho pozitivnímu vlivu na celkové zdraví organismu, zejména na zpomalování stárnutí, kardiovaskulární soustavu, fungování mozku a také prevenci poškození oxidativním stresem.

Skutečně ale resveratrol funguje? Výsledky studií naznačují, že ano, ačkoliv je na místě další výzkum, který by potvrdil všechny přísliby, které tato přírodní látka skýtá. 

  • Silný antioxidant podporující dlouhověkost
  • Zlepšuje zdraví mitochondrií a energetický metabolismus
  • Snižuje záněty v těle a zlepšuje prokrvení

Oxidativní poškození způsobené volnými radikály je v organismu jedním z hlavních zdrojů stárnutí a může být dokonce i příčinou rakovinného bujení. Neutralizací volných radikálů resveratrol může viditelně zpomalovat vznik známek stárnutí těla, mozku a kůže. Také topicky aplikované přípravky s jeho obsahem vykazují pozitivní vliv na stárnoucí pleť a její omlazení.

Roztahuje cévy díky oxidu dusnatému

Podle některých tvrzení resveratrol v organismu stimuluje produkci oxidu dusnatého. Ten je jednou z hlavních látek, které roztahují krevní cévy, a díky tomu zlepšují krevní oběh.

Jak stárneme, cévy se přirozeně stahují, což zhoršuje průtok a zásobení organismu krví. To může mít za následek různé zdravotní problémy, které bývají s rostoucím věkem spjaty, jako například infarkt či mrtvice, nebo zhoršení krevního oběhu natolik, že je pro člověka složité delší dobu stát či sedět.

Vhodný pro aktivní sportovce

Užívání vyšších dávek resveratrolu ve formě doplňků stravy může organismus stimulovat k produkci vyššího množství oxidu dusnatého, a tím zkvalitnit krevní oběh a navýšit a zrychlit průtok krve. Díky tomu může dojít ke zlepšení energetického metabolismu, což vede ke snížení pocitů únavy a naopak navýšení energie. Proto se resveratrol často coby doplněk stravy doporučuje aktivním sportovcům, jejichž výkon a vytrvalost zlepšuje.

Vedle pozitivního vlivu na krevní oběh podporuje zdraví kardiovaskulární soustavy i jinak. Zamezuje totiž ukládání cholesterolu v cévách. U mužů může také navyšovat přirozené množství testosteronu a naopak snižovat hladinu estrogenů.

Najdete ho ve slupkách vína (i doplňcích stravy)

Resveratrol se přirozeně nachází ve vysoké koncentraci v některých typech hroznového vína. Objeven byl v druhé polovině dvacátého století a od té doby se stal velmi populárním. Nejčastěji bývá spjat s červeným vínem, protože právě v jeho podobě se obvykle objevuje v naší stravě. Tento silný antioxidant se nicméně v nejvyšší koncentraci vyskytuje ve slupkách vína.

Nejslavnější a nejcitovanější studie zabývající se vlivem resveratrolu na organismus prováděl Dr. Sinclair na americké Harvardské univerzitě na myších a opicích. Co zkoumal? Zejména jeho vliv na náladu a stárnutí organismu. Podle Dr. Sinclaira je důležité resveratrolu užívat vyšší množství, než se dosud doporučovalo, tedy 50 mg denně. Pro pozitivní vliv je třeba užívat alespoň 100 mg denně.

Toto množství získáte z denní dávky doplňku stravy YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic pro zpomalení stárnutí organismus a zachování duševního i tělesného mládí.

Seznamte s pěti nejvýraznějšími benefity resveratrolu!

Větší vytrvalost

Pokud jste fyzicky aktivní, ale přesto vás při vyslovení slov vytrvalostní trénink polévá horko, pak může být resveratrol klíčem k vašemu úspěchu. Užívání doplňků stravy s jeho obsahem totiž může vaši sportovní vytrvalost významně ovlivnit! Podle kanadské studie z roku 2012 přináší podobně pozitivní vliv na kosterní svalstvo jako samotný vytrvalostní trénink! Vedle toho jeho užívání navyšuje vytrvalost a zlepšuje fungování srdečního svalu. Pro ještě lepší účinek se pak jeví ideální kombinace vytrvalostních tréninků společně s užíváním doplňků stravy.

Ochrana srdce a cév

Onemocnění srdečně-cévního aparátu jsou v západním světě jednou z hlavních příčin úmrtí. Dopřejte si proto denně skleničku červeného vína, které je na resveratrol přirozeně bohaté, nebo začněte užívat doplněk stravy s jeho obsahem. Právě resveratrol už mnohokrát vědci stanovili jako příčinu tzv. francouzského paradoxu, kterým označujeme skutečnost, že lidé žijící ve Francii trpí relativně nízkým výskytem akutních srdečních příhod, navzdory jejich jídelníčku bohatému na nasycené tuky. Podle některých lékařů a vědců je to konzumace červeného vína, potažmo resveratrolu, která napomáhá ochraně srdce, společně s vyšší konzumací zeleniny.

Proti rakovině

Česká republika drží smutné prvenství v Evropě. Kolorektální karcinom, jak se odborně nazývá rakovina tlustého střeva či konečníku, se v naší populaci vystihuje nejvíce v Evropě a u nás je druhým nejčastějším zhoubným nádorem (po zhoubném nádoru prsu u žen a rakovině plic u mužů). V posledních dvaceti letech se jeho výskyt téměř ztrojnásobil. Příčinou bývá zejména nevhodná strava, ale i genetické faktory. Jak s tím souvisí resveratrol? V roce 2008 se ve Francii (samozřejmě kde jinde, že?) zaměřili na studium jeho vlivu na produkci rakovinných buněk u člověka a představte si, co zjistili: Resveratrol dokáže jejich formování zpomalit! Dopřávejte si proto pravidelně potraviny, které jej obsahují, jako jsou borůvky, burské oříšky, hroznové víno a víno jako takové (resveratrol obsahuje nejen víno červené, ale i bílé), a abyste měli jistotu jeho dostatečného příjmu, zařaďte i doplňky stravy s jeho obsahem.

Za dobrý zrak

Zrak je bezpochyby nejdůležitějším z našich pěti smyslů. I drobného zhoršení si okamžitě všimneme. Bohužel, zhoršení kvality zraku je nevyhnutelnou součástí stárnutí organismu. Konzumace resveratrolu nicméně dokáže regulovat angiogenezi, čímž působí proti abnormálnímu růstu krevních cév, které mívá za následek poškozování zraku.

Bystrá mysl

Pokud se vám občas vaše mysl zdá jakoby zakalená, vyzkoušejte resveratrol! Jak jste si přečetli výše, resveratrol navyšuje průtok krve v organismu, tedy i v mozku. Ve Velké Británii zlepšení mentálního výkonu u lidí konzumujících resveratrol potvrdila tato studie. Již dříve se vědci zabývali vlivem na resveratrolu na mozek myší, u nichž se prokázalo zlepšení paměti a celkové zlepšení mentálního výkonu. 

Skvěle působí resveratrol i při topické aplikaci na pleť. Redukuje vrásky, pleť rozzařuje a celkově zlepšuje její vzhled. Jak to dokáže? Na to se zaměříme v našem příštím článku!

Starší články:
Tipy na nejlepší velikonoční dárky z našeho e-shopu (aby vás nepokakal beránek!)
Zdravý život10.4.2017

Tipy na nejlepší velikonoční dárky z našeho e-shopu (aby vás nepokakal beránek!)

Velikonoce sice ohledně dárků a jejich darování nejsou tak intenzivní jako Vánoce, nicméně už naše babičky říkávaly, že na Velikonoce bychom také měli dostat nějaký, alespoň malinký dárek. To aby nás „nepokakal“ velikonoční beránek.

Tohle jsou ty největší chyby, které děláte při hubnutí
Zdravý život31.3.2017

Tohle jsou ty největší chyby, které děláte při hubnutí

S jarem přichází změna. A není to zdaleka jenom o rozkvétajících květinách na zahrádce nebo jarním úklidu. Jaro je také obdobím, kdy se mnoho lidí soustředí na shazování zimních kil a „přípravu“ postavy na léto. Pokud chcete do léta zhubnout, přesvědčte se, zda neděláte některou z následujících chyb!

Tohle je jediný článek, který si musíte přečíst, pokud chcete svou pleť skutečně chránit před ultrafialovým zářením
Zdravý život22.3.2017

Tohle je jediný článek, který si musíte přečíst, pokud chcete svou pleť skutečně chránit před ultrafialovým zářením

To, že byste se měli alespoň v létě přes poledne chránit před ultrafialovými paprsky, pravděpodobně víte. Víte ale, že to zdaleka nemusí dostačovat? Jak moc jste v oblasti přípravků na opalování a ochraně pleti vzdělaní?

Zelený čaj podpoří zdraví srdce a sníží cholesterol. Je lepší si dát šálek nebo doplněk stravy?
Zdravý život20.3.2017

Zelený čaj podpoří zdraví srdce a sníží cholesterol. Je lepší si dát šálek nebo doplněk stravy?

Zelený čaj milují východní kultury pro jeho pozitivní vliv na celý organismus po staletí. Lístky tohoto čaje neprocházejí procesem fermentace tak jako čaj černý, zůstává v něm proto zachován vysoký obsah zdraví prospěšných látek. Pokud vám ovšem zelený čaj z nějakého důvodu nechutná (mnoho lidí jej popisuje jako velmi hořký či bez chuti), spolehnout se na jeho účinky můžete i prostřednictvím doplňků stravy.

Dejte si pozor na řídnutí kostí, trpí jím téměř milion Čechů
Zdravý život1.3.2017

Dejte si pozor na řídnutí kostí, trpí jím téměř milion Čechů

V České republice postihuje osteoporóza čili řídnutí kostí zhruba 7 až 8% populace. Jaká je nejvhodnější prevence tohoto onemocnění, které může mít za následek mimo jiné frekventované fraktury a zhoršenou kvalitu života?