Doplňky stravy pro sportovce aneb Kolagen nade vše

Doplňky stravy pro sportovce aneb Kolagen nade vše

Ať už cvičíte doma u DVDčka, chodíte do posilovny, milujete jógu nebo nedáte dopustit na běhání, měli byste svoji pozornost zaměřit na kolagen. Může vám totiž pomoci dosáhnout lepších výsledků a podpoří vaše zdraví a optimální regeneraci.

Tato bílkovina se přirozeně vyskytuje v těle, a je proto skvělým produktem pro regeneraci organismu po sportovním výkonu. Napomáhá budovat a regenerovat svaly, šachy, vazy a chrupavky, které dostávají při cvičení „zabrat“. Právě proto je jeho příjem pro sportovce tak důležitý.

Kolagen je klíčový pro strukturální oporu v těle. Tvoří na 90 % pojivových tkání, mezi něž patří právě klouby, vazy, šlachy a fascie (vazivové obaly svalů). Jeho vysoká biodostupnost a vysoký obsah aminokyselin z něj činí ideálního parťáka na doplnění energie a výživy po cvičení. Tělo jej rychle vstřebává a bryskně doplňuje bílkoviny rozložené během aktivity.

Kolagen na svaly

Kvůli oxidaci, zánětlivým reakcím a svalovým mikrotraumatům, nepatrným trhlinkám ve svalových vláknech, dochází během cvičení a po něm ke ztrátám bílkovin. Syntéza bílkovin se během cvičení snižuje, okamžitě po cvičení nicméně naroste. Pokud organismu po cvičení dodáte kolagen, nahradíte jeho úbytek.

Navýšíte růst svalů a obnovíte obsah bílkovin v nich. Protože obsahuje velké množství aminokyselin, je kolagen vhodný pro regeneraci svalů. Tím, že urychluje regeneraci pojivových tkání, snižuje zánětlivou odpověď organismu, což v důsledku vede k lepšímu výkonu i rychlejšímu zotavení z tréninku. 

Klíčem k regeneraci je kolagen

Jak si organismus poradí s hojením a obnovou namáhaných či traumatizovaných svalů? Vědci definovali dva mechanismy, a to souběžnou regeneraci svalových vláken a produkci jizevnaté tkáně na tkáni pojivové. Klíčem k těmto procesům je vznik kolagenu. V případě ruptury (natržení) svalu dochází k navýšení syntézy kolagenu, a to asi po dobu tří týdnů.

Nejdůležitějšími typy kolagenu jsou kolagen III. typu zodpovědný za flexibilitu vznikající jizevnaté tkáně a kolagen I. typu, jenž se formuje později a jehož přítomnost souvisí s posílením nových svalových vláken a pojivové tkáně.

Fyzický výkon podporuje kolagen vedle zlepšení regenerace svalů také tím, že organismu napomáhá rozkládat kreatin, který zlepšuje výkon při krátkých trénincích s vysokou intenzitou (tzv. HIIT). Tento typ cvičení je ideální pro hubnutí.

Kolagen na klouby 

Užíváním kolagenu můžete navíc posílit klouby a kloubní vazy, čímž kloubní aparát chráníte před poraněním. Kloubní vazy jsou ze 75 % tvořeny právě kolagenem. Při cvičení může dojít k tomu, že svaly narůstají rychleji než vazy, což může vést k bolestem i zraněním. Užíváním kolagenu podpoříte pružnost vazů, čímž umožníte jejich posílení srovnatelné s posílením svalů.

Kolagen najdete v doplňku stravy DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic, který obsahuje také pro klouby důležitou kyselinu hyaluronovou a vitamín C nezbytný pro správnou syntézu kolagenu.

Kolagen vedle toho ulevuje od bolesti spojené se zraněními, jak dokládá tato studie zaměřená na 147 aktivních sportovců, z nichž 97 po dobu 24 týdnů užívalo hydrolyzovaný kolagen. Ten má anabolický účinek na tkáň chrupavek, tedy stimuluje její růst.

Prospektivní, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie z let 2005 a 2006 se zaměřila na aktivní sportovce bez zjevných onemocnění kloubů, jako je artróza, jedince postihovala pouze pravidelná bolest kloubů spojená s jejich fyzickou aktivitou. Mezi zkoumané parametry patřila bolest kloubů, mobilita a zánět v kloubech.

Proti bolestem kloubů

Konkrétně se jednalo o bolest kloubů v klidu, přičemž tento parametr posuzoval lékař, a bolest kloubů při chůzi, při stání, v klidu, při nošení předmětů a při posilování, které posuzovali subjektivně účastníci studie. Při zkoumání posudků 63 účastníků s artralgií (bolestmi kloubů) vyšel najevo významný rozdíl mezi vnímání bolesti u skupiny, jež užívala hydrolyzovaný kolagen, a skupiny užívající placebo, ke statisticky významným rozdílům došlo také u šesti zkoumaných parametrů.

Závěry této studie tedy naznačují, že užívání hydrolyzovaného kolagenu vykazuje zlepšení bolestivosti kloubů a může podpořit zdraví kloubů a dokonce snižovat riziko poškození kloubů u vysoce rizikových skupiny obyvatel, jakými jsou aktivní sportovci.

Kolagen je kvalitním zdrojem bílkovin a esenciálních aminokyselin, je proto ideálním doplňkem stravy pro aktivní sportovce. Jak fungují kolagenové doplňky stravy? Přečtěte si to v článku:

Největší tajemství kolagenu odhaleno Největší tajemství kolagenu odhaleno Víme, proč vám konzumace doplňků stravy s jeho obsahem zaručí krásnou pleť, nehty a vlasy a zdravé klouby. A hlavní důvod určitě není ten, že skrze doplňky stravy přijmete kolagen ústně.

Starší články:
Je kosmetika bezpečná? Pokud obsahuje tyto látky, nikoliv
Zdravý život1.2.2018

Je kosmetika bezpečná? Pokud obsahuje tyto látky, nikoliv

Kterým složkám kosmetických produktů byste se měli vyhnout a jaká jsou jejich potenciální rizika pro organismus?

K posílení imunity vám dopomůže vitamín C
Zdravý život26.1.2018

K posílení imunity vám dopomůže vitamín C

Pořád nemocní? Možná vám chybí vitamín C, který dokáže k maximálním „výkonům“ nabudit imunitní systém. Protože vaši imunitu podpoří, měli byste si dát pozor na jeho dostatečný příjem.

Co na překyselený organismus?
Zdravý život22.1.2018

Co na překyselený organismus?

Je můj organismus překyselený? Tuto otázku si pokládá stále větší část populace. Tělesné pH je totiž velmi důležité pro zdraví našeho organismu.

Jak si vybrat správný multivitamín nebo doplněk stravy?
Zdravý život12.1.2018

Jak si vybrat správný multivitamín nebo doplněk stravy?

Proč užívat multivitaminy? Důvodů je mnoho. I pokud se snažíte konzumovat zdravou a vyváženou stravu zahrnující množství ovoce a zeleniny, pokrýt nároky organismu na základní nejdůležitější živiny nemusíte. Pokud navíc nemáte chuť k jídlu, držíte dietu nebo nad tím, co jíte, zas až tak moc nepřemýšlíte, zaděláno máte na problém.

Lednová detoxikace těla proti únavě. Vyzkoušejte to
Zdravý život1.1.2018

Lednová detoxikace těla proti únavě. Vyzkoušejte to

Máte v novém roce pocit, že by nebylo od věci trochu pročistit organismus? Není divu, po všem tom svátečním hlaholu a přejídání. Zaměřit byste se proto měli především na játra, tlusté střevo, leč důležitý je proti únavě samozřejmě i kvalitní spánek a dokonce také pravidelný pohyb.