Největší tajemství kolagenu odhaleno

Největší tajemství kolagenu odhaleno

Víme, proč vám konzumace doplňků stravy s jeho obsahem zaručí krásnou pleť, nehty a vlasy a zdravé klouby. A hlavní důvod určitě není ten, že skrze doplňky stravy přijmete kolagen ústně.

Kůže je největší orgán těla, který je zodpovědný za vnímání teploty, tlaku i má mnoho dalších velmi důležitých funkcí, které jsou pro zdraví organismu klíčové. Mezi hlavní stavební složky kůže patří právě kolagen.

Vláknitá bílkovina kolagen udržuje dermis mladistvou a elastickou. Stejně tak zvlhčuje klouby a podle některých studií napomáhá trávení. 

Jak kůže prochází přirozeným chronologickým stárnutím a poškozuje ji mimo jiné fotostárnutí, její přirozená struktura se začíná bortit v důsledku rozpadu kolagenu. Naštěstí je možné jeho ztracené zásoby doplnit díky vhodně zvoleným doplňkům stravy. Takto dodaný kolagen může zvýšit pevnost pleti v oblastech, kde je nejvíce namáhána a kde se formují vrásky. Kromě toho posiluje také stěny pórů, což se projeví menším počtem rozšířených pórů a zpevněním povolené pleti. Výsledkem je omlazení pleti i přes rostoucí věk.

Podle posledních studií ústní konzumace kolagenových peptidů již během prvních osmi týdnů užívání výrazně zvyšuje hydrataci pleti a během prvního měsíce zvyšuje hustotu kolagenu v pleti.

Největší tajemství doplňků stravy s kolagenem

Není vám jasné, jak se kolagen zkonzumovaný ústně dostane až do pleti, případně do kloubů? Je to celé trošku jinak, než by si člověk představoval…

Při trávení hydrolyzovaného kolagenu se totiž zvětšuje zásobárna speciálních aminokyselin dostupných těm buňkám v těle, které utvářejí kolagen.

Zaplnění organismu ústně konzumovaným hydrolizovaným kolagenem tak stimuluje tyto fibroblasty v dermální vrstvě k vlastní produkci kolagenu, zejména v případech, kdy je obsah kolagenu snížen v důsledku vyššího věku.

Platí tedy jednoduchá úměra: čím více hydrolyzovaného kolagenu zkonzumujete, tím více přirozeného kolagenu se v organismu vyprodukuje.

Kromě zlepšení vzhledu pleti pomůže kolagen také nehtům a vlasům, protože redukuje jejich lámání a třepení.

Vyzkoušejte DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic. Tento doplněk stravy obsahuje hydrolyzovaný kolagen, kyselinu hyaluronovou a vitamín C, který zaručí maximální možné využití kolagenu v organismu.

Mezi hlavní benefity konzumace kolagenových doplňků patří:

 • Zlepšení textury a pevnosti pleti a redukce vrásek
 • Redukce celulitidy
 • Podpora růstu vlasů a nehtů a zlepšení jejich kvality po zhruba třech až šesti měsících užívání doplňků
 • Zlepšení krevního oběhu
 • Lepší flexibilita a síla šlach a kloubů
 • Menší bolest kloubů
 • Rychlejší zotavení ze zranění při sportu a rychlejší hojení svalů

Mezi sekundární benefity konzumace kolagenových doplňků patří mimo jiné:

 • Snížená chuť k jídlu
 • Posílení kostí
 • Lepší hydratace pleti
 • Zjemnění a zlepšení mobility kloubů a kloubních vazů
 • Zlepšení barevného odstínu pleti a možná redukce stařeckých skvrn

Kromě doplňků stravy můžete kolagen na klouby do organismu dodat i prostřednictvím stravy.

Jaké jsou jeho největší zdroje?

Sója a sójové produkty

Produkty ze sóji obsahují genistein, který v organismu podporuje produkci kolagenu a navíc napomáhá blokovat enzymy, které jsou zodpovědné za stárnutí pleti.

Tmavě zelená zelenina

Špenát, zelí, chřest či kapusta jsou plné luteinu, antioxidantu, který v organismu také stimuluje produkci kolagenu a podporuje hydrataci a elasticitu pleti. Navíc jsou bohaté na vitamín C, takže posilují schopnost organismu kolagen nejen vytvořit, ale také využít.

Červené ovoce a zelenina

Zvýšení přirozené produkce kolagenu v organismu má „na svědomí“ také lykopen, antioxidant přítomný v ovoci a zelenině červené barvy. Kromě toho se další antioxidanty obsažené v červeném, žlutém a oranžovém ovoci podílí na ochraně pleti před ultrafialovým zářením. Zkoumání amerického vědce Watsona potvrzuje, že konzumace  těchto typů ovoce společně s používáním přípravků s SPF faktorem dokáže pleť před ultrafialovým zářením chránit výrazně lépe než samotné používání produktů s SPF.

Starší články:
Používáte retinol? A neděláte tyhle 4 chyby?
Omlazení pleti18.4.2016

Používáte retinol? A neděláte tyhle 4 chyby?

V anti-aging produktech je retinol často účinnou složkou číslo jedna. Působí proti jemným linkám a vráskám, podporuje produkci kolagenu, funguje proti hyperpigmentaci, drobným jizvičkám a dokonce i proti akné. Je zkrátka takřka magický!

Díky kyselině hyaluronové bude vaše pleť hydratovaná, bez vrásek i bez pigmentových skvrn
Omlazení pleti17.3.2016

Díky kyselině hyaluronové bude vaše pleť hydratovaná, bez vrásek i bez pigmentových skvrn

Vliv kyseliny hyaluronové na pleť se jeví skoro zázračný. A to nejen v podobě výplní, ale i při topické aplikaci.

Topicky aplikovaný vitamín A prostupuje hluboko do kůže. Co dokáže?
Omlazení pleti24.2.2016

Topicky aplikovaný vitamín A prostupuje hluboko do kůže. Co dokáže?

Vitamín A je jednou z mála látek, která má dostatečně malou molekulární strukturu, aby prošla svrchními vrstvami pleti. Právě proto se jedná o jeden z nejúčinnějších vitamínů, který je možné aplikovat přímo na pleť.

Slunce má lví podíl na stárnutí pleti. Dokonce může i za vrásky na čele a kolem očí
Omlazení pleti19.2.2016

Slunce má lví podíl na stárnutí pleti. Dokonce může i za vrásky na čele a kolem očí

Stejně jako celý organismus, i pleť stárne. Kromě zvyšujícího se věku stárnutí pleti výrazně ovlivňuje ještě jeden faktor, a to sluneční záření. Jaký má stárnutí pleti průběh a proč na něj má tak velký vliv slunce, to se dozvíte ve článku.

Kolagen vyhladí vaše vrásky. Jenže kde ho vzít? Ideálně v doplňcích stravy
Omlazení pleti15.2.2016

Kolagen vyhladí vaše vrásky. Jenže kde ho vzít? Ideálně v doplňcích stravy

Kde se bere kolagen a proč byste se měli zaměřit na zvyšování jeho hladiny v organismu? To se dozvíte v našem článku!