Ginkgo biloba pomáhá při tolika obtížích, že je ani nespočítáte!

Ginkgo biloba pomáhá při tolika obtížích, že je ani nespočítáte!

Jinan dvoulaločný je starobylý strom, který se vývojově takřka nezměnil po 200 milionů let. Jedná se v podstatě o živou fosilii!

Extrakty z jeho listů se využívají pro své antioxidační vlastnosti a schopnost pozastavit shlukování krevních destiček (shlukování krevních destiček hraje významnou roli při zastavování krvácení).

Jinan dvoulaločný zlepšuje krevní oběh a kognitivní funkce. Nejvíce patrný je jeho vliv na prokrvení a fungování mozku.

Extrakt z jinanu dvoulaločného také chrání neurony v mozku před oxidativním poškozením a degenerací. Hodně se zkoumá vliv užívání potravinových doplňků s extraktem z jinanu na pacienty postižené Alzheimerovou chorobou.

Vedle pozitivního vlivu na kardiovaskulární soustavu (kromě toho, že zlepšuje krevní oběh, posiluje žilní systém a umožňuje lepší průtok krve) působí protizánětlivě a napomáhá uvolnění plic.

 

Pomáhá a ulevuje při těchto problémech:

Mozková nedostatečnost (nedostatečný průtok krve do mozku)

Pro mozkovou nedostatečnost je typická nízká koncentrace, zmatení, snížený fyzický výkon, únava, bolesti hlavy, závratě, deprese a nervozita. Ginkgo biloba tyto nepříjemné symptomy redukuje.

Demence

Lidé postižení demencí mohou těžit z benefitů ginkgo biloba, který zlepšuje kognitivní výkon a napomáhá chránit mozek před rozvojem Alzheimerovy choroby. Studie, které se tématu věnují, najdete například zde a zde. Podle provedených výzkumů v případě neurodegenerativních onemocnění podporuje a dokonce obnovuje mozkovou činnost.

Úzkostné poruchy

Podle dostupných studií extrakt z ginkgo biloba pomáhá lidem postiženým úzkostnými poruchami. Konkrétní dávkování by však měl stanovit lékař.

Parkinsonova choroba

Vědci věří, že příčinou rozvoje Parkinsonovy choroby je nedostatek dopaminu, který způsobuje postupující ztuhlost, třesení končetin a ztrátu svalové koordinace typické pro toto onemocnění. Společně s další terapii ulevuje od symptomů, protože zlepšuje prokrvení mozku, a tím pádem umožňuje dodávku většího množství chybějícího dopaminu do oblastí, kde je potřeba.

Schizofrenie

Nejnovější výzkumy ukazují, že v kombinaci s antipsychotiky působí extrakt z ginkgo biloba pozitivně na schizofrenické pacienty. Redukuje projevy schizofrenie a zesiluje účinek antipsychotik.

Impotence

Extrakt z ginkgo biloba se po léta využívá i pro léčbu impotence. Hlavní příčinou mužské impotence totiž bývá nedostatečné prokrvení a narušený průtok krve penisem, což má často za následek rozvoj aterosklerózy. V rámci jedné ze studií vědci prokázali, že má potenciál pomoci až 50% mužů postiženým impotencí po šesti měsících užívání extraktu.

Raynaudova choroba

Předpokládá se, že příčinou Raynaudovy choroby je přemrštěná reakce cév na chlad, čímž dochází ke snížení prokrvení, a tím pádem k nedostatečnému okysličení. Ginkgo biloba v tomto případě dokáže ulevit rozšiřováním kapilár, které následně zabraňují křečím a kompletnímu zablokování průtoku krve.

Mrtvice

Vědci stále pokračují ve výzkumu preventivního působení jinanu dvoulaločného proti mozkové mrtvici. Měl by zamezovat vzniku krevních sraženin a zlepšovat prokrvení mozku. Vědci navíc věří, že díky svému antioxidačnímu působení snižuje poškození mozkových buněk volnými radikály po mrtvici.

Ginkgo vyžaduje další vědecký výzkum

Předpokládá se dále, že extrakt z ginkgo biloba má pozitivní vliv při vysokohorské nemoci, může ulehčit při astmatu, ADHD, autismu, působí pozitivně na hladinu cukru v krvi.

Stejně tak se zkoumá jeho preventivní účinek proti rozvoji nádorových onemocnění, jeho potenciál ulevovat od nepříjemných vedlejších účinků chemoterapie, chronických žilních insuficiencí a mnoha dalších problémů včetně migrén a depresí.

Všechna tato témata je však nyní potřeba podrobit dalším vědeckým zkoumáním, která prokáží, zda je ginkgo biloba skutečně efektivní. I tak jsou ale jeho pozitivní účinky (myslíme ty vědou podložené) skoro neuvěřitelné.

Pozor, užívejte s rozvahou!

Doplňky stravy s obsahem ginkgo biloba je však třeba užívat s rozvahou. Bylo popsáno již více případů, kdy způsobily spontánní krvácení.

Pozor dávejte na vitamín E, léčbu česnekem, warfarin a aspirin. To vše s ginkgo biloba reaguje a může způsobovat různé typy krvácení. Pokud budete užívat doplněk stravy s obsahem ginkgo biloba, informujte o tom svého lékaře, který odborně posoudí, zda nebude mít vliv na váš zdravotní stav v kombinaci s ostatními léky, které užíváte.

Pokud doplněk stravy s jinanem užíváte, sledujte, zda se u vás neprojevuje samovolné krvácení, neobjevují se nové modřiny, případně pokud nevnímáte problém s viděním či bolestmi hlavy. To vše totiž může být následkem užívání extraktu z ginkgo biloba.

Starší články:
Zbavte se nežádoucích chloupků. Jaké metody je odstraní spolehlivě?
Zdravý život17.6.2016

Zbavte se nežádoucích chloupků. Jaké metody je odstraní spolehlivě?

Epilace či depilace je pravidelnou povinností většiny žen a na odstranění chloupků rezignuje jen málo z nich. Proto jsme se rozhodli připravit pro vás velký soupis všech možností, jak s nežádoucím ochlupením zatočit. Na chloupek se podíváme metodám vhodným pro obličej, intimní partie a celé tělo. Vyrážíme na cestu za hladkou, jemnou pokožkou.

Jak souvisí vysoký cholesterol a akné? Za vším hledejte vitamíny z B-komplexu
Zdravý život9.6.2016

Jak souvisí vysoký cholesterol a akné? Za vším hledejte vitamíny z B-komplexu

Vitamíny ze skupiny B jsou důležité pro mnoho tělesných funkcí. Konzumace doplňků stravy s obsahem těchto vitamínů zaručí jejich dostatečné hladiny v organismu. Jejich nedostatek totiž dokáže mimo jiné pořádně zhoršit pleť, vlasy i nehty. Například vitamín B3 zlepšuje uzamykání vlhkosti ve svrchních vrstvách pleti, a jeho nedostatek tím pádem vede ke vzniku suché pleti, dermatitidy a akné.

Bojíte se artrózy? Jezte brokolici!
Zdravý život20.5.2016

Bojíte se artrózy? Jezte brokolici!

Pro artrózu, jedno ze skupiny revmatických onemocnění, je typický zánět a omezená funkčnost jistých částí těla.

Víte, jak poznáte správně fungující imunitní systém? A víte také, jak jej podpořit?
Zdravý život16.5.2016

Víte, jak poznáte správně fungující imunitní systém? A víte také, jak jej podpořit?

Funkční obranyschopnost je základem našeho přežití. Přečtěte si, jaké vitamíny a minerály vám nesmí chybět!

5 věcí, co vaše pleť potřebuje na jaře: Detox, ochrana před sluncem i depilace
Zdravý život6.5.2016

5 věcí, co vaše pleť potřebuje na jaře: Detox, ochrana před sluncem i depilace

V období, kdy se střídají chladnější teploty a takřka letní horka, dostává pleť opravdu zabrat. Měli byste se jí proto obzvlášť teď věnovat. Na co byste se tedy měli zaměřit?