Jak fungují doplňky stravy na klouby? Přečtěte si o těch s kolagenem

Jak fungují doplňky stravy na klouby? Přečtěte si o těch s kolagenem

Účinky kolagenu na klouby stvrzuje nejedna studie. Seznamte se s nimi a dejte šanci doplňkům stravy s jeho obsahem.

Kolagen je jednou z nejhojnějších bílkovin v těle. Utváří vlákna, která se nalézají v celém organismu – ve vazech a chrupavkách kloubů, kostech i šlachách, je také nedílnou součástí kůže.Klíčový je pro všechny savce a tvoří asi 30% veškerých bílkovin v organismu.

Kolagenová vlákna zajišťují flexibilitu kosterního systému. Po dosažení zhruba 25. roku věku se nicméně jeho hladina snižuje. Právě to je hlavním důvodem, proč se na pleti starších lidí objevují vrásky – dochází totiž ke snížení elasticity pleti, zejména kvůli jeho nižší hladině. Také lámavost nehtů, vypadávání vlasů a tuhnutí kloubů mají stejného viníka.

Získat jej můžete z doplňků stravy

Doplňky stravy s obsahem kolagenu napomáhají prevenci všech těchto záležitostí. Nejen, že stimulují v organismu vlastní výraznější produkci nového kolagenu, ale navíc dokáží také nahradit chybějící kolagen. Jejich užívání tedy napomáhá zachovat a zlepšit stav pleti, kloubů, nehtů i vlasů a také může ulevit od bolestí provázejících artritidu.

Kolagen na klouby je zkrátka velmi důležitý, ačkoliv jej mnoho lidí považuje spíše za látku, která působí proti rozvoji vrásek. Některé z typů artritidy mohou způsobovat ztrátu elasticity chrupavek a jejich opotřebení v místech, kde dochází k největšímu pohybu. Postiženy jsou takto nejčastěji kolena, kotníky a zápěstí. Bez kolagenu není chrupavka dostačující. Protože je ale organismus naprogramován tak, aby se sám "opravoval", snaží se místo, kde chrupavka chybí, vyplnit vazy a šlachami, což ovšem způsobuje mnohdy nesmírnou bolest.

Chrupavky sestávají z jediného typu buněk, chondrocytů vložených do extracelulárního matrixu. Jsou tvořeny dvěma hlavními složkami, a to kolagenem II. typu, který tkáni propůjčuje pevnost v tahu, a agrekanu, který poskytuje chrupavce schopnost odolávat působení tlaku. Řízený koloběh a syntéza těchto komponent zajišťuje a napomáhá zachovat biochemické vlastnosti chrupavky.

Zánět v kloubech

V případě osteoartritidy, nejčastější formy artritidy, je ovšem toto „seřízení“ narušené prozánětlivými molekulami, které stimulují syntézu enzymů rozkládajících hmotu (matrix). Tyto enzymy rozkládají agrekan a kolagen, což má za následek úbytek chrupavky a její zhoršenou funkčnost.

Tuto chronickou degeneraci kloubů v současnosti považuje Světová zdravotnická organizace za jedno z nejvíce omezujících onemocnění v rozvinutých zemích. Pro ty, kdo jím trpí, jsou totiž následky skutečně devastující: 80% osob popisuje omezení v pohybu a 25% nemůže kvůli onemocnění vykonávat důležité denní aktivity. Postihovat může všechny klouby, nejčastěji se nicméně vyskytuje u kolenou, kyčlí a páteře. V pokročilých stadiích se pak jedná o extrémně bolestivou záležitost.

Její hlavní příčinou je stárnutí organismu, nicméně rozvoj mohou zapříčinit i vnější faktory, jako sport nebo fyzicky náročná práce, stejně jako nadváha. Suplementace kolagenem naštěstí dokáže od problémů výrazně pomoci.

Než si to zamíříte do lékárny pro léky na klouby, vyzkoušejte nejprve doplněk stravy s obsahem kolagenu, kyseliny hyaluronové a vitamínu C DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic!

Méně  bolesti

Pozitivní účinek kolagenu popsalo několik studií, zejména se jednalo o zvýšení komfortu kolenního kloubu, kdy pacienti užívali kolagen mezi 30 až 90 dny v dávce 10g denně. Ještě výraznější byl účinek u pacientů s těžšími příznaky. Stejný účinek v případě primární osteoartritidy popisuje také další studie čítající na 250 osob.

Proveden byl i průzkum týkající se vlivu kolagenu na bolest kloubů u sportovně založených jedinců. Po dobu 24 týdnů užívala část skupiny 147 sportovců 10g kolagenu denně a druhá část skupiny placebo. U šesti parametrů došlo  u skupiny užívající kolagen k významnému zlepšení, lze tedy tvrdit, že užívání hydrolyzovaného kolagenu podporuje zdraví kloubů a pravděpodobně snižuje riziko zhoršení stavu kloubů u této vysoce rizikové skupiny obyvatel. 

Super i pro zdraví kostí

Když se kolagen užívá ústně, má pozitivní vliv na metabolismus kostní tkáně, jíž tvoří 90%. Nejlepší účinek má v případě osteopenie, kdy dochází k úbytku kostní hmoty v důsledku nedostatku vápníku a zvyšuje se riziko fraktury. K nárůstu kostní hmoty dochází již po 4 týdnech užívání. Klíčovým faktorem je, jsou-li přítomné metabolity kolagenu v extracelulárním matrixu. Stimulují totiž k aktivitě osteoblasty, buňky zodpovědné za tvorbu kostí. Nejsou-li přítomné, pak aktivitu přebírají osteoklasty, které mají za následek resorpci kosti, tedy její úbytek.

Užívání kolagenu má díky tomu blahodárný vliv na metabolismus kostí, protože podporuje diferenciaci a dozrávání buněk, které tvoří kosti, a navíc stimuluje jejich aktivitu. Působí tak preventivně proti úbytku kostní hmoty a zvyšuje celkovou pevnost kostí. Redukuje také náchylnost ke zlomení.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Kloubní výživa ARTENAL
ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci.
529 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
V péči o jizvy vyzkoušejte silikon
Zdravý život28.5.2018

V péči o jizvy vyzkoušejte silikon

Věděli jste, že silikon se pro léčbu a redukci jizev využívá již déle než 30 let? Zdaleka jej ale nemusí využívat jen plastičtí chirurgové a lékaři, jeho pozitivního účinku na jizvy různého stáří si můžete užít i v pohodlí vašeho domova. Silikon zjemňuje, povrchově vyrovnává a zesvětluje jizvy.

Nedostatek vitamínu B12 může ohrožovat i vás
Zdravý život25.5.2018

Nedostatek vitamínu B12 může ohrožovat i vás

Vitamín B12 je jedním z vitamínů ze skupiny B. Udržuje zdravou a fungující nervovou soustavu a jednotlivé krevní buňky, účastní se přitom také tvorby DNA, genetického základu všech buněk. Dostatek vitamínu B12 je prevencí rozvoje megaloblastické anémie, jež bývá příčinou únavy a tělesné slabosti.

Velký soupis adaptogenů, které vám pomohou vypořádat se se stresem
Zdravý život18.5.2018

Velký soupis adaptogenů, které vám pomohou vypořádat se se stresem

Úzkosti, nespavost, nedostatek energie, „umrtvené“ libido, ale i nadýmání nebo problémová pleť, s tím vším vám mohou pomoci adaptogeny.

Glukosamin na klouby, ale nejen na ně. Čím prospívá organismu?
Zdravý život25.4.2018

Glukosamin na klouby, ale nejen na ně. Čím prospívá organismu?

Glukosamin není jen doplněk stravy, běžně se vyskytuje v lidském těle v chrupavkách. Tvoří jej řetězce cukrů a bílkovin, které jsou pevně provázané. Tělu napomáhá absorbovat nárazy a lubrikuje klouby. Umožňuje tak bezbolestný pohyb kloubů, kostí i svalů.

Zmáhá vás únava a bez energie se vám do ničeho nechce? Na vině může být onemocnění
Zdravý život19.3.2018

Zmáhá vás únava a bez energie se vám do ničeho nechce? Na vině může být onemocnění

Nedostatek energie může pramenit z mnoha příčin. Na vině mohou být zdravotní problémy, užívání léků, ale i špatná výživa, stres nebo prostě jen příliš nabitý diář. Jaká onemocnění mají únavu jako jeden z hlavních symptomů?