Je kolagen na klouby nebo pro omlazení pleti?

Je kolagen na klouby nebo pro omlazení pleti?

Kolagen je nejčastěji se vyskytující bílkovinou v organismu, utváří tak zhruba 30 % veškerých tělesných bílkovin. Označení kolagen pochází z řeckého výrazu pro lepidlo „kola“. A kolagen skutečně takovým „lepidlem“, který udržuje šlachy, vazy, klouby, kosti, svaly a zejména pleť pohromadě, je. Bez kolagenu by se doslova rozpadly.

Kolagen se nachází v pojivové tkáni v srdci, svalech, kůži, vlasech, cévách, chrupavkách, nehtech a dokonce i játrech, v organismu je zkrátka všude. Existuje na 16 typů kolagenu, přičemž převažují tři, označené jako kolagen I., II. a III. typu. Ty tvoří na 90 % kolagenu v organismu.

Především v kloubních chrupavkách a kůži

Všechny typy kolagenu jsou bohaté na specifické aminokyseliny: glycin, prolin a hydroxyprolin. Každý z typů kolagenu se hromadí v jiných oblastech v těle. Kolagen I. a III. typu najdeme v kůži, také v šlachách a kostech. Kolagen II. typu se nachází v chrupavkách. V kůži kolagen produkuje její vrstva dermis. Dermis je základem, zatímco epidermis je na jejím povrchu.

Produkce kolagenu se v organismu snižuje s rostoucím věkem. Aktivita buněk fibroblastů, které utváří vedle kolagenu také elastin a kyselinu hyaluronovou, se snižuje. Právě zdě vzniká problém.

Hustoty kostí úbývá

Jakmile v organismu není kolagenu dostatek, svaly, stejně jako kůže, se začínají povolovat. Ztenčují se a oslabují chrupavky. Také kůže se ztenčuje a objevují se vrásky. Zjednodušeně lze říci, že dojde-li k úbytku kolagenu v dermis, projeví se to vznikem vrásek a povolením epidermis, tedy viditelným stárnutím pleti.

Kosti ztrácejí svoji hustotu. Úbytek kolagenu v kostech bývá příčinou problémů kostního aparátu, kdy jsou kosti křehké a náchylnější ke zlomenině. Úbytek kolagenu se projevuje dokonce i v plicích, čímž se zmenšuje objem vzduchu, který jsme schopni na jeden nádech vdechnout.

Hydrolyzovaný kolagen či želatina

Proto se bádání a snahy zdravotníků, vědců, profesionálních sportovců, ale i „běžných smrtelníků“ zaměřují na to, jak chybějící kolagen organismu dodat. Nejlepším způsobem je příjem přímo kolagenu jako takového, ať už v podobě hydrolyzátu či želatiny.

Mnoho lidí zaměňuje kolagen a želatinu, nebo předpokládá, že se jedná o tu samou látku. Rozdíl zde nicméně je. Veškerý kolagen pochází z živočišných produktů, nachází se v těch nejvíce chrupavčitých a tuhých částech masa, které obsahují nejvíce pojivové tkáně. Když tyto kusy povaříme, nebo spíše potáhneme, vyvaříme kolagen, z něhož se po ztuhnutí stane želatina.

Hydrolyzát kolagenu pro lepší absorpci

Jakmile je kolagen extrahován ze svého zdroje, je možné jej zpracovat dvěma způsoby. Jedním z nich je právě želatina, druhým z nich pak hydrolyzát kolagenu neboli hydrolyzovaný kolagen. V něm jsou proteinové molekuly rozloženy na drobnější částice, peptidy s krátkým řetězcem a aminokyseliny, tedy jednotky, které lidské organismus dokáže mnohem snáze přijmout a využít.

Oproti tomu nedenaturovaný kolagen tímto rozložením neprošel, pro organismus je proto pravděpodobně hůře absorbovatelný než kolagen hydrolyzovaný. A právě hydrolyzovaný kolagen bývá stěžejní složkou doplňků stravy (nejen) na klouby. Jejich účinnost prokázala nejedna studie, podle nichž dochází při užívání ke zmírnění bolestivosti kloubního aparátu, stejně jako usnadnění pohybu.  

Doplněk stravy pro sportovce

Kolagen nicméně není indikován je pro osoby trpící osteoartritidou a bolestmi kloubů, může napomoci snížit bolesti kloubů u aktivních sportovců, a tím pádem zlepšit jejich výkon. Podle této studie došlo po 24 týdnech užívání hydrolyzovaného kolagenu u skupiny atletů ke zlepšení symptomů všech zkoumaných parametrů (bolest kloubů v klidu, bolest kloubů při chůzi, bolest kloubů během stání, bolest kloubů při přinášení objektů, bolest kloubů při silovém tréninku).

Kolagen také na omlazení pleti

Pokud budete užívat kolagen společně s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C, nejen, že podpoříte vlastní novotvorbu kolagenu v organismu, ale může dojít i k navýšení elasticity pleti, zlepšení mikrocirkulace a také redukci známek stárnutí pleti, o čemž hovoří tato studie. Kolagen společně s kyselinou hyaluronovou mohou navíc vedle pouhého estetického účinku na pleť ulevit ještě více v případě bolestí s klouby, kdy u osob s osteoartritidou, které je užívali, došlo k významnému snížení nepohodlí spojeného s bolestmi kloubů. 

Komplex kolagenu, kyseliny hyaluronové a vitamínu C obsahuje doplněk stravy DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic.

Jak tedy zní odpověď na otázku, kterou jsme položili v titulku, tedy zda je kolagen na klouby nebo pro omlazení pleti? Obojí je správně, vhodně zvolený kolagenový potravinový doplněk může být benefitem jak pro pleť, tak klouby, stejně jako kosti. 

Starší články:
Vánoce jsou stres. Zvládněte je letos v pohodě!
Zdravý život11.12.2017

Vánoce jsou stres. Zvládněte je letos v pohodě!

Vánoce klepou na dveře. Že nevíte, kde vám hlava stojí a z příchodu Štědrého dne se vám dělá spíš nevolno, než abyste se na něj těšili? Nenechte si nejhezčí svátky v roce zkazit jako každoročně. Přečtěte si předvánoční traumaplán.

Lykopen je silným spojencem pro vaše zdraví, působí i proti rakovině. Najdete ho třeba v rajčatech
Zdravý život16.11.2017

Lykopen je silným spojencem pro vaše zdraví, působí i proti rakovině. Najdete ho třeba v rajčatech

Lykopen je známý účinný fytonutrient s výraznou antioxidační kapacitou. Nejčastěji si jej spojujeme s rajskými jablíčky, vyskytuje se ale i v řadě dalšího ovoce a zeleniny.

Péče o jizvy je snadná a přináší kýžené výsledky. Vyžaduje ale vytrvalost
Zdravý život13.11.2017

Péče o jizvy je snadná a přináší kýžené výsledky. Vyžaduje ale vytrvalost

V péči o jizvy je třeba být důslední a věnovat se jí dlouhodobě, ideálně již od scelení a kompletního zhojení zranění. Jedině tak lze dosáhnout nejlepšího účinku.

Příčiny překyselení organismu. Znáte ty nejčastější?
Zdravý život10.11.2017

Příčiny překyselení organismu. Znáte ty nejčastější?

Překyselení organismu lze považovat za civilizační onemocnění 21. století. Podle některých odborníků, především Kurta Tupperweina, autora knihy Pryč s kyselostí stojí překyselení organismu za mnoha zdravotními problémy.

Jak dlouho trvá, než se bez cvičení sportovec dostane z formy?
Zdravý život1.11.2017

Jak dlouho trvá, než se bez cvičení sportovec dostane z formy?

Je to za mnohem kratší dobu, než byste čekali. Pomoci mohou doplňky stravy pro fitness a vliv má samozřejmě i to, jak jste na tom fyzicky.