Elastin

Nerozpustný skleroprotein s výraznými elastickými vlastnostmi, v těle se vyskytuje v cévách, šlachách, vazech a kůži a posiluje jejich pružnost

Elastin je protein, který se v těle nalézá v pojivových tkání, jeho hlavní vlasností je elasticita. Díky ní se tělní tkáně mohou vracet do původního tvaru poté, co se stahují či roztahují. Právě proto se často obrazně přirovnává ke gumičce.

V organismu se elastin vyskytuje v cévních stěnách, v plicích, střevech a samozřejmě v kůži. Například krevní cévy se průchodem „pumpující“ krve roztahují a stahují, jak se plní a vyprazdňují. Kůže se také vrátí k původnímu tvaru, štípnete-li se. To vše je možné díky elastinu.

Elastinu s věkem ubývá

Co se týče pleti, má vlastní podpůrný systém, který je tvořen elastin a kolagenem, dvěma bílkovinami, které pleť udržují pevnou a vypnutou. Během spánku produkuje organismus růstový hormon, který napomáhá obnovit hladiny kolagenu a elastinu.

Hladina elastinu se v kůži přírozeně snižuje s rostoucím věkem a v případě poškození pokožky slunečním zářením, pleť pak získává jakoby „papírový“ vzhled a objevují se na ní trvalé vrásky a rýhy.