Kyselina chlorogenová vám pomůže zhubnout. Najdete ji v zelené kávě

Kyselina chlorogenová vám pomůže zhubnout. Najdete ji v zelené kávě

Hubnutí může být skutečně neuvěřitelně složitá záležitost, dost možná to znáte i z vlastní zkušenosti. Právě proto na trhu objevují stále nové doplňky stravy, které by lidem v hubnoucím úsilí pomohly. Jedním z nich je i extrakt ze zelené kávy. Jak tělesnou hmotnost ovlivňuje? A funguje skutečně?

Jak už napovídá název, jedná se o zelené kávové boby. Ty mimo jiné obsahují kyselinu chlorogenovou, o níž se předpokládá, že dokáže podpořit hubnutí.

Co jsou to zelené kávovy boby? V podstatě se jedná o normální kávové boby, které neprošly procesem pražení. Mají od přírody zelenou barvu, právě až pražením získají hnědou barvu, na kterou jsme u klasické kávy zvyklí. Kávové boby jsou velkou zásobárnou antioxidantů a farmakologicky aktivních složek. Dvě nejdůležitější jsou kofein a kyselina chlorogenová. Podle mnoha odborníků je to právě tato látka, která je hlavní složkou zelené kávy, která napomáhá hubnutí.

Pražením se ovšem většina kyseliny chlorogenové v bobech znehodnotí. Právě z tohoto důvodu tradiční káva nemá na redukci kil valný efekt.

Ani kofein však nezůstává pozadu, dokáže totiž stimulovat a zrychlit metabolismus o 3 až 11%. Nejefektivnější složkou však stále zůstává kyselina chlorogenová. Ta redukuje absorpci karbohydrátů z trávicího traktu, což snižuje hladinu cukru v krvi. Tento názor podporují studie. Mají-li skutečně pravdu, působí konzumace zelené kávy na organismus jako nízkosacharidová dieta.

Méně tuku v játrech

Další studie prokázaly, že kyselina chlorogenová snižuje tělesnou hmotnost, zmenšuje množství tuku přijatého ze stravy, zmenšuje objem tuku v játrech a zlepšuje funkci hormonu adiponectinu, který napomáhá „spalovat“ tuky.

Kyselina chlorogenová také zlepšuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, podporuje tak zdraví kardiovaskulární soustavy.

Kyselinou chlorogenovou se ve vědeckých experimentech na lidech odborníci zabývali docela často, máme proto k dispozici výsledky několika studií, které rozhodně stojí za zmínku.

Jedna ze studií zahrnovala 30 obézních lidí. Po dobu 12 týdnů konzumovala první skupina osob tradiční instantní kávu, zatímco druhá skupina konzumovala instantní kávu obohacenou o 200 mg extraktu ze zelené kávy. Členové ani jedné ze skupin nijak neměnili své stravovací návyky nebo fyzickou aktivitu. Po dvanácti týdnech došlo na vážení. Členové skupiny, která konzumovala normální kávu, shodili 1,7 kg, členové druhé skupiny pak v průměru 5,4kg a snížili procento tělesného tuku o 3,6% (první skupina jej snížila jen o 0,7%)

Možný mechanismus, kterým zelená káva ovlivňuje hubnutí má co dělat s vlivem kyseliny chlorogenové na absorpci cukru ze škrobu a na syntézu tuku v těle. Pokusy prováděné na zvířatech prokázaly, že podávané dávky kyseliny chlorogenové redukují absorpci glukózy. Tento vliv na metabolismus glukózy může hrát ochrannou roli při cukrovce a může také vysvětlit vliv zelené kávy na tělesnou hmotnost. To prokazuje studie, během níž byla skupině jedinců podávána instantní káva obohacená o kyselinu chlorogenovou. Díky snížené absorpci glukózy kontrolní skupina zhubla. Další pokusy prokazují, že tato látka snižuje syntézu tuku a zlepšuje hladiny cholesterolu a triglyceridů.

Nejen na hubnutí, ale i na cévy

Zelená káva může také pozitivně působit na krevní cévy, které jsou důležité pro zdraví srdce. Dávky mezi 140 až 720 mg denně zapříčiňují snížení krevního tlaku (jak ve studiích na krysách, tak lidech s vysokým krevním tlakem). Kyselina chlorogenová působí také jako antioxidant.

Mezi další benefity konzumace extraktu zelené kávy patří pravděpodobně i zlepšení nálady. Ve studii, která se objevila v žurnálu Psychofarmakologie, podávali kávu a kávu bez kofeinu obohacené o kyselinu chlorogenovou skupině zdravých, starších osob. Skupina, které byla podávána obohacená káva s kofeinem, poté uvedli, že se jim po nápoje zlepšila nálada i kognitivní schopnosti. Obohacená káva bez kofeinu tento efekt neměla.

Mezi nejoblíbenější doplňky stravy na hubnutí proto zelená káva bez rozporu patří. 

Vyzkoušejte sami, jak se budete po zelené kávě cítit!

Starší články:
3 jarní tipy pro vaši krásu
Zdravý život29.2.2016

3 jarní tipy pro vaši krásu

Jaro se nezadržitelně blíží a my jsme pro vás vybrali to nejlepší z našeho e-shopu, čím byste se v jarních měsících měli hýčkat!

Oslavte svatého Valentýna letos netradičně: sebeláskou a rozmazlováním
Zdravý život10.2.2016

Oslavte svatého Valentýna letos netradičně: sebeláskou a rozmazlováním

Oslava lásky a zamilovanosti je fajn, i pokud zrovna nikoho nemáte. Co takhle tento rok oslavit 14. února láskou sama k sobě, a pořídit si sama pro sebe nějaký hezký dáreček? Buďte krásná, mladistvá a plná energie, vždyť svatý Valentýn přece nemusí nutně oslavovat jenom partnerskou lásku :-)

Vaše pleť na horách potřebuje tři věci. Víme přesně, které
Zdravý život18.1.2016

Vaše pleť na horách potřebuje tři věci. Víme přesně, které

Zimní sezóna je kouzelný čas, kdy vyrážíme na dovolenou do sněhem zavátých hor, kde mrzne, až praští, a užíváme si lyžařských, snowboardových a jiných mrazivých radovánek. Jenže tak, jako si užíváme my, si zdaleka neužívá naše pleť. Ba naopak. Pro pleť je zimní období snad to nejnáročnější.

Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky
Zdravý život13.1.2016

Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky

O antioxidantech se v poslední době hovoří stále více jak ve vědeckých kruzích, tak mezi laiky. Doplňky stravy a kosmetické přípravky s obsahem antioxidantů se objevují víc a víc, a samozřejmě je najdete i v našem e-shopu. Antioxidanty a jejich zdravotní benefity také milují média. Nicméně i přes tuto pozornost, které se jim dostává, spousta lidí stále neví, co to vlastně antioxidanty jsou a jak fungují. A proto jsme tu my s naším vševysvětlujícím článkem!

Hřešili jste o svátcích? Víme, jak vaše drobné hříchy napravit, ať už byly na kráse nebo ve stravě
Zdravý život4.1.2016

Hřešili jste o svátcích? Víme, jak vaše drobné hříchy napravit, ať už byly na kráse nebo ve stravě

Nebyli jste v období vánočních svátků, povánoční pohody a silvestrovských oslav zrovna dvakrát důslední, co se týče správného stravování a péče o pleť? Máte pocit, že jste do Nového roku nevkročili zrovna v nejlepší formě? Máme pro vás řešení na míru!