Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky

Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky

O antioxidantech se v poslední době hovoří stále více jak ve vědeckých kruzích, tak mezi laiky. Doplňky stravy a kosmetické přípravky s obsahem antioxidantů se objevují víc a víc, a samozřejmě je najdete i v našem e-shopu. Antioxidanty a jejich zdravotní benefity také milují média. Nicméně i přes tuto pozornost, které se jim dostává, spousta lidí stále neví, co to vlastně antioxidanty jsou a jak fungují. A proto jsme tu my s naším vševysvětlujícím článkem!

Co jsou antioxidanty a jak fungují?

Abychom pochopili, jak antioxidanty fungují, musíme se dostat až na molekulární úroveň. Naše objevná cesta začíná! Jak pravděpodobně víte, veškerá hmota v našem vesmíru je tvořena atomy. Atomy jsou složeny z jádra s protony a neutrony, a kolem něho rotují elektrony. Ty mají záporný náboj, protony v jádře mají náboj kladný. Dochází tak k tedy k rovnováze.

Jdeme dál. Když je dva a více atomů spojených, vzniká molekula. Lidské tělo je tvořeno látkami jako bílkoviny, tuky a DNA, což jsou ve skutečnosti velké molekuly s tucty, stovkami či tisícovkami atomů spojených dohromady.

Lidé a další organismy si zachovávají svoji strukturu a funkčnost chemickými reakcemi. Všechny chemické reakce, které jsou nezbytné pro zachování života, jsou kolektivně nazvané metabolismus. A právě v těchto chemických reakcích jsou velké molekuly rozkládány na menší molekuly, a menší molekuly na druhou stranu organizovány do větších.

Aby byla molekula stabilní, musí obsahovat správné množství elektronů. Pokud molekula ztratí elektron ve chvíli, kdy by neměla, může se z ní stát volný radikál. Volné radikály jsou tedy nestabilní, elektricky nabité molekuly v buňkách, které mohou reagovat s ostatními molekulami (jako třeba DNA) a poškozovat je. Mohou dokonce způsobit i řetězové reakce, v nichž se poškozené molekuly mění v další volné radikály. A v tuto chvíli přichází na scénu antioxidanty!

Díky antioxidantům volné radikály nebudou škodit

Pokud molekula ztratí elektron a změní se ve volný radikál, molekula antioxidantu „vstoupí“ do volného radikálu a „daruje“ mu elektron, který jej zneutralizuje. Toto je mechanismus stojící za antioxidanty – darují elektrony volným radikálům, které tím zneutralizují a předchází tomu, aby volný radikál dále v organismu „škodil“.

Pozor, důležité jsou jak antioxidanty, tak volné radikály

I když to nyní může vypadat, že volné radikály jsou 100% špatné, není tomu tak! Během metabolických procesů se neustále v organismu formují nové a nové volné radikály. Bez antioxidantů by naše těla zničily poměrně rychle. Nicméně i tak je důležité vědět, že volné radikály zastávají také funkce, které jsou pro naše přežití nezbytné.  Například buňky imunitního systému využívají volné radikály na hubení bakterií, které se nás snaží infikovat.

A jako v mnoha dalších aspektech života je i zde nutná jistá rovnováha. Potřebujeme správné množství volných radikálů, a také odpovídající množství antioxidantů, abychom volné radikály „udrželi na uzdě“. V momentě, kdy se tato rovnováha naruší, dochází k problému. Když volné radikály (pro-oxidanty) počtem převýší antioxidanty, můžeme se dostat to stavu zvaného oxidativní stres. Během něho může dojít k poškození důležitých molekul v organismu, což může v krajních případech vést až k odumření buněk.

Různé stresové faktory a životní návyky mohou podporovat nadměrné formování volných radikálů a následně rozvoj oxidativního stresu.

Patří mezi ně například:

 • znečištění vzduchu
 • kouření cigaret
 • konzumace alkoholu
 • vysoká hladina cukru v krvi
 • konzumace velkého množství polynenasycených mastných kyselin
 • radiační záření (a dokonce také nadměrné opalování!)
 • bakteriální, virové či plísňové infekce
 • výrazný nedostatek železa, hořčíku, mědi či zinku
 • nedostatečný nebo naopak příliš vysoký obsah kyslíku v těle
 • intenzivní a dlouhodobá fyzická aktivita vedoucí k poškození tkání
 • nadměrný příjem antioxidantů (zejména vitamínu C a vitamínu E) a logicky také jejich nedostatek

Dlouhodobý oxidativní stres vede ke zvýšenému riziku rozvoje různých chorob a patologických stavů jako jsou kardiovaskulárních onemocnění či jisté druhy rakoviny. Oxidativní stres se také podílí na procesu stárnutí, potažmo předčasném stárnutí.

C-TETRA SERUM C-TETRA SERUM Antioxidační sérum s vitamínem C a vitamínem E C-TETRA pleť chrání před stárnutím a redukuje jeho viditelné projevy, jako jsou vrásky, jemné linky, povolení kontur nebo nadměrná pigmentace. Redukuje také začervenání pokožky, sjednocuje její barevný tón a zlepšuje její strukturu. Ideální je též coby součást protivráskové filozofie CSA. 1 170 Kč

Tak jsme si obecně probrali, jak antioxidanty a volné radikály fungují. Příště se zaměříme přímo na to, jak nám v kosmetice dokáží napomoci k omlazení pleti a redukci vrásek!

Starší články:
Hřešili jste o svátcích? Víme, jak vaše drobné hříchy napravit, ať už byly na kráse nebo ve stravě
Zdravý život4.1.2016

Hřešili jste o svátcích? Víme, jak vaše drobné hříchy napravit, ať už byly na kráse nebo ve stravě

Nebyli jste v období vánočních svátků, povánoční pohody a silvestrovských oslav zrovna dvakrát důslední, co se týče správného stravování a péče o pleť? Máte pocit, že jste do Nového roku nevkročili zrovna v nejlepší formě? Máme pro vás řešení na míru!

Chcete pro své blízké pod stromek dárky, které jen tak někde nekoupíte?
Zdravý život23.11.2015

Chcete pro své blízké pod stromek dárky, které jen tak někde nekoupíte?

Co s našimi vánočními balíčky získáte? Slevu až 706 Kč, luxusní taštičku zdarma nebo zdarma jeden z produktů! Jak na to, abyste vypadali dobře i v předvánočním hektickém období? Vezměte si na pomoc luxusní kosmetiku – už žádné vrásky, akné nebo polámané vlasy. Vyberte si ten nejlépe nakombinovaný balíček od společnosti Medaprex, nebo ho svým blízkým pořiďte jako originální vánoční dárek.

Věčné mládí vám nezaručíme. Nebo ano?
Zdravý život17.10.2015

Věčné mládí vám nezaručíme. Nebo ano?

Po tajemství elixíru mládí se „pídí“ lidstvo snad od svého počátku. Jenže jak už víme, pro podobné zázraky je místo jenom v pohádkách, skutečné mládí nám nedokáže vrátit nic. Jenže kdo tady mluví o navrácení mládí? Ono by přece stačilo, když se stárnutí organismu zpomalí. A to v současnosti jde a nepotřebujete k tomu ani čáry kouzelníků, ani skalpely plastických chirurgů.

Krásné vlasy vám zaručí správná výživa. Jenže jak jí dosáhnout?
Zdravý život7.10.2015

Krásné vlasy vám zaručí správná výživa. Jenže jak jí dosáhnout?

Různé problémy s vlasy mají často jednoho viníka – nedostatek živin ve stravě. I pouhý částečný nedostatek některého z minerálů či vitamínů může vést k tomu, že se vaše kštice začne povážlivě ztenčovat a vlasy začnou vypadávat v nevídaném množství.

Jíte pět porcí ovoce a zeleniny denně a máte pocit, že vám to zaručí zdraví? Kdepak
Zdravý život5.10.2015

Jíte pět porcí ovoce a zeleniny denně a máte pocit, že vám to zaručí zdraví? Kdepak

Zdá se vám zbytečné konzumovat různé doplňky stravy, protože jste přesvědčení, že všechny potřebné vitamíny a minerály načerpáte z toho, co sníte? Tak to pozor, ani těm, kdo jí velké množství ovoce a zeleniny se nedostatek důležitých živin nemusí vyhnout.