Uhlí upravené za vysokých teplot s řadou pozitivních účinků na lidský organismus
V minulosti bývalo aktivované uhlí považované za univerzální protilátku. V současnosti má řadu využití – pozitivně působí mimo jiné na hladinu cholesterolu nebo třeba může zesvětlovat chrup.
Černý prášek z uhlí
Aktivované uhlí je jemný černý prášek vzniklý ze skořápek kokosových ořechů, uhlí, olivových pecek, rašeliny či ropného koksu. K aktivaci dochází zpracováním uhlí za vysokých teplot. Vysoké teploty mění vnitřní strukturu látky, zmenšují velikost pórů v ní a navyšují plochu povrchu. Aktivované uhlí je tím pádem poréznější než běžné uhlí.
Celý půvab aktivovaného uhlí spočívá v tom, že do svých pórů dokáže navázat toxiny a chemikálie, a brání jejich další absorpci do organismu. Jeho porózní textura má negativní elektrický náboj, díky kterému k sobě pozitivně nabité molekuly, jako jsou právě různé toxiny, přitahuje a umožňuje jejich odstranění.
Samo aktivované uhlí se nicméně do organismu nevstřebává, tudíž tyto potenciálně škodlivé částice napomáhá z těla vyloučit. Díky tomuto mechanismu se využívalo a dodnes využívá jako první pomoc při otravách, předávkování drogami nebo užití příliš velkého množství léků. Neúčinné je nicméně při otravách alkoholem, těžkými kovy, silnými kyselinami a zásadami, draslíkem či lithiem.
Popoří játra, ledviny i srdce
Tím, že snižuje obsah odpadních látek v těle, podporuje fungování jater a ledvin, a může ulevit v případě jejich chronických onemocnění. Co se týče jeho vlivu na hladinu cholesterolu, aktivované uhlí na sebe může vázat cholesterol a cholesterol obsahující žlučové kyseliny ve střevě, čímž brání jejich vstřebání a vstupu do krevního oběhu. Kromě toho se užívá pro filtraci vody a coby prevence kocoviny při konzumaci alkoholu.
Aktivované uhlí má nicméně pozitivní vliv nejen při orálním užití, ale také při topické aplikaci, kdy působí proti akné, hloubkově čistí a stahuje rozšířené póry a pleť zbavuje nečistot a nadbytečného kožního mazu.