Allicin

Hlavní biologicky aktivní složka česneku

Česnek má řadu klinicky prověřených pozitivních účinků na lidský organismus, a je to právě allicin, díky kterému těmito benefity česnek oplývá. Poprvé byl allicin izolován v roce 1944, právě jako „strůjce“ antibakteriálního vlivu česneku. Následné výzkumu ukázaly, že vedle antibakteriálního působení toho allicin zvládne mnohem více, a má pozitivní vliv na kardiovaskulární soustavu i obranyschopnost organismu obecně.

Allicin a česnek

Zajímavé je, že česnek allicin jako takový neobsahuje. Biochemie česneku je extrémně komplexní. Čerstvý česnek obsahuje enzymy zvané allináza a alliin, které se vyskytují v jeho rozdílných částech. Tato unikátní enzymatická výbava slouží jako ochranný mechanismus před mikrobiálními patogeny nacházejícími se v zemi. Pokud plíseň nebo jiný patogen napadne stroužek v zemi, membrány jednotlivých kompartmentů se rozloží a během deseti vteřin se veškerý alliin přemění na novou složku, nám již známý allicin. Allicin je látka chemicky odvozená od aminokyseliny cysteinu, obsahuje tedy taktéž síru.

Takto utvořený allicin má ale velmi krátký poločas rozpadu. Je to právě on, kdo je zodpovědný za pronikavou vůni, když rozmačkáte stroužek česneku. Allicin je velmi účinnou biologickou zbraní, navíc úspornou. K jeho syntéze ve stroužku dochází jen v malých lokalitách a na krátkou dobu, zatímco zbytek allinu a allinázy zůstává zachován v oddělených kompartmentech a dostupný pro obranu před dalšími patogenním útoky.

Jak česnek působí na lidský organismus?

Vedle zmiňovaného antibakteriálního účinku, kdy dokáže eliminovat řadu kmenů bakterií včetně obávaného stafylokoka, reguluje allicin v česneku hladinu krevních lipidů, působí antikoagulačně (proti srážlivosti krve), snižuje vysoký krevní tlak, působí antioxidačně, antimikrobiálně a protiplísňově.