Alopecie

Širší termín pro různé typy vypadávání vlasů

V průběhu života se do padesáti let věku s nějakým typem ztráty vlasů setká zhruba polovina mužů, u žen se obvykle alopecie rozvíjí až po menopauze, průměrně kolem 52. roku života. Alopecie však nepostihuje pouze vlasy, ale může se dotýkat také řas, obočí i ochlupení na těle.

Co způsobuje alopecii?

Příčiny jsou různé, podle typů alopecie. Například u mužů bývají nejčastější příčinou dědičné dispozice. Nejsou-li na vině geny, pak se často jedná o emoční a fyzický stres, výraznou redukční dietu či užívání silných léků.

Typy alopecie

  • Alopecia areata je v médiích i lékaři je často označována jako stresová alopecie, protože si ji mnoho pacientů spojuje se stresovou událostí. Není tomu tak ovšem u všech. Objevit se může kdykoliv a u někoho se rozvine naopak v momentě největší spokojenosti
  • Androgenní alopecie je vyvolaná nadbytkem dihydrotestosteronu
  • Jizvící alopecii způsobuje zánět
  • Telogenní efluvium
  • Alopecia totalis je ztráta veškerých vlasů
  • Alopecia universalis postihuje veškeré ochlupení a vlasy na těle
  • Alopecia barbae postihuje bradku

Symptomy

I symptomy se u různých typů alopecie liší.

Mužské plešatění (male pattern baldness) a ženské plešatění (female pattern baldness) jsou neobvyklejšími formami. U žen obvykle začínají vlasy vypadávat kolem pěšinky. Přední linie vlasů zůstává obvykle nepostižená. U mužů vlasy začínají vypadávat v tzv. "koutech" a postupují ke korunce hlavy. V závěrečné fázi zůstávají vlasy jen v pruhu vedoucím nad ušima a za ně nad krk ve tvaru podkovy.

U dalších forem alopecie mohou vlasy vypadávat ve shlucích nebo na skalpu například vznikat svědivá místa pokrytá šupinkami.

Jaká je léčba?

Protože stále není zcela objasněno, jak alopecie vznikají, není ani vyvinuta zcela účinná léčba. Používají se séra pro podporu růstu vlasů, mezoterapie, doplňky stravy a různé typy medikamentů.