Atopický ekzém

Zánětlivé onemocnění kůže

Atopický ekzém se projevuje svědivou, začervenalou, oteklou či popraskanou kůží. Z postižených oblastí může vytékat čirá tekutina a v průběhu času mají tyto oblasti kůže tendenci se ztlušťovat. Atopický ekzém se typicky objevuje již v dětství. U velmi malých dětí může být postižené téměř celé tělo, s přibývajícím věkem se tato vyrážka nejčastěji objevuje na zadní straně kolen a na loktech. U dospělých jedinců jsou nejčastěji postižené dlaně a chodidla.

Trpí jím až 20% lidí

I když postižená místa svědí, jejich škrábání a drbání stav ještě zhoršuje a navíc zvyšuje riziko vzniku infekce.

Přičina atopického ekzému není známá, ale faktory zahrnují genetické dispozice, dysfunkci imunitního systému, vliv okolního prostředí. Častěji se také objevuje u lidí, kteří bydlí ve velkých městech. Symptomy zhoršuje kontakt pokožky s chemikáliemi a časté mytí rukou. Stejně tak emoční stres příznaky zhoršuje, není ovšem spouštěčem onemocnění.

Léčba atopického ekzému spočívá ve vyhýbání se všemu, co onemocnění zhoršuje, dále denní mytí spojené s aplikací hydratujícího krému, aplikace steroidových krémů a samozřejmě braní léků, které napomáhají překonat nepříjemné svědění. Ke zhoršení stavu dochází při kontaktu kůže s vlněnou látkou, mýdlem, parfémem, chlórem, prachem a cigaretovým kouřem.  Léčbu v případě vzniku bakteriální infekce doplňují antibiotika. Změny ve stravě léčba vyžaduje pouze v případě podezření na potravinou intoleranci či alergii. Atopický ekzém postihuje v některé části života 20% lidí.