Bentonit

Typ jílu

Bentonit: jíl

Bentonit patří mezi druhy jílu. Jeho hlavní složkou je montmorillonit, druh jílovitého minerálu. Bentonit se přirozeně průběžně formuje přeměnou vulkanického popela složeného především ze smektitů, jakým je právě montmorillonit. Smektity patří k jílovitým druhům minerálů, pro něž je typická struktura složená z jednotlivých krystalků.

Za všechno může u bentonitu křemík

U montmorillonitu jsou důležité jeho křemíkové vrstvy, které mají mírně negativní náboj. Díky tomu k si mohou vyměňovat ionty s dalšími vrstvami, což je hlavním mechanismem účinku bentonitu, ať už v kosmetice, potravinářství či farmacii. Působí jako silně koloidní činidlo a po kontaktu s vodou zvyšuje svůj objem a získává tekutější, gelovitou texturu. Tím pádem získává lákavé vlastnosti, jako je navýšení hydratace i viskozity, a je proto vhodný pro mnoho různých využití.

V závislosti na vzniku a původu může bentonit vedle montmorillonitu obsahovat i další minerály jako křemen, živec, kalcit a sádru.

Jak se bentonit využívá

Bentonit se používá jako pojivový materiál při přípravě formovacího písku pro výrobu litiny ze železa, oceli a neželezných kovů, pelet železné rudy, může se stát základem kočičího steliva. Bentonit ve stavebnictví se tradičně používá jako tixotropní, podpůrný a mazací prostředek v membránových stěnách a základech, v tunelech, při horizontálním vrtání a vrtání trubek. Nezbytný je také při výrobě papíru a využívá se i jako katalyzátor chemických reakcí.

Díky svým neobyčejným absorpčním vlastnostem nachází využití také při čistění odpadních vod a obnově skládkových lokalit, jako zpevňovací činidlo se užívá při vrtání ropných vrtů a studen. Nečistoty odstraňuje také z potravin a živočicnýh a rostlinných tuků určených ke konzumaci. Využívá se také pro čiření vína, piva a vody. V zemědělství zlepšuje stav půdy a používá se jako doplněk stravy pro hospodářská zvířata. Ve farmakologii nachází uplatnění v ochranných krémech, vlhčených obvazech a produktech proti ekzémům a vyrážkám, působí také jako protijed při otravě těžkými kovy.

Pleťová jílová maska s bentonitem

V kosmetice se využívá v produktech po slunění, tělových a dětských pudrech i krémech. Díky svému detoxikačnímu účinku se využívá i pro čištění pleti, a to zejména v pleťových maskách, kdy pročišťuje kožní póry, a tím pádem působí proti černým tečkám a akné. Absorbuje navíc přebytečný kožní maz, aniž by pokožku zbavoval její ochranné lipidové vrstvy. Protože má hojivé a zklidňující vlastnosti, vhodný je i pro péči o podrážděnou, přecitlivělou pleť.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Natural Clay Mask
Doplňte svoji péči o problematickou pleť o intenzivní jílovou masku, která redukuje póry, odstraňuje
100% vegan
V těhotenství a při kojení
960 Kč
Skladem - ihned posíláme